Melazma, yüz boyunca hiperpigmente cildin simetrik bir dağılımıdır. Yüzün her iki yanında, burnun üstünde ve altında, çenede ve alında lekeler görülür. Genellikle mevsim geçişlerinde artar. Mevsimlere bağlı olarak artış/azalış gösterebilir ve bu lekeler en sonunda kalıcı hale gelebilir. Böylece leke eğilimli cilde sahip kişiler kendilerini bu durumdan dolayı kötü hissedebilir.

KİMLERDE MELAZMA OLUŞABİLİR?

Melazma oluşumunu bir dizi faktör etkileyebilir. Hormonların henüz tam olarak anlaşılmamış bir etkisi olduğu bilinmektedir. Örneğin, melazma genellikle hamilelik sırasında genç kadınlar arasında görülür ve bu nedenle 'hamilelik maskesi' olarak adlandırılabilir. Ancak bu isme rağmen, vakaların %80'i hamilelikten önce veya sonra meydana gelir. Bazı ilaçların melazmayı tetiklediği bilinmektedir. Ayrıca genetik bir yatkınlık da olabilir. Melazma daha çok kadınlarda görülse de erkekleri de etkileyebilir.

1Miot, An Bras Dermatol 2009, Passeron, J Eur Acad Dermatol Venereol 2013
Hyperpigmented skin due to melasma

Cilt güneşe maruz kaldığında UV ışınları tirozinaz adı verilen bir enzimi uyarır. Bu, melanosit adı verilen ve melanin üretiminden sorumlu hücrelere gider. Ürettikleri melanin, bize bronzluğumuzu veren şeydir.

Melazma ile, melanin hücrelerde birikir ve yüzün farklı kısımlarını etkileyen hiperpigmente alanlar oluşur.

Son zamanlarda, görünür ışığın, özellikle mavi ışığın da pigmentasyona neden olabileceği keşfedildi.  Görünür mavi ışık, kırmızı ışık veya kızılötesi ışıktan daha kısa dalga boyuna (400-500 nm) sahiptir. Bu ışık, tirozinaz enzimini atlar ve doğrudan melanosit aktivitesini uyarır. Böylece, tek başına UVB ışınlarının neden olduğundan daha belirgin ve daha uzun süre hiperpigmentasyona neden olur.

2Duteil, Pigment Cell Melanoma Res 2014
Sunscreen for melasma

  • Professor Passeron - Dermatologist and expert in hyperpigmentation
    Professor Thierry Passeron, Dermatologist and expert in hyperpigmentation.

    “Bir güneş kremi seçerken, sadece SPF'ye bakıyorsan, cildini çoğunlukla UVB ışınlarına karşı koruyorsun demektir. Aslında cildin yaşlanmasından sorumlu olan UVA'ya karşı da çok iyi koruma sağlayan bir güneş kremi seçmelisiniz. Leke eğilimli ciltler için yüksek enerjili görünür ışık, mavi ve mor ışığın hiperpigmentasyondan kısmen sorumlu olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle cildini UVA, UVB ve özellikle görünür ışığa  karşı korumaya ihtiyacın var.”

    Professor Thierry Passeron, Dermatologist and expert in hyperpigmentation.

Bir NAOS markası olarak BIODERMA, cildi, çevresi ile sürekli etkileşimde olan bir ekosistemin parçası olarak görmektedir. Leke eğilimli ciltlerde, BIODERMA, Photoderm M'nin yeni formülünü geliştirmek için dermatologlarla iş birliği yaptı ve dermatolojik cilt bakımını cildin doğal savunma mekanizmasını güçlendiren yüksek etkili bir güneş kremi ile birleştirdi. BIODERMA'nın SUN ACTIVE DEFENSETM patenti, yüksek teknolojili korumanın bir parçası olan dört filtre, yüksek konsantrasyonda pigmentler ve leke karşıtı aktif içerik olan glabridin ile birleşti. Ortaya çıkan güneş kremi, mavi ışığa karşı pazardaki en güçlü korumayı* sağlar. Melazma görünümünü azaltan ve cilt tonunu eşitleyen ürünün kullanımı da keyifli. Photoderm cildin doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek kalıcı cilt sağlığı sunar.

*Hiperpigmentasyonu hedefleyen çok yüksek korumaya sahip renkli güneş kremleri arasında yapılan klinik çalışma, CPCAD, Nice, 2021
Sunscreen for melasma

Photoderm M'deki içeriklerin her biri, kısa ve uzun vadede cildin güneş hasarından koruması için özel olarak seçilmiştir. Geniş spektrumlu bir güneş kremi görevi görerek, hiperpigmentasyona neden olan sebeplere de etki ederek melazma ve melazma replaslarını azaltır.

