Melazma, koyu renkli lekelerin oluşmasıyla karakterize bir cilt durumudur. Yüzün her iki yanında, burnun üstünde ve altında, çenede ve alında koyu lekeler görülebilir. Genellikle mevsim geçişlerinde artan melazma, hamilelik, doğum kontrol hapları ve güneşe maruz kalmak gibi hormonal değişikliklerle de tetiklenebilir. Mevsimlere bağlı olarak artış/azalış gösterebilir ve bu koyu lekeler en sonunda kalıcı hale gelebilir. Böylece koyu leke eğilimli cilde sahip kişiler kendilerini bu durumdan dolayı kötü hissedebilir.

Melazma, her cilt tipinde ve tonunda görülebilir, ancak daha sık olarak orta ve koyu tenli bireylerde ve özellikle kadınlarda oluşma eğilimi gösterir. Melazma oluşumunu bir dizi faktör etkileyebilir. Hormonların henüz tam olarak anlaşılmamış bir etkisi olduğu bilinmektedir. Örneğin, melazma genellikle hamilelik sırasında genç kadınlar arasında görülür ve bu nedenle 'hamilelik maskesi' olarak adlandırılabilir. Ancak bu isme rağmen, melazma örneklerinin %80'i hamilelikten önce veya sonra meydana gelir. Ek olarak bazı ilaçların da melazmayı tetiklediği bilinmektedir. Aynı zamanda genetik yatkınlık da melazmanın sebepleri arasında yer alır. Melazma daha çok kadınlarda görülse de erkekleri de etkileyebilir.

1Miot, An Bras Dermatol 2009, Passeron, J Eur Acad Dermatol Venereol 2013
Hyperpigmented skin due to melasma

Güneş ışığı ve mavi ışık, melazmanın oluşumunda önemli faktörlerdir. Cilt güneşe maruz kaldığında UVA ve UVB ışınları ciltte pigment üretimini tetiklerken, mavi ışık (HEV ışığı) da pigmentasyonu artırabilir.

Melanin, hücrelerde birikir ve yüzün farklı kısımlarını etkileyen hiperpigmente alanlar oluşur.

Son zamanlarda, özellikle mavi ışık olmakla beraber görünür ışığın da pigmentasyona neden olabileceği keşfedildi.  Görünür mavi ışık, kırmızı ışık veya kızılötesi ışıktan daha kısa dalga boyuna (400-500 nm) sahiptir. Bu ışık, tirozinaz enzimini atlar ve doğrudan melanosit aktivitesini uyarır. Böylece, tek başına UVB ışınlarının neden olduğundan daha belirgin ve daha uzun süre hiperpigmentasyona neden olur.

2Duteil, Pigment Cell Melanoma Res 2014
Sunscreen for melasma

 • Professor Passeron - Dermatologist and expert in hyperpigmentation

  Professor Thierry Passeron, Dermatologist and expert in hyperpigmentation.

  “Bir güneş kremi seçerken, sadece SPF'ye bakıyorsan, cildini çoğunlukla UVB ışınlarına karşı koruyorsun demektir. Aslında cildin yaşlanmasından sorumlu olan UVA'ya karşı da çok iyi koruma sağlayan bir güneş kremi seçmelisiniz. Leke eğilimli ciltler için yüksek enerjili görünür ışık, mavi ve mor ışığın hiperpigmentasyondan kısmen sorumlu olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle cildini UVA, UVB ve özellikle görünür ışığa  karşı korumaya ihtiyacın var.”

  Professor Thierry Passeron, Dermatologist and expert in hyperpigmentation.

BIODERMA, dermatologlarla iş birliği içersinde geliştirilen ve dermatolojik cilt bakımını, cildin doğal savunma mekanizmasını güçlendiren yüksek etkili bir güneş kremi ile birleştirdi. SUN ACTİVE DEFENSETM* patentine sahip ve yüksek korumanın parçası olan 4 filtre, koyu leke karşıtı aktif bileşen glabridinle birleşti. Ortaya çıkan Photoderm M SPF50+ formulü mavi ışığa karşı en güçlü korumayı sağlar*. Geniş spektrumlu bir güneş kremi görevi görerek kısa ve uzun UVA ve UVB ışınlarına karşı etki gösterek melazma görünümünü azaltan ve cilt tonunu eşitleyen ürünün kullanımı da rahat. Photoderm cildin doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek kalıcı cilt sağlığı sunar.

