Woman playing with her baby

İnsanlar yumuşak, kadifemsi bir ciltten bahsederken sıkça “bebek cildi yumuşaklığı” ifadesini kullanır. Ancak bu her zaman doğru değildir! Prematüre bebeklerin dışında, bir bebeğin cildi doğum esnasında tamamen tamamlanmış olur.

Ancak daha incedir ve bariyer fonksiyonu bir yetişkininki kadar etkili değildir

Doğumdan birkaç hafta sonra bebek, sebum üretmeyi durdurur ve yağ bezleri ergenlik dönemine kadar tekrar aktif olmayacaktır.Bu yüzden, hidrolipidik filmin daha ince olması ve cildi yeterince koruyamaması şu problemleri beraberinde getirir:

 • Kuru cilt tahrişe neden olur
 • Bulaşıcı ajan veya alerjen geçirgenliği bu tahrişi daha da kötü hale getirir
   
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Michèle Sayag, Alergolog.

  Banyodan sonra bebeğimin cildini nemlendirmeli miyim? Sabun yeterli midir?

  Bebeğinizin cildi kuruysa banyodan sonra nemlendirici bir bakım kremi kullanmalısınız veya ara sıra bebeğin banyo suyuna bebek yağı koyabilirsiniz. Bebeğinizin cildi kuru değilse bile banyodan sonra nemlendirici bir bakım krem uygulamak, bebeğinizle bağlanmak için özel bir fırsat yaratmanızı sağlayabilir.

  Michèle Sayag, Alergolog.
Baby in a bath

Ek olarak, bir çocuk cildinin yüzeyi bir yetişkininkinden iki ile üç kat daha büyüktür (daha yüksek yüzey/ağırlık oranı). Böylece çocuk cildine uygulanan bir ürün daha kolay nüfuz eder. Deriden emilim, bebek bezi bölgesi, pişik bölgesi ve kıvrımlar tarafından da tetiklenir.

Bu nedenle, aşağıdakileri garanti eden verimli ve son derece nazik temizleme ve vücut bakım ürünlerinin kullanılması önemlidir:

 • Çocuk cildinin özel ihtiyaçlarına uygun olan ciltte yüksek tolerans sağlayan ürünler.
 • Bebek ve çocuk ciltlerine göre özel olarak geliştirilmiş ve bu hassas ciltlerin ihtiyaçlarını karşılayan, yüksek güvenlikli ürünler.

Atopic Skin

Rüzgar, soğuk hava, sert su veya yüksek sıcaklık gibi dış stres nedeniyle zayıflayan bir bebeğin cildi kuru ve daha reaktif olma eğilimindedir.


Atopik dermatit ile çocuğunuzun cildi çok kuru ve pürüzlü olur, bazen kırmızı lekeler olur. Çocuğunuzun cildi gergin ve bazen kaşıntılıdır; çocuğunuz uyumakta güçlük çeker.

 Atopik dermatit, genellikle iki ile üç aylıkken başlayan ve birkaç yıl sonra çoğu zaman azalan bir cilt rahatsızlığıdır.

Bu cilt tipindeki boynuzsu tabaka, lipit eksikliğinden dolayı aşırı geçirgendir. Cilt artık bariyer işlevini yerine getirmiyordur ve vücudu alerjenlere karşı koruyamaz, alerjenler vücuda daha kolay nüfuz eder. Bu alerjenlere karşı duyarlılık, sıklıkla şiddetli kaşıntı ile birlikte egzama alevlenmesine yol açan bir iltihaplanmayı tetikler. Kaşıma isteği, cildi hassasiyetini artıran lezyonlara neden olur. Cilt alerjenlere karşı daha geçirgen hale gelir ve bu da yeni bir akut iltihaplı reaksiyona neden olabilir. Yoğun cilt kuruluğu, alevlenmelerin ve azalmaların ardışık aşamaları ile ilerler. 