Mavi ışık hiperpigmentasyona da neden olduğundan, Photoderm M melazmanın nedenleri üzerinde etkili olan en yüksek MAVİ IŞIK KORUMASINI* sağlar. Formül, mavi ışık hasarına karşı koruma sağlayan yüksek konsantrasyonda pigmentler içerir. Ürünün rengine bağlı olarak, pazardaki en yüksek oran olan mavi ışığın %61 ila %66'sını bloke eder**.

 

*Hiperpigmentasyonu hedefleyen çok yüksek korumaya sahip renkli güneş kremleri arasında yapılan klinik çalışma, CPCAD, Nice, 2021
** Hiperpigmentasyonu hedefleyen çok yüksek korumaya sahip renkli güneş kremleri arasında yapılan klinik çalışma, CPCAD, Nice, 2021

Photoderm M'deki içeriklerin her biri, kısa ve uzun vadede cildin güneş hasarından koruması için özel olarak seçilmiştir. Geniş spektrumlu bir güneş kremi görevi görerek, hiperpigmentasyona neden olan sebeplere de etki ederek melazma ve melazma replaslarını azaltır.

Pigmentlerin yüksek konsantrasyonu, ciltte yoğun bir his bırakmadan yüksek kapatıcılık sağlar. Tüm fototiplerin kullanabileceği light ve golden renkleri mevcuttur.

Leke karşıtı aktif içerik glabridin, meyan kökünden elde edilen doğal bir özdür. Melanin üretimini tetiklemekten sorumlu enzim olan tirozinazı inhibe eder. Melanin üretimin azalması, daha az hiperpigmentasyon ve dolayısıyla daha az melazma görünümü ile sonuçlanır.

Active Ingredient

Leke eğilimli ciltlerde kanıtlanmış sonuçlar

Melazmayı görünümü azalttığı kanıtlanan Photoderm M, yağlı ve yapışkan olmayan, hoş dokusuyla da tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Cildin doğal savunmasını güçlendiren, tün gün kullanıma uygun etkili bir güneş koruyucudur.

1/3 Photoderm M, Melazma Alanı Şiddet İndeksini 3.4 azaltır*

Photoderm M %96 melazma görünümünü azaltır*

Kullanıcıların %97’si hayat kalitesinin arttığını söylüyor**

 

Kullanıcıların %93'ü ürünün gün boyunca etkili olduğunu söyledi***

 

 

Photoderm M, Melazma Alanı Şiddet İndeksi'ni 3.4 azaltıyor

Hastaların %96'sı Photoderm M'nin melazmayı iyi anlamda etkilediğini kabul etti.

 

Ürünü kullanan hastaların %90'ı çalışma sırasında melazmalarının azaldığını söyledi.4

 

Yüksek etki sayesinde, kullanıcıların %97'si her gün daha iyi hissediyor.5

Kullanıcıların %93'ü ürünün gün boyunca geçerli olduğunu kabul etti.5

*Klinik çalışma raporu, CPCAD, Nice, 2021 - BIODERMA güneş koruyucu ürünlerinin görünür ışık kaynaklı pigmentasyon üzerindeki koruyucu etkisinin, işlenmemiş bir kontrol bölgesi ile karşılaştırıldığında değerlendirilmesi.

**Tüketici testi, 106 gönüllü, 14 gün, Güney Afrika, 2021

Günlük kullanıma uygun doku

Matlaştırıcı jel krem dokusu hafiftir ve kolayca yayılır,

Hassas ve karma ciltler için uygundur. 8 saat matlaştırıcı etki sağlar.

Isıya ve neme dayanıklı.

Her iklime uygun,

Gözleri yakmaz

Daha iyi cilt toleransı için parfüm içermez.

Tüm su ekosistemlerine saygılıdır.

Jel krem ​​dokusu hafiftir ve kolayca yayılır
Hassas ve karma ve yağlı ciltler için uygundur.
Isıya ve neme dayanıklı. Tüm iklimler için uygundur.
Gözleri yakmaz
Daha iyi tolerans için parfüm bulunmaz
Tatlı su ve okyanus ortamlarına saygı duyar
*Hiperpigmentasyonu hedefleyen çok yüksek korumaya sahip renkli güneş kremleri arasında yapılan klinik çalışma, CPCAD, Nice, 2021