Dr. Michèle Sayag, Alerji Uzmanı & BIODERMA Medikal Direktörü.

« Soğuğun ilk günlerinden itibaren sağlıklı bir cildi korumak ve kuru veya çok kuru ciltlerde görülen kaşıntı ve gerginlik gibi belirtilerden kaçınmak için bir cilt bakım ritüeli belirlemek çok önemlidir. Unutulmamlıdır ki cilt konforu genel yaşam kalitesi için çok önemlidir. ».

Cilt 3°C den itibaren çatlamaya başlar.1

1/ Kuru ciltler için cilt bakım ritüeli

 • Soğuk havalar dolayısıyla artan su ve lipid kaybını telafi etmek ve cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye yardımcı olmak için duştan sonra zengin bir dokuya sahip bakım ürünü tercih edin.
 • Kuru bir cilde sahipseniz 33°C-35°C arasında ılık bir duş alın. Bu sayede cildin koruyucu bariyerinin yapısını bozmadan cildinizi koruyabilirsiniz. Duşta çok uzun süre kalmayın, sudaki kireç cildi tahriş edebilir.

x3 : Kaşıntı problemi, son 20 yılda
üç kat arttı.2

2/ Kuruyan eller için bakım ritüeli

 • Ellerinizi çok soğuk veya çok sıcak olmayan, ılık suyla yıkamak, cilt bariyerini korumaya yardımcı olur.
 • Ellerinizi soğuktan korumak için deri veya polar eldivenler tercih edin, cildinizi rahatsız edebilecek yün eldivenlerden kaçının.

  Deterjan gibi tahriş edici maddelerle temastan kaçınmak için temizlik eldivenleri kullanın.

  Elleriniz için besleyici, onarıcı ve nemlendirici bir bakım kremi kullanın.

x5 : Ellerimizi günde
ortalama beş defa yıkıyoruz.3

3/ Kuruyan dudaklar için bakım kremi

 • Stick formundaki nemlendiricinizi günde bir kaç kez dudaklarınıza sürün.

  Dudaklarınızı fazla ıslatmaktan kaçının; çünkü tükürük tahriş edicidir ve dudak çatlaklarınızı şiddetlendirebilir.

1 – Kikushi, K., Kobayashi, H., Hirao, T., Ito, A., Takahashi, H., & Tagami, H., (2002). Improvement of mild inflammatory changes of the facial skin induced by winter environment with daily applications of a moisturizing cream. A half-side test of biophysical skin parameters, cytokine expression pattern and the formation of cornified envelope. Dermatology (Basel, Switzerland), 207(3), 269-275.
2 – Dermatite atopique : épidémiologie en France, définitions, histoire naturelle, association aux autres manifestations atopiques, scores de gravité, qualité de vie. E.Mahé. Ann Dermatol Veneorol. 2005 ; 132.
3 – Dès que la température extérieure atteint 3 ou 4 ° C, la peau craquèle, car les lipides qui assurent la cohésion des cellules figent- Magazine Glamour janvier 2015