Woman with hair in the wind

Kızarıklık problemi (rozasea veya kuperoz) yaşayan hassas ciltler bazı durumlara karşı daha fazla reaksiyon verebilir; sıcaklık ve UV ışınları kızarıklık problemine neden olan damar gelişmesine sebep olan iki faktördür.

Küçük kan damarları güneş ışınlarına maruz kaldığında genişler ve daha fazla görünür bir hale gelir. Özellikle ciltleri daha önce olan kişiler, kızarıklık problemine daha çok eğilimi olabilirler. Kızarıklık problemi yaşayan cilt tipleri kızarıklık şiddetinin artmasına engel olarak bakım kremleri kullanmalıdır.

Güneş ve Akne Eğilimli Ciltler

Güneş, akne eğilimli cilde sahip olan ergenlerin ve yetişkinlerin düşmanı olabilir. İlk başta, güneşin sivilceler üzerinde kurutucu bir etkisi olduğu için iyileştirici bir özelliği olduğu düşünebilir ancak güneşe maruz kalan epidermis, kalınlaştığı için gözenekler tıkanır. 

Bu durum, sebumun kolay bir şekilde akamamasına neden olur; gözenekler tıkanır ve gözeneklerin sivilce üretmesine neden olur.

Bu sürece rebound etkisi denir; yani yaz mevsiminde güneşe maruz kaldıktan sonra cildin kalınlaşmasından dolayı yaz mevsimi geçtikten sonra sivilcelerin tekrardan ortaya çıkması. Akneli bir cilde sahip olan kişi cildini mutlaka güneş ışınlarından korumalıdır. Aynı zamanda yağlı ciltler için özel olarak geliştirilen, sebum yapısını akışkan hale getiren ve cilt pürüzlerinin oluşmasını önleyen bakım kremleri kullanılmalıdır. Bu tip bakım kremleri uygulandıktan sonra yağlı bir his bırakmaz. Bununla beraber, renkli dokulu ürünler de olduğu için cilt kusurları kolayca kapatılabilir ve eşit bir cilt tonu sağlanabilir. Son olarak, matlaştırıcı etkisi ile beraber yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden biri olan parlama problemini de azaltır.

Hassas, toleranssız ve alerjik ciltler çevresel faktörlere karşı daha çok tepki verirler. Güneş ışınları da bu etkenlerden biridir; bu sebeple toleranssız ve alerjik cilt tiplerine sahip olan kişiler mutlaka çok güçlü güneş koruması sağlayan ürünler tercih etmelidir. Toleranssız ve alerjik cilt tipleri de kendi içlerinde farklı güneş koruyucular kullanmalıdırlar.

Your skin - child protected under the sun
Don't

Güneş hassasiyetine sahip olan ciltler: 
Güneşe direkt maruz bırakılmamalıdır. Güneşe karşı olan hassasiyet, doğuştan gelen ya da hayatın belli bir döneminde ortaya çıkan bir problem olabilir. Bazı medikal tedaviler de geçiçi olarak güneş hassasiyetini tetikleyebilir. Güneş ışınlarının yaydığı radyasyonların sebep olduğu reaksiyonları için UVA ve UVB ışınlarına karşı yok yüksek koruma sağlayan güneş koruyucular tercih edilmelidir. 

Mineral

Kimyasal filtrelere karşı reaksiyon gösteren ciltler:
Bu cilt tipine sahip olan kişiler mutlaka mineral filtreli güneş koruyucular kullanmalıdır. Bu güneş koruyucular mineral filtreye sahio olmasından dolayı ciltte beyaz izler bırakabilir ancak geçicidir. 

Takvim

Güneş alerjisi olan ciltler:
Son dönemlerde güneş alerjisi artış göstermektedir. Cilt yapısına ve maruziyet süresine bağlı olarak değişmekle birlikte herkeste görülebilen bir durumdur. Güneş alerjisi çok ciddi bir problem olmamakla beraber yaşam kalitesini düşürmektedir. Güneş alerjisinin belirtileri arasında kızarıklık, kabarcıklar ve yoğun kaşıntı hissi olur. Güneş alerjisine karşı alınabilecek en iyi yöntem geniş sprektrum koruması sağlayan güneş koruyucu kullanmaktır; çünkü UVB ışınları cildi güneş yanığından korurken, UVA ışınları cildi allerjik reaksyionlara karşı korur. 1:1 (SPF/UVA)oranı güçlü bir koruma sağlamak için önemlidir; bu ifade bir güneş koruyucunun eşit oranda UVB ve UVA ışınlarına karşı koruma gösterdiğini belirtmektedir. (SPF 50+/ UVA 50 gibi) 


 
*Ann Dermato Venereol, 2007

Eğer güneşe maruz kalan bir bölgede cerrahi veya estetik bir operasyon ya da yaralanmaya sebep olan bir durum gerçekleştiyse bu alanların güneş ışınlarından mutlaka korunması gerekir; çünkü iyileşme süreçlerinde bu bölgelerin güneşe maruz kalması leke riskini artırır.