 Akut iltihaplı reaksiyonlardan sorumlu üç ana çevresel alerjen türü tanımlanmıştır:

 • Havadaki alerjenler: maytlar, polenler, kedi ve köpek kılı, tüyler, vb.;
 • Gıda alerjenleri; 
 • Temas alerjenleri: nikel, koku vb.

Yoğun cilt kuruluğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın.
 

Doğuştan veya sistemik kuruluğa ek olarak, diğer faktörler tarafından tetiklenen kuru cilt koşulları da vardır: 

Picto Animal
Alerjenler Toz akarları, polenler, kedi ve köpek tüyleri vb.
Picto Arachide
Besin alerjisi
Mineral
Kontakt alerjenler Nikel, parfüm vb.

Pişik, ovalama, aşırı sert temizleme, ishal, beslenmede değişiklik, bulaşıcı bir dönem ve diş çıkarma gibi bazı durumlarda oluşan yaygın bir sorundur.


Pişik vakalarının çoğu, bebek bezlerinin oklüzif (kapanma) etkisi ile tetiklenen, dışkı ve idrarla temas yoluyla şiddetlenen ve potansiyel olarak bakterilerle enfekte olan tahriş edici bir dermatit oluşumudur.

Pişiği önlemek için bebek bezlerinin oklüzyon ve maserasyon (yumuşatma) etkisi ortadan kaldırılmalıdır

Baby - Atopic Skin

Bu nedenle bazı önlemler alınmalıdır:

 • Çocuğunuzun altını sık sık değiştirin.
 • Her bez değişiminden sonra, cildin tolerans seviyesini artıran hafif, sabun içermeyen bir temizleme ürünü kullanarak nazikçe temizleyin.
 • Özellikle cilt kıvrımlarını nazikçe kurulayın.
 • Her bebek bezi değişiminden sonra, cildin tolerans seviyesini artıran anti-bakteriyel bileşenler içeren su bazlı bir krem uygulayın. Bu, kızarıklıklardan kurtulmak için bebeğinizin bez bölgesindeki epidermisi yatıştırır ve yeniden yapılandırır.
 • Pişik devam ederse, bir uzman doktora danışın.

 • Bebekler asla güneşe maruz bırakılmamalıdır.
 • Küçük çocukların cildi için özel olarak geliştirilen yüksek güneş koruması sağlayan ürünlerin kullanılması gerekir.

Buradan çocuklar güneşe maruz kaldığında almanız gereken önlemler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Your skin - child protected under the sun

Yüz, ağız çevresi, bebek bezi bölgesi ve kıvrımları olan riskli bölgelere dikkat edin.
Daima eczacınıza veya pediatristinize danışın.
Yünlü veya sentetik giysileri doğrudan çocuğunuzun cildine temas ettirmeyin.
Kilim ve halı kullanımından kaçının.
Çocuğunuzun bulunduğu ortamın çok kuru olmadığından ve oda sıcaklığının 19° ile 20° C'yi aşmadığından emin olun.

Your Skin - Children

Banyo zamanı özel bir andır. En iyi şekilde yararlanın! 

Stresi önlemek için başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyi hazırlayın. 

Vücut ve saç için:


Bebek ve çocuğunuzun, hassas cildinin ve saç dengesine özen gösteren ve göz yakmayan, bir temizleme ürünü ile nazikçe yıkayın.
Çocuğunuzu kurulayın.
Çocuğunuzun kafa derisi ve saçları iki ile üç günde bir yıkanmalıdır. Gözleri yakmayan ve bebeklerin cilt ve saç dengesine özen gösteren hafif bir şampuan seçin. Suyun doğru sıcaklıkta olduğundan ve basıncın çok güçlü olmadığından emin olduktan sonra çocuğunuzun saçlarını nazikçe yıkayın. 
Her banyodan sonra, cildini beslemek için çocuğunuzu uygun bir ürünle nemlendirin.


Yüz ve gözler için:


Bebeğinizin ve çocuğunuzun yüzünü nazik bir temizleme ürünü ile temizlemek için bebek temizleme pamuğu kullanın. Pratik kullanım için bir misel su, ya da durulanan hassas bir temizleme jeli tercih edin.

