Bazı kişiler birçok tedavi yöntemini denediğini ancak hiçbirinin işe yaramadığını söyleyecektir.

Bazen akne için mevcut çeşitli tedavi türleri hakkında bilgi bombardımanına tutulduğunuzu düşünebilirsiniz – oral, topikal, reçeteli, reçetesiz, tıbbi, doğal, bilimsel, ev ilaçları vb. Kabul etmek gerekirse, bu kadar çok seçenek arasından GERÇEK tedavi yöntemini bulmak kolay değil.

 

Akne: çok faktörlü bir problem

Tüm cilt ve sivilce uzmanları, mutlaka tek bir mucize çözüm olmadığını bilir. Akne çok faktörlüdür ve başarılı bir tedavi için bir dizi tamamlayıcı tedavi ile birlikte yaşam tarzını da düzene sokmak gerekir. 

Daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, aşağıda bazı olası stratejilere ve şu anda mevcut olan tedavilere ilişkin bir genel bakış sunulmaktadır:  Ne zaman bir dermatoloğa görünmelisiniz? Akne için hangi topikal andoral tedaviler kullanılır? Ne kadar etkilidirler ve yan etkileri nelerdir?

Her şey akne lezyonlarının ciddiyetine ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisine bağlıdır.

 • Sivilcenin ergenliğin normal bir parçası olduğunu ve bazı gençlerin uygun dermokozmetik ürünlerin kullanımı ve uygun bir temizlik rutini sayesinde nispeten daha kolay atlattığını biliyoruz. Ancak lekelerine ve siyah noktalarına tahammül edemeyen ve bu nedenle derhal tıbbi yardım isteyen diğer gençleri yönetmek daha zordur.
 • Kalıcı veya tekrarlayan akneden etkilenen yetişkinlere gelince, bu yetişkinler yaşamlarının bu döneminde benlik imajı ve benlik saygısı üzerinde önemli bir etkisi olabilecek sorunları için daha çabuk bir doktora görünme eğilimindedirler.
 • Günümüzde benlik algısına ve benlik imajına çok önem veriliyor ve akneli insanlar ancak topikal reçetesiz tedaviler işe yaramadığında bir dermatoloğa gitme eğiliminde. Tereddüt etmeyin! Nitekim akne, dermatoloğa görünmenin gerçekten bir numaralı nedenidir. Çünkü Fransız Dermatoloji Derneği'nin resmi sınıflandırmasına göre aknenizin şiddetini yalnızca bir doktor objektif olarak değerlendirebilir ve ilgili tedaviyi reçete edebilir. Ayrıca o güne kadar denemiş olabileceğiniz ve başarısız olmuş tüm tedavileri de hesaba katarak size en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.
 • Son olarak, genç kızlar ve yetişkin kadınlar için uygun bir doğum kontrol hapı seçimi akne lezyonlarını iyileştirmede etkili olabilir. Bu olasılığı jinekoloğunuzla tartışabilir ve birlikte bu yönteme dair tüm bilgileri kendisinden edinebilirsiniz.
Doctor with patient - Prescription

Akne tedavisinin 4 ana amacı nedir?

Topikal uygulama (kremler, jeller vb.) veya ağızdan kullanım (tabletler, kapsüller vb.) için çeşitli akne tedavisi türlerinin belirli amaçları vardır. Bazı durumlarda, aknenin çeşitli bileşenlerini hedeflemek için birkaç molekül birleştirilebilir.

bağışıklık

1. Aknede bulunan Cutibacterium acnes bakterisinin (bilinen adıyla Propionibacterium acnes) hedeflenmesi

Clogged pore

2. Vücut tarafından salgılanan sebum miktarının azaltılarak aknenin beraberinde getirdiği cilt problemlerinin en aza indirilmesi

Papule

3. Kapalı komedonların, kırmızı noktaların, kistlerin vb. iltihaplanmasını hedeflenmesi

Blackhead

4. Bir keratolitik etki oluşturmak için deri hücresi yenilenmesini aktive eden moleküller ile komedon lezyonlarını (siyah nokta veya beyaz nokta) hedeflenmesi

Oral akne tedavileri sadece aknenin şiddetini değerlendirmiş bir doktor tarafından reçete edilebilir.

