Fransız Dermatoloji Derneği (SFD), Fransız halkının %25'inin bu probleme sahip olduğunu tahmin ediyor. Bu oran, SFD tarafından yapılan çalışmaya göre yetişkin kadınlarda %41 ile %54 arasında değişmektedir. Akne problemi yaşayan bir yetişkinin aknesinin nedenleri nelerdir ve akne başlangıcını hangi faktörler tetikler?

 

Akne problemi yaşayan yetişkinler kimlerdir?

Genel olarak, akne problemi kadınlarda erkeklerden daha fazla gözleniyor. Akne kadınlarda daha çok yüzü, erkeklerde ise sırt ve boyun bölgesini etkilemektedir. Bu fark, sivilcelerin neden kadınların yaşam kalitesi ve benlik imajı üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olduğunu açıklıyor.

Ani sivilce artışlarını adet başlamadan hemen önce gözlemleyen birçok kadın için hormonların etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aknede rol oynayan erkek hormonları olan androjenlerin üretimi adet öncesi dönemde zirveye ulaşır. Ancak uzmanlar, başka birçok faktörün de akneye neden olabileceğini öne sürüyor.

Biliyor muydunuz?

Cilt pürüzleri için:

 • 25 yaş üzeri kadınların %25 ila %40'ının cilt kusuruna sahip olduğu,
 • ve bu kadınların %40'ının aslında ergenlik dönemlerinde akne problemi yaşamadığı bilinmektedir.

Yetişkin kadınlarda sivilce neden olur?

Bir ergen cildinin aksine, yetişkin bir kadının cildi daha az seboreiktir, yani daha az sebum üretir. Cilt pürüzleri çoğunlukla alt yüzde (çene, boyun, alt çene) yerleşir. Kronik ve tekrarlayan enflamatuvar (kırmızı noktalar) ve komedonal (siyah nokta) lezyonlar olma eğilimindedir.

Bu cilt kusurlarını engelleyebilmek ve kişinin yaşam kalitesini artırabilmek için ergen sivilcelerinden daha farklı olan tedavilerin uygulanması gereklidir.

bağışıklık

Kronik bağışıklık sistemi uyarımı
Diğer bir hipotez ise pilo-sebase foliküllerde Cutibacterium acnes bakterisi yine problemin kaynağıdır. Bu pro-enflamatuvar bakterinin, kronik enflamasyonu devam ettirdiği ve bağışıklık sistemini sürekli olarak uyardığı düşünülmektedir. Bu enflamatuvar durum, kadınlarda görülen yetişkin akne problemi için en tipik nedenlerdendir.

Yağ Bezi

Yağ Bezi Problemleri
Henüz doğrulanmamış olsa da, bazı araştırmacılar sivilcelerin neden yetişkinlikte oluşmaya devam ettiğini anlamak için pilo-sebase folikülleri, özellikle sebum salgılama mekanizmasını inceliyor. Diğer araştırmacılar ise, yağ bezlerinde ve deride sebum ve lipidlerin üretilmesi ve parçalanmasıyla ilgili enzimlere odaklanıyor.

Mikrobiyom

Cilt Mikrobiyomunun Rolü
Cildin iyi ve kötü bakteriler barındırdığını ve sağlıklı cildin büyük ölçüde bu cilt florasına veya mikrobiyomun dengesine bağlı olduğunu biliyoruz. Ek olarak, özellikle iltihaplı akne ile ilgili olan C. acnes bakterisinin, değişen derecelerde aknejenik potansiyele sahip birkaç farklı etkene sahip olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, Aralık 2017'de yayınlanan bir çalışma, dört yıllık bir süre boyunca akne problemi yaşayan iki ergen ve yetişkin kadın grubundaki bakteri profillerini analiz etti. Sonuçlar, iki grup arasında C. acnes akne türlerinin dağılımında hiçbir fark göstermedi. Bu nedenle, en azından mevcut bilgi durumunda, bağışıklık sistemi, hormonal ve çevresel faktörlerin yetişkin aknesi oluşumunda daha baskın sebepler olduğu görülmektedir.

Takvim

Hormonlar
Kadınlarda yetişkinlik aknesinin oluşumunun hormonel sebeplerden olup olmadığını anlayabilmek için dermatologlar aşırı androjen üretiminin diğer belirtilerini kontrol etmektedir. Bu belirtiler aşırı kıl artışı, adet dönemlerinin düzensiz olması ya da hiç olmaması, kilo alma ve saç dökülmesi olarak sayılabilir. Nadir sebeplerden biri olsa da doğrulamak için basit bir kan testi gereklidir.

Akne neden oluşur?

 • Cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı, fazla güneş maruziyeti, beslenme alışkanlıkları vb. sebepler rol oynayabilir. Sigara içmenin de akne oluşumuna sebep olduğu düşünülmektedir: Sigara içenlerin %41'inde, içmeyenlerin %9'unda sivilce varlığı gözlemlenmiştir. Son olarak, stres ve akne, çevre kirliliği ve akne arasındaki ilişki hala araştırılmakta olup, bu araştırmalar sonucunda yetişkin akne vakalarının artışı daha net açıklanabilir.
 • Genetik ve kalıtsal faktörler de akne oluşumunda rol oynayabilir. Gerçekten de, aile geçmişine bakıldığında, bu tür cilt problemlerinin yetişkinlikte ortaya çıkması yaygındır.
 • Son olarak, doğum kontrol hapları, hormonlar ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlı tedaviler sivilce ve diğer cilt pürüzlerinin/kusurlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

 • Durulanan günlük temizleyici

  Karma ve Yağlı Ciltler Akne Eğilimli Ciltler

  D.A.F.™ Patenti

  Sébium Foaming Gel Active

  Akne, sivilce ve siyah nokta karşıtı arındırıcı temizleme jeli

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Gel moussant F500ml, yağlı ciltler için temizleyici duş jeli
 • Durulanan günlük temizleyici

  Karma ve Yağlı Ciltler

  D.A.F.™ Patenti

  Sébium Foaming Gel

  Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için temizleme jeli

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Bakım

  Karma ve Yağlı Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Lotion

  Karma, yağlı, akne ve sivilce eğilimli ciltler için gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı tonik

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Global 30ml, akne eğilimli ciltler için cilt bakımı
 • Bakım

  Akne Eğilimli Ciltler

  Seborestore Teknolojisi

  Sébium Global

  Akne eğilimli ciltler için sivilce karşıtı etki sunan bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Global Cover 30ml+2g, akne eğilimli ciltler için cilt bakımı
 • Bakım

  Akne Eğilimli Ciltler

  Seborestore Teknolojisi

  Sébium Global Cover

  Akne eğilimli ciltler için sivilce karşıtı etki sunarak cilt pürüzlerinin oluşumunun engellenmesine destek olan ve kapatıcı özellikli bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Sensitive 30ml, akne eğilimli ciltler için tedavi
 • Bakım

  Akne Eğilimli Ciltler Dermatolojik Uygulamaların Kullanımı Sonucunda Hassaslaşan Ciltler

  Inflastop™ Kompleksi

  Sébium Sensitive

  Kurutucu medikal tedavi sonucu kuruyan ve hassaslaşan ciltler için nemlendirici bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Hydra 40ml, yağlı ciltler için nemlendirici krem
 • Bakım

  Akne Eğilimli Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Hydra

  Kurutucu dermatolojik uygulama sonucu yoğun kuruluk yaşayan ciltlere özel yoğun nemlendirici ve yatıştırıcı bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler