• Ayten Ferahbaş - Dermatolog
  Ayten Ferahbaş, Prof. Dr. - Florence Nightingale Dermatoloji.

  Akne Çeşitleri Nelerdir?

  Ayten Ferahbaş, Prof. Dr. - Florence Nightingale Dermatoloji.

Akne vulgaris tüm akne olgularının %99’unu oluşturup tipik olarak en çok yüz, boyun, göğüs, üst sırt ve üst kollar dahil olmak üzere vücudun hormonal olarak duyarlı yağ bezlerine sahip bölgelerini etkiler. Ergenlerin yaklaşık %85’inde görülür.

Primer akne belirtileri, siyah ve beyaz noktalar (açık ve kapalı komedonlar),  kırmızı kabarıklıklar (papül), iltihaplı kabarıklıklar (püstül) ve küçük yumrular (nodüller) veya Sekonder lezyonlar ise, çoğu kez primer lezyonlardan gelişen abse, kist, kahverengi lekeler (postinflamatuvar hiperpigmentasyon), soyulma izleri ve çukurcuklaradan (skarlardan) oluşur.

your-skin_sebium-sensitive_acne

Ciddi izlerle sonlanan ani  başlangıçlı şiddetli bir akne türü olup tüm akne hastalarının %1’ini oluşturur. Lezyonlar ağrılı, yaygın papüller, plaklar, kanamalı nodüller ve kabuklu  ülserasyonların görülmesi ile karakterizedir. Genellikle hafif ya da orta şiddetli akne vulgaris tanısı olan 13-22 yaşlarındaki genç erkek hastalarda ortaya çıkar. Hastaların çoğunda deri lezyonlarına ateş, eklem ve kas ağrısı gibi ve bulgular eşlik eder.

First acne consulation

Akne konglobata en sık erişkin erkeklerde görülen sistemik bulguların olmadığı veya az olduğu nadir görülen fakat şiddetli bir akne formudur. Lezyonlar gövde, omuz ve kolların üst bölümünde görülmektedir. Akne vulgarisin aksine, yüz lezyonları yaygın değildir.

Bioderma - Man with acne

Erişkinde 25 yaş üzeri bireylerde görülen akne; erişkin başlangıçlı akne, akne tarda veya post-pubertal akne gibi isimlerle anılmaktadır. Akne tardaya kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık rastlanır.

Akne tarda 3 gruba ayrılır; Devamlı sebat eden akne; adölesan dönemde başlayıp erişkinlikte devam eden akne tarda formudur. Geç başlayan akne; yetişkin çağda başlayan akne formudur. Tekrarlayan ise ergenlik  döneminde başlangıç gösteren ancak değişken sürelerle aknesiz bir dönem geçirildikten sonra erişkin yaşta akne probleminin tekrar ortaya çıkan hastalardır.  

Genellikle hafif veya orta şiddette seyreder. Klinikte kadın hastalarda iltihaplı lezyonlar dışında, yer yer komedonlar, derin ve ağrısız nodüller, bu nodüllere bağlı gelişen koyu renkli lekeler izlenebilir. Geç-akne, daha az sayıda lezyonla seyretmekte ve genellikle yüzün U-bölgesi de denilen çene, yanak ve boyun bölgesinde görülmektedir.

Adet dönemi (Menstrüasyon) öncesi alevlenmeler, akne olan yetişkin hastaların yaklaşık yarısında daha sık görülür. Yetişkin kadın akne tipleri sıklıkla inflamasyon (derin nodüller), koyu renkli lekeler ve yüksek skar sıklığı ile ilişkilidir ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahiptir.

your-skin_sebium-sensitive_How-do-you-eliminate-acne

PKOS hastalarının 70 ile 80 kadarında klinik olarak akne vulgarisin izlenmesi nedeniyle, kadın hastalarda altta yatan sebepler  arasında en başta akla gelmesi gereken PKOS mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır

Polikistik over sendromu tanısı için şu 3 kriterden en az 2 sinin pozitif olması gerekir

 1. Androjen yüksekliği belirtileri:

Klinik: akne, aşırı tüylenme, saç dökülmesi, akantozis nigrikans

Biyokimyasal olarak: Adet periyodunun 2-5. Günleri arasında yapılan kan testlerinde androjen yüksekliği (testosteron seviyeleri, LH/FSH oranı artışı gibi)

 1. Adet sıklığında azalma veya yokluğu
 2. Ultrasonogrofik olarak yumurtalıklarda çok sayıda kist varlığının bulunması

 

Polikistik over tespit edilen hastalarda hormon düzenleyici tedaviler gerekebilir.