*Hiperpigmentasyonu hedefleyen çok yüksek korumaya sahip renkli güneş kremleri arasında yapılan klinik çalışma, CPCAD, Nice, 2021
Sunscreen for melasma

Photoderm M'deki içeriklerin her biri, kısa ve uzun vadede cildin güneş hasarından koruması için özel olarak seçilmiştir. Geniş spektrumlu bir güneş kremi görevi görerek, hiperpigmentasyona neden olan sebeplere de etki ederek melazma ve melazma replaslarını azaltır.

Photoderm MSPF50+ melazmanın sebepleri arasında olan mavi ışığa karşı yüksek konsantrasyonda pigmentler içeren formulüyle, ürünün rengine bağlı olarak, pazardaki en yüksek oran*** olan mavi ışığın %61* ila %66**'sını bloke eder ve en yüksek mavi ışık korumasını sağlar.

Çok yüksek koruma için seçilmiş UVA-UVB filtreleri

Özenle seçilen içerikleriyle kısa ve uzun vadede cildin güneş hasarından korunması için tasarlanan Bioderma Photoderm SPF50+ ürünleri, hiperpigmentasyona neden olan kısa ve uzun UVA ve UVB işınlarına karşı etkili bir koruma sağlar.

 

*Hiperpigmentasyonu hedefleyen çok yüksek korumaya sahip renkli güneş kremleri arasında yapılan klinik çalışma, CPCAD, Nice, 2021
** Hiperpigmentasyonu hedefleyen çok yüksek korumaya sahip renkli güneş kremleri arasında yapılan klinik çalışma, CPCAD, Nice, 2021

Photoderm M SPF50+ formülünde bulunan pigmentlerin yüksek konsantrasyonu, ciltte yoğun bir his bırakmadan yüksek kapatıcılık sağlar. Tüm cilt tonlarının kullanabileceği light ve golden renkleri mevcuttur.

Leke karşıtı aktif içerik glabridin, meyan kökünden elde edilen doğal bir özdür. Melanin üretiminden sorumlu enzimleri engelleyen glabridin, melanin üretiminin azalmasını sağlayarak hiperpigmentasyon ve melazma riskini azaltır.

Active Ingredient

Leke eğilimli ciltlerde kanıtlanmış sonuçlar

Melazma görünümünü azalttığı kanıtlanan Photoderm M SPF50+, yağlı ve yapışkan olmayan, hoş dokusuyla da tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Cildin doğal savunmasını güçlendiren, tüm gün kullanıma uygun etkili bir güneş koruyucudur.

Photoderm M, Melazma Alanı Şiddet İndeksi'ni 3.4 azaltır.*

 • Photoderm M SPF50+ %96 melazma görünümünü azaltır*
 • Kullanıcıların %97’si hayat kalitesinin arttığını söylüyor**
 • Kullanıcıların %93'ü ürünün gün boyunca etkili olduğunu söyledi***

*Klinik çalışma raporu, CPCAD, Nice, 2021 - BIODERMA güneş koruyucu ürünlerinin görünür ışık kaynaklı pigmentasyon üzerindeki koruyucu etkisinin, işlenmemiş bir kontrol bölgesi ile karşılaştırıldığında değerlendirilmesi.

**Tüketici testi, 106 gönüllü, 14 gün, Güney Afrika, 2021

Günlük kullanıma uygun

 • Leke eğilimli ciltler için uygundur. 8 saat matlaştırıcı etki sağlar.
 • Jel krem dokusu hafiftir ve kolayca yayılır.
 • Leke karşıtı etkiye sahiptir.
 • Renkli dokusuyla cilt tonunu eşitler 
 • Isıya ve neme dayanıklıdır.
 • 4 mevsim kullanıma uygundur.
 • Gözleri yakmaz.
 • Bioderma güneş kremleri deniz canlılarını korur su ekosistemlerine ve saygılı formülasyona sahiptir.
 • Daha iyi cilt toleransı için parfüm içermez.