Lezyon Türleri

 

1/ Ekimoz nedir?

Ekimoz, bir darbeden sonra ciltteki küçük kan damarlarıyla ilişkili olarak ortaya çıkar. Kan ve kırmızı kan hücreleri komşu dokularda birikir ve cilt yüzeyinde renkli, görünür bir nokta haline gelir. Bu durum genellikle dokunulduğunda acı verir. Çarpma ne kadar sert olursa, o kadar acı verici olur. Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin ciltte emilmesiyle de ekimozun rengi zamanla değişir. Ekimoz kırmızıdan başlar, daha sonra siyaha, maviye ve son olarak yeşile döner. Kılcal onarım işleminin sonunda sarı / kahverengidir ve bir ile iki hafta boyunca bu renkte kalır. Ancak lezyon büyükse daha uzun sürebilir. Farklı renkler, ciltte biriken hemoglobinin parçalandıkça geçtiği çeşitli aşamalara karşılık gelir.

 

2/ Ödem nedir?

Şişlik olarak da adlandırılan ödem, ciltte çarpılan bölgenin şişmesiyle ortaya çıkar. Çarpma sonrası hızlıca ortaya çıkabilir. Komşu dokularda kan plazmasının birikmesiyle tetiklenir. Plazma, kan damarlarının içinde dolaşan kırmızı kan hücrelerini içeren sıvıdır.

 

3/ Hematom nedir?

Hematom, ekimoz ve ödemin (şişlik) birleşimidir. Yapmanız gereken ilk şey, etkilenen bölgeye baskı ve buz uygulamaktır.

NE YAPILMALIDIR?

HER GÜN

Hasar gören bölgeyi doktorunuzun talimatlarına göre koruyun. Ayrıca iltihap önleyici ilaçlar da reçete edilebilir. Bir doktora danışmadıysanız, ödemi azaltmak için her zaman buz uygulayabilirsiniz. Buzu asla doğrudan cilde koymayın. Örneğin, estetik bir operasyondan önce morluklar, çarpmalar ve ezilmeler için özel olarak üretilen bakım ürünleri de önleyici olarak uygulanabilir. 

TEMİZLEME

Hasarlı alan yavaşça yıkanmalı ve gerekirse dezenfekte edilmelidir.

CİLT BAKIMI

Özellikle morluklar, çarpmalar ve ezilmeler için üretilen spesifik bakım kremlerinin, onarımın hızlandırılması ve ödemin azaltılması adına kullanılması oldukça etkili olacaktır. Bu bakım kremleri, iltihap önleyici ve ödem önleyici özelliklere sahip arnika gibi etkili aktif bileşenlerin yanı sıra sakinleştirici, ağrı kesici bileşenler de içerir. Bu spesifik bakım ürünlerini hemen kullanmaya başlayabilir ve lezyonlar kaybolana kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.