Dry skin

Kuru cilt ilk önce hislerle tanımlanır. İnsanlar cildinin kuru olduğunu hisseder, çünkü rahatsız, gergin ve muhtemelen pürüzlü olduğunu düşünürler ve uygun bir ürünün uygulanmasının rahatlama sağlayacağına inanırlar. Bu semptomlara bazen kaşıntı ve yanma hissi de eşlik edebilir.

Bununla birlikte, bir doktor, objektif kriterlere göre cildin kuru olduğuna (kseroz terimi de kullanılır) karar verecektir: donuk bir görünüm, spesifik klinik epidermal deri soyulması belirtileri, çatlama, bazen iltihaplanma ve esneklik kaybı. Kuru ciltlerde cildin yüzeyindeki düzensizlikler daha da belirgindir.

Kuru cilt, özellikle pityriasis alba lekeleri şeklinde egzamanın gelişmesi için elverişli bir ortam sağlar. Genellikle kuru cildi olan çocukların yanaklarında ve kollarında görülür (atopik dermatitin bir parçası olarak ortaya çıkar).

Kuru cildin farklı aşamaları vardır:

Dry skin
Kuru cilt: Geçici rahatsızlık, hafif gerginlik ve hafif deri soyulması.
Dry skin
Çok kuru cilt: Belirgin rahatsızlık ve gerginlik hissi, yoğun deri soyulması, çatlaklar.
Scratching - Eczema
Yoğun cilt kuruluğu öncesi kseroz: Pürüzlü, kuru cilt ve hafif tahriş.

Sağlıklı cilt, esas olarak su ve lipitlerden (sebum) oluşan hidrolipidik film kendini doğal olarak koruyabilir.

Geçirgenliği yoktur. Cildi dış etkenlere karşı korur ve su kaybını azaltır. Epidermisin üst tabakası iyi bir su ve lipit dengesine sahip olmadığında ise cilt bariyer işlevini artık etkili bir şekilde yerine getiremez ve yukarıda açıklandığı gibi değişen derecelerde rahatsızlık verir.

Nemsiz cildin aksine, kuru veya çok kuru cilt genellikle genetik bir bozukluğun neden olduğu kronik bir durumdur.

Doğuştan veya genetik kuruluğa ek olarak, diğer faktörler tarafından tetiklenen kuru cilt koşulları da vardır:

Water drops
Pollution
Dış Faktörler Çevresel veya hava koşulları
Mikrobiyom
Cilt Hastalıkları veya Genel Hastalıklar Atopik dermatit, sedef vb.
Tiroid, diyabet, beslenme eksiklikleri, vb.
Pills
Tıbbi Tedaviler

Dry to Very Dry skin

1/ Kuru cilt veya çok kuru cilt belirli bir cilt tipini niteler.

Cilt bariyerinde anormallik nedeniyle tüm yüz ve vücuttaki gerginlik ile nitelendirilen kalıcı bir durumdur.

Cilt hassas ve kızarıktır, buruşuk bir dokusu vardır, su ve lipitlerden yoksundur. 

Dehydrated skin

2/ Nemsiz cilt ise

tüm cilt tiplerindeki insanları tüm hayatları boyunca veya bir kereliğine etkileyebilir. Bu durum, ciltteki nemin korunamamasına ve su kaybına bağlı olarak bölgesel, ara sıra oluşan gerilme ile nitelendirilen geçici bir olgudur ve tersine çevrilebilir. Ciltte nem yoktur, bu da cildi rahatsız edici ve bazen pul pul dökülme görülebilir. Nemsiz cilt hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Skin changes with age

Bazı insanlar kuru cilt ile doğar; bu genetik mirasının bir parçasıdır. Cildin yaşla değiştiğini anlamak da önemlidir. Çocuklarda daha kurudur (prematüre bebekler hariç; ancak o yaşta su kaybı daha belirgindir), ergenlik döneminde yağlanır ve daha sonra yetişkinlikte tekrar kurur (yağ bezleri ve ter bezleri daha az fonksiyonel hale gelir).

Doğal cilt yaşlanması epidermisin incelmesine neden olur (çünkü hücre yenilenme hızı azalır) ve boynuzsu tabaka kalınlaşır.

Cildinizle ilgili rahatsızlığınız varsa, cildinizin kuru ya da nemsiz olup olmadığını teşhis edebilecek olan dermatoloğunuza başvurun.

Cilt aniden kurursa, tetikleyici faktör araştırılmalıdır:

  • Ortamdaki bir değişiklik (farklı yerlerde çalışmak, havuzda yüzmek veya duş sonrası aşındırıcı bir sabun veya duş jeli kullanmak gibi cilde zarar verecek bir faaliyette bulunmak),
  • İç hastalık veya ilaç tedavisi (anti-kolesterol ilacı, vb.) olabilir.

Buna sebep olan bir faktör varsa, mümkün olduğunca düzeltilmelidir.

Bioderma - dermatological expert

Yarattığı rahatsızlığa ek olarak, kuru cilt, ciltte rahatsızlık hissi yaratan dış etkenlerin cilde nüfuz etmesine izin verir

Bu yüzden cildin nemine doyması ve beslenmesi gerekmektedir.

  1. İlk adım yeterli miktarda su içmektir. Günde 1,5 litre su içmeye çalışın (doktorunuz aksini söylemedikçe).
  2. Ayrıca, ciltte hassasiyet yaratmayan ve cildin doğal bariyerini koruyan temizleme ve nemlendirici bakım ürünlerini seçmek her zaman önemlidir. Amaç cilttin kaybettiği nemi cilde yeniden kazandırmak ve nem kaybını gidermeye ve işlevini kaybeden cilt bariyerini uzun süreli ve biyolojik olarak korumaya yardımcı olmaktır.
  3. Aşırı sıcak ve havasız ortamlarından kaçının.
     
Woman drinking water

Günde bir veya iki kez yüzünüzü cilt bariyerinize zarar vermeyecek ve cildinizi nemlendirecek nazik bir temizleyici ile yıkayın.

Cildi ovalamadan nazikçe kurulayın.
 

Woman washing her face with water

Her sabah ve akşam cildinizi yıkadıktan sonra, cildinizi derinlemesine nemlendirmek, kuruluk kaynaklı kaşıntı ve gerginlik hissini hafifletmek ve cildinizi dış etkenlerden korumak için nemlendirici ve yatıştırıcı bir bakım kremini uygulayın. Yüzünüzü ve vücudunuzu uygun ürünlerle beslemeyi unutmayın.

Woman applying cream