Bez değiştirme zamanı için:


Her bez değişiminden sonra kiri, su bazlı kremi veya koruyucu kremleri temizlemek için nazik bir temizleme ürünü kullanarak çocuğunuzun poposunu titizlikle temizleyin. Cildi, özellikle cilt kıvrımlarını, nazikçe kurulayın. Pratik kullanım için bir misel su, ya da durulanan hassas bir temizleme jeli tercih edin.

Baby in a bath

Çocuğunuzun cildi hassastır. Dış faktörlere karşı kendini nasıl savunacağını öğrenmelidir. Bu nedenle cildini korumak için cilt toleransı garanti eden uygun bir nemlendirici bakım uygulamalısınız.

Kuru ciltler için bariyer fonksiyonunu eski haline getirmek ve anında rahatlık sağlamak için son derece besleyici, nemlendirme etkisi yüksek bakım sütü kullanın.

Baby - Mom putting cream

ÇOK KURU VE YOĞUN CİLT KURULUĞUNA SAHİP BEBEKLER İÇİN İPUÇLARI

Dermatoloğunuzdan aldığınız tavsiyeye ek olarak, çocuğunuzun yaşam kalitesini artırmak için aşağıdaki önlemleri almalısınız:

 

 • Her gün veya iki günde bir ılık suyla banyo yaptırın. Kuru cilt, sıcak suyu sevmediği için su sıcaklığı 35° C'yi geçmemelidir. Köpük banyosu veya banyo tuzu kullanmayın, bunlar çocuğunuzun cildini kurutma ve tahriş etme eğilimindedir.
 • Bebeğinizi ve çocuğunuzu, cilt kuruluğunu şiddetlendirmeyecek mikroorganizmaların çoğalmasını kısıtlayacak, kaşıntıyı yatıştıracak ve cilt kuruluğunu önleyecek hafif, kokusuz bir temizleme ürünü kullanarak cildini nazikçe yıkayın.
 • Bebeğinizin ve çocuğunuzun cildini çok dikkatli bir şekilde kurulayın, özellikle cildin kıvrımlarını nazikçe temizleyin.
 • Günde bir veya iki kez, cildi yatıştırmaya yardımcı, kaşıntı karşıtı etki sunan ve lipit onarımına yardımcı olarak kuruluğun şiddetlenmesini önleyecek ve yoğun cilt kuruluğunun alevlenmelerine neden olan mikro organizmaların çoğalmasını kısıtlayacak, tolerans seviyesini artıran besleyici ve koruyucu bir bakım ürününü nazikçe uygulayın.
 • Maytlar, polenler, hayvan kılları ve tüyler gibi egzama alevlenmelerine neden olabilecek alerjenlerden kaçının.
 • Bebeğinizin ve çocuğunuzun pamuklu giysiler giymesi tercih edilir, çünkü diğer kumaşlar, özellikle yün ve sentetikler cildini tahriş edebilir.
 • Bulunduğunuz odanın sıcaklığının (19 ila 20° C) çok sıcak olmadığından emin olun. Aksi takdirde atmosferi kurutabilir ve cildine zarar verebilir.
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Michèle Sayag, Alergolog.

  İki yaşındaki oğlumun atopik egzaması var. Onun için iyi bir cilt bakımı ve temizlik rutini nedir?

  1) Sabunsuz bir temizleyici ve ılık suda kısa bir banyo veya duş ile uygun bir temizlik rutini uygulayın.

  2) Oluşabilecek bir atağı önlemek için çocuğunuzun ihtiyacına göre, bir çocuk doktoru ya da bir dermatoloğun egzama için reçetelendirdiği lokal bir antienflamatuar (genellikle bir dermal kortikosteroid) tedaviyi yeterli miktarda gerekli süre boyunca uygulayın.

  3) Günde en az bir kez tüm vücuda (egzama plakları hariç) yumuşatıcı uygulayın ve nüksetmesini önlemek için yamalar temizlendikten sonra bile her gün uygulamaya devam edin.

  Michèle Sayag, Alergolog.