 • Başta siklinler ve eritromisin olmak üzere antibiyotikler, lezyonları enfekte eden bakterilerle savaştıkları için iltihaplı akne için endikedir. Deri mikrobiyomu ve genel olarak mikrobiyal flora üzerindeki olası etkileri nedeniyle, dirençli bakterilerin büyümesini destekleyebilecekleri için şu anda bu konuda fikir ayrılığı bulunmaktadır.

“Çoğu tedavinin ışığa duyarlı olduğu, yani cildin güneşe tepki vermesine neden olabileceği unutulmamalıdır”.

Bu, UV ışınlarına maruz kaldığınızda mutlaka güneş koruması kullanmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Akne tedavisi için antibiyotik kullanımı üç aylık bir süre ile sınırlandırılmalıdır.

 • Hormonal tedaviler östrojen ve bir progestin kombinasyonunu içerir ve esas olarak yetişkin kadınlara yöneliktir. Doğum kontrol hapı gibi çalışırlar ve aynı risklere ve kontrendikasyonlara sahiptirler. Belirli akne türleri için uygulanan bu tedavi yönteminde yüksek tromboz riski bulunduğu için doktor gözetiminde uygulanması gerekir.
 • Son olarak, en şiddetli akne problemlerinde veya diğer tedavi biçimlerine yanıt vermeyen durumlarda oral izotretinoin kullanılır. Bu tedavi yönteminde hem sebum üretimini hem de pilosebase foliküllerin iltihaplanmasını hedefleyen bir A vitamini türevi kullanılır. Sık doktor kontrolünün yapılacağı durumlarda reçete edilir ve bu molekül hamile kadınlar tarafından alındığında ciddi fetal anormalliklere neden olabileceğinden, bir doğum kontrol yöntemi ile birlikte kullanılmalıdır. Ciddi cilt kuruluğu ve mukoza zarları dahil olmak üzere birçok olası yan etkiye sahiptir, ancak etkinliği yadsınamaz.En iyi tedavi yöntemlerindendir.
 • Çinko veya çinko glukonat, aknenin inflamatuar bileşenini hedeflemek için kullanılır.
Woman taking medication

Akne tedavisi için piyasada birçok farklı topikal tedavi mevcuttur. Bazıları OTC denen reçetesiz alınabilen, bazıları ise doktor reçetesi ile ulaşabileceğiniz tedavilerdir. Bazen aynı aktif maddeler farklı konsantrasyonlarda kullanılır ve en konsantre formüller sadece reçeteyle verilir.

Öncelikle akneye meyilli ciltlere uygun, komedojenik olmayan bir temizleme ve nemlendirme rutini benimsemenin önemini unutmamalısınız.

“Topikal tedaviler, gözlemlenen lezyon tiplerine bağlı olarak genellikle bir veya daha fazla hedefe yöneliktir ve birkaç tür aktif bileşeni içerebilir”.

Etkileri genellikle dört ila altı haftalık tedaviden sonra görülür.

 • Keratolitik etkiye sahip jeller ve kremler, cildin altındaki komedonları ortadan kaldırmak için epidermiste hücre yenilenmesini uyararak cilt dokusunu iyileştirmeyi amaçlar. Esas olarak hiperkeratinizasyon ile karakterize edilen komedonal akne vakaları için uygulanır. Bu ürünler genellikle antibakteriyel etkiye sahip olan AHA'lar (alfa hidroksi asitler), BHA'lar (salisilik asit) veya benzoil peroksit içerir. Genellikle cilt yüzeyini kazıyıcı etkiye sahip olduğundan yüksek düzeyde güneş koruması gerektirir.
 • Genellikle antibiyotik molekülleri kullanan antibakteriyel tedaviler, anti-inflamatuar etki ile ilişkilendirilebilir. İltihaplı kırmızı lekelere neden olan ve kistlere dönüşmesi muhtemel olan Cutibacterium acnes bakterisinin aktivitesini azaltmayı amaçlarlar. Bu tedavi sınıfı eritromisin, azelaik asit, klindamisin vb. içerir. Tekrar belirtmek gerekirse, cilt mikrobiyomu üzerindeki olumsuz etkisi hala araştırılmakta ve yerine benzoil peroksit kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu tedaviler, etkinliklerini arttırmak için anti-inflamatuar özelliklere sahip çinko ile kombinasyon halinde kullanılabilir.
 • Retinoidler, komedonal akne üzerinde hem keratolitik etkiye hem de inflamatuar akne üzerinde antibakteriyel etkiye sahip olabilen izotretinoin, tretinoin veya adapalen içeren topikal tedavileri kapsar. Bazen topikal antibiyotikler veya benzoil peroksit ile kombinasyon halinde kullanılırlar.
Woman applying cream on her face in a bathroom