Özellikle yaz mevsiminde hasar gören bölgelerin lekelenme riski çok daha yüksektir. UVA ışınları, bulutlu havalarda ve penceren geçerek cildimize ulaştığı için hasar almış bölgenin mevsim fark etmeksizin güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. 

Yaşın ilerlemesi ve güneş ışınlarına maruz kalma sebebiyle dekolte, sırt, el ve yüz bölgesinde güneş kaynaklı lekeler oluşabilir.

Bu lekelerin oluşma sebebi melanin dağılımındaki düzensizliktir. Güneşe maruz kalmak bu durumun şiddetlenmesine neden olabilir; bu sebeple leke eğilimli ve leke oluşma riski yüksek olan ciltler melanin üretimini düzenleyen güneş koruyucular kullanmalıdır.

Back of a woman under the sun
 • Dr Michèle Sayag, Alerji Uzmanı
  Dr Michèle Sayag, Alergolog.

  Soru: Bebeklerin hassas ciltleri için nasıl güneş koruyucu kullanılmalıdır?

  18 aya kadar bebeklerin güneşe maruz bırakılmaması önerilir. 12. aydan itibaren UVA ve UVB ışınlarına karşı çok yüksek güneş koruması sağlayan ve %100 mineral filtreli güneş koruyucular tercih edilmelidir. 

  Dr Michèle Sayag, Alergolog.

Çocukları gölgede tutun ve onları güneşten koruyan kıyafetler giydirin!

Bioderma - care for family skin

Çocuklar daha çok gölgede vakit geçirmeli ve güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan kıyafetler tercih edilmelidir.

3 aylıktan küçük bebekler güneşe çıkarılmamalıdır. Çocukların cildi yetişkinlere göre daha kırılgan ve hassastır; bu sebeple güneş ışınlarına karşı daha savunmasızdır; güneş yanığı ve sıcak çarpması gibi problemler çocukları daha çok etkiler. Uzmanlara göre çocuklu döneminde yaşanan güneş yanığı problemi hayatlarının ilerleyen dönemlerinde daha ciddi problemlere neden olabilir; bu sebeple ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır: 

 • Çocuklar 11:00-16:00 arasında güneşe maruz bırakılmamalıdır, güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan kıyafetler tercih edilmelidir. Şapka, güneş gözlüğü ve uzun kollu bir tişört kullanımı tavsiye edilir.
 • Çocukların hassas ciltlerine özel geliştirilen ve çok yüksek güneş koruyucular tercih edilmelidir. Güneş koruyucular her 2 saate 1 mutlaka tekrarlanmalıdır. 
 • Gün içerisinde vücutlarının ihtiyaçları kadar su içmeleri gerekmektedir.

CİLT PROBLEMİ OLAN KİŞİLER İÇİN GÜNEŞTEN KORUNMANIN İPUÇLARI

 1. Özellikle yüz bölgesi güneş ışınlarına karşı daha hassas bir alan olsa da tüm vücudunu güneşin zararlı ışınlarına karşı korumayı unutmamalısın! Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsin.
   
 2. Güneşe maruz kaldığın dönem boyunca cildini nemlendirmeyi ve günlük bakım kremlerini kullanmayı unutmamalısın. Özellikle medikal bir tedavi görüyorsan cildinde güneşe karşı hassasiyet yaşamamak için doktoruna danışarak güneşe çıkmanı tavsiye ederiz.

 • Spesifik Güneş Koruması

  Kurutucu Dermatolojik Uygulamaların Kullanımı Sonucunda Yoğun Kuruluk Yaşayan Ciltler Güneş lekeleri, koyu lekeler, erken yaşlanma

  Hücresel Bioprotection™ Patenti

  Photoderm SPOT-AGE SPF 50+

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Leke eğilimli ciltler için lekelerin giderilmesine yardımcı ve yaşlanma karşıtı etki sunan çok yüksek koruma sağlayan güneş koruyucu

  Kimin için?

  Yetişkinler

 • Maksimum Güneş Koruması

  Karma ve Yağlı Ciltler Akne Eğilimli Ciltler

  Hücresel Bioprotection™ Patenti

  Photoderm Cover Touch SPF 50+ Light

  (1 review)

  Karma ve yağlı ciltler için %100 mineral filtreli ve yoğun kapatıcı etkili çok yüksek güneş koruyucu

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Photoderm SPOT SPF 50+ 40ml, hassas ciltler için güneş bakımı
 • Spesifik Güneş Koruması

  Kurutucu Dermatolojik Uygulamaların Kullanımı Sonucunda Yoğun Kuruluk Yaşayan Ciltler Güneş lekeleri, koyu lekeler, erken yaşlanma

  Hücresel Bioprotection™ Patenti

  Photoderm SPOT SPF 50+

  (2 reviews)

  Leke sorunu yaşayan ya da leke oluşma riski taşıyan ciltler için çok yüksek koruma sağlayan güneş koruyucu

  Kimin için?

  Yetişkinler