Akne tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Akne tedavisini oluşturan oral (hap yoluyla) ve topikal tedavilerin yan etkileri doza, tedavi süresine ve hastanın kişisel profiline göre önemli ölçüde değişmektedir. Üç ana tipe ayrılabilirler.

Çoğu tedavinin amacı sebum salgısını azaltmaktır, bu nedenle cildi kurutmaları mantıklıdır. Zamanla, bazen mukoza zarları (özellikle dudaklar) ile sınırlı ve bazen de tüm yüzü etkileyen tahriş ve artan hassasiyet olabilir.

Bu, oral izotretinoinin beraberinde getirdiği olağan bir durumdur. Her durumda, akneye meyilli cilde uygun topikal nemlendirici tedaviler kullanarak bu kuruluğu dengelemek gerekir. Komedojenik olmamalı ve yeni lekelere neden olmadan cildi beslemek için yeterli miktarda yağ sağlamalıdır.

Your Skin - Woman - Dry Lips

Birçok akne tedavisi, özellikle antibiyotikler (doksisiklin) ve izotretinoin, güneş hassasiyetinin artmasına neden olabilir. Eğer yaz aylarında tedavi alıyorsanız, tedaviyle birlikte komedojenik olmayan bir güneş koruma ürünü kullanmalısınız.

Genellikle, akne tedavilerinin cildi kuruttuğunun ve problemli cilt tabakasının incelmesine sebep olduğunun bilince olun. Cilt tabakası daha kırılgan ve güneş yanığına karşı daha hassas bir hale gelir. Bu nedenle tedavilerinizi akşamları uygulamalı ve önlem olarak gündüzleri yüksek korumalı güneş kremi kullanmalısınız.

Woman under the sun with a hat

Mikrobiyom ve antimikrobiyal direnç

Antibiyotiklerin akne için monoterapi olarak kullanılması, yani başka bir molekül ile kombinasyon halinde değil, topikal olarak uygulandığında cilt florası üzerinde ve ağızdan alındığında genellikle bakteri florası üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Ayrıca diğer bakteriler gibi akneden sorumlu bakteri de tedavilere dirençli hale gelebilir. Dermatologlar şu anda mikrobiyomun dengesinin aknede önemli bir rol oynadığını keşfetti, ancak bu konuda çalışmalar hala devam etmekte.

Mevcut eğilim ise, antibiyotik kullanımını en fazla üç ay ile sınırlamaktır.

 

Akne tedavisinin işe yaraması ne kadar sürer?

Tedavinin etkinliği hastanın tedaviye uyumuyla doğru orantılıdır. (hastanın doktorunun tavsiyesine doğru bir şekilde uyup uymadığı)

Herkesin tedaviye cevap verme süresi farklıdır ve tedavinin başarılı olup olmadığa en az üç aylık bir süre sonunda karar verilebilir. Bu yüzden sabırlı olmalısınız! Dört hafta sonra ilk sonuçları görebileceğiniz gibi iki aylık bir süre sonunda da farkı gözlemlemeye başlayabilirsiniz..

 • İyileşme olmazsa doktorunuz veya dermatoloğunuz, siz ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri kendisine ilettiğiniz taktirde tedavi yöntemini değiştirebilir. Hangi temizleme ve nemlendirme ürünlerini kullandığınızı, cildinize peeling yapıp yapmadığınızı, güneşe maruz kalıp kalmadığınızı vs. ona söylemekten çekinmeyin.
 • Tedaviniz işe yarıyorsa, yine de birkaç ay boyunca devam etmelisiniz. Sonuçların kalıcı olmasını istiyorsanız sabırlı olmanız gerekli. İyileşme görmeye başladığınızda hiçbir koşulda tedavinizi durdurmamalı veya azaltmamalısınız!
 • Yan etkilerle başa çıkmak zorsa, doktorunuzla bunlar hakkında konuşun. Gerekirse yan etkileri azaltıcı farklı tedaviler önerebilir.

Başarı şansını en üst düzeye çıkarmak için uyulması gereken iki kural vardır: Güneş koruması olmadan kendinizi güneş ışınlarına maruz bırakmayın ve en önemlisi akne ya da sivilcelerinize dokunmayın. Elleriniz gün içerisinde birçok bakteriye maruz kaldığından, tedavi süresince incelmiş ve zayıflamış cilde temas ettiğinizde ya da sivilcelerinizi sıktığınızda iltahaplanma olasılığını yükseltmiş olursunuz.

 • BIODERMA product photo, Sebium H2O 500ml, akne eğilimli ciltler için misel su
 • Durulama gerektirmeyen temizleyici

  Karma ve Yağlı Ciltler Akne Eğilimli Ciltler

  Misel Teknolojisi

  Sébium H2O

  Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için durulama gerektirmeyen misel temizleme suyu

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Gel moussant F500ml, yağlı ciltler için temizleyici duş jeli
 • Durulanan günlük temizleyici

  Karma ve Yağlı Ciltler

  D.A.F.™ Patenti

  Sébium Foaming Gel

  Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için günlük arındırıcı temizleme jeli

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Durulanan günlük temizleyici

  Yağlı ve Akne Eğilimli Cilt

  D.A.F.™ Patenti

  Sébium Foaming Gel Active

  Akne, sivilce ve siyah nokta karşıtı yoğun arındırıcı temizleme jeli

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Peeling Etkili Temizleyici Jel

  Karma ve Yağlı Ciltler Akne Eğilimli Ciltler

  D.A.F.™ Patenti

  Sébium Exfoliating Gel

  Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için peeling etkili temizleme jeli

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Bakım

  Karma ve Yağlı Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Lotion

  Karma, yağlı, akne eğilimli ciltler için gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı tonik

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Nightpeel 40ml, akne eğilimli ciltler için gece bakımı
 • Gece Bakımı

  Karma ve Yağlı Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Night Peel

  Arındırıcı ve güçlü peeling etkili yoğun gece serumu

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Pore Refiner 30ml, akne eğilimli ciltler için
 • Bakım

  Karma ve Yağlı Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Pore Refiner

  Karma ve yağlı ciltler için gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Sensitive 30ml, akne eğilimli ciltler için tedavi
 • Bakım

  Akne Eğilimli Ciltler Dermatolojik Uygulamaların Kullanımı Sonucunda Hassaslaşan Ciltler

  Inflastop™ Kompleksi

  Sébium Sensitive

  Akne eğilimli ciltler için kurutucu medikal tedavi sonucu kuruyan ve hassaslaşan ciltler için nemlendirici bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Hydra 40ml, yağlı ciltler için nemlendirici krem
 • Bakım

  Akne Eğilimli Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Hydra

  Kurutucu dermatolojik uygulama sonucu yoğun kuruluk yaşayan ciltlere özel yoğun nemlendirici ve yatıştırıcı bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Spesifik Güneş Koruması

  Karma ve Yağlı Ciltler Akne Eğilimli Ciltler

  Hücresel Bioprotection™ Patenti

  Photoderm AKN Mat SPF 30

  Akne eğilimli ciltler için çok yüksek güneş koruyucu

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

  Range Sebium

  Temizleme & Cilt Bakımı

  Karma, Yağlı ve Akne Eğilimli Ciltler

  Sébium Serisi

  Range Sebium

  Cilt, ergenlik döneminde kalınlaşır ve değişmeye başlar. Fazla sebum nedeniyle parlamaya ve yağlanmaya başlar. İlerleyen dönemlerde ise gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte ciltte akne, sivilce ve siyah nokta problemi görülebilir. Bazen yetişkinlik döneminde bile kızarık akne problem yaşanabilir.

  BIODERMA’nın çözümü: Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilen Sébium serisi dermatologlar tarafından önerilen temizleme ve bakım ürünlerinden oluşur. Cilt temizleme ürünleri arasında misel su, temizleme jeli ve tonik ürünleri; nemlendirici bakım kremi olarak da gözenek, akne, yağlanma problemlerini ayrıca hedefleyen Bioderma Laboratuvarları tarafından özel olarak geliştirilen patentlere sahip karma, yağlı ve akne eğilimli ciltlerin ihtiyacına uygun ürünler içerir.