Hormonal tedavi sıklıkla hiperandrojenizmin eşlik ettiği aknede, akne tardada, çene ve mandibuler alanda yerleşen aknede, menstrüasyon ile alevlenme gösteren, seboreik alanlarda yerleşen komedonlar varlığında ve diğer konvansiyonel tedavilere dirençli aknede özellikle tercih edilmektedir.

Tedavi yanıtı diğer tedavilere oranla daha geç başlar ve etkinliğin görülmesi için 3-6 aylık bir zamana ihtiyaç bulunur.

Bioderma Sivilce Polikistik Akne
Range Sebium

Temizleme & Cilt Bakımı

Karma, Yağlı ve Akne Eğilimli Ciltler

Sébium Serisi

Range Sebium

Cilt, ergenlik döneminde kalınlaşır ve değişmeye başlar. Fazla sebum nedeniyle parlamaya ve yağlanmaya başlar. İlerleyen dönemlerde ise gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte ciltte akne, sivilce ve siyah nokta problemi görülebilir. Bazen yetişkinlik döneminde bile kızarık akne problem yaşanabilir.

BIODERMA’nın çözümü: Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilen Sébium serisi dermatologlar tarafından önerilen temizleme ve bakım ürünlerinden oluşur. Cilt temizleme ürünleri arasında misel su, temizleme jeli ve tonik ürünleri; nemlendirici bakım kremi olarak da gözenek, akne, yağlanma problemlerini ayrıca hedefleyen Bioderma Laboratuvarları tarafından özel olarak geliştirilen patentlere sahip karma, yağlı ve akne eğilimli ciltlerin ihtiyacına uygun ürünler içerir.

 • Benoit Cadars, scientific expert at Bioderma
  Benoit Cadars , Bilim İnsanı, BIODERMA.

  İLTİHAPLI SİVİLCELERİN TEDAVİSİNİ ÖNCELİKLENDİRİN

  Akne eğilimli ciltlerin her biri özel bir çözüm gerektiren cilt pürüzleriyle karşı karşıya gelebilir. Kişinin yaşam kalitesi, aknenin şiddeti ve uygulanan dermatolojik tedavilere göre önerilen cilt bakım ürünü tercihi de bir o kadar önemlidir. Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilen Sébium serisinden Sébium Global, Sébium Sensitive ve Sébium Hydra ürünleri akne lezyon tedavisinin yanında tedavinize göre tercih edilebilir.

   

  Normal sivilceler

  Sébium Sensitive, ciltte keratolitik/soyucu bir etkisi göstermediği için kırmızı ve iltihaplı sivilce problem olan ancak komedonal aknesi olmayan kişilerin dermatologlarının tavsiyesiyle birlikte tedavilerine destek olarak kullanabilecekleri bir nemlendirici bakım kremi. Kişinin siyah nokta problemi daha fazla ise Sébium Global’i tercih edebilir.

  Yetişkin sivilceleri

  Yetişkinliklerde daha az sivilce görülmesine rağmen iltihaplı akne oluşma riski daha yüksektir. Yetişkin aknelerini papüller, püstüller ve nodüller oluşturur. Sébium Sensitive'in aktif bileşenleri, ciltteki sebum dengesini sağlıklı cildinkine eşitlemeye ve dengelemeye yardımcı olur.

  Keratolitik tedavi gören akne eğilimli cilt

  Sébium Sensitive’in akne eğilimli ciltler için özel mekanizmaları bulunmaktadır. Bu mekanizmalar; Keratolitik tedaviyle uyumlu ve akne ve kızarıklık eğilimli tahriş olmuş cildi yatıştırmaya içeriğinde enoksolon türevi bulunan Inflastop™ Kompleksi’yle yardımcı olmak ve son olarak da cildi derinlemesine nemlendirmek.

  Eğer kişi izotretinoin tedavisi gibi çok daha fazla cildi soyucu etkiye sahip bir tedavi görüyorsa o zaman cildin doğal nemini daha çok artıracak bir ürün olan Sébium Hydra ile uygulanan tedavinin etkisini hem de kişinin yaşam kalitesini artırabilmek için tercih edilebilir.

  Benoit Cadars , Bilim İnsanı, BIODERMA.

 • Durulanan günlük temizleyici

  Yağlı ve Akne Eğilimli Cilt

  D.A.F.™ Patenti

  Sébium Foaming Gel Active

  (2 reviews)

  Akne, sivilce ve siyah nokta karşıtı yoğun arındırıcı temizleme jeli

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Durulanan günlük temizleyici

  Karma ve Yağlı Ciltler

  D.A.F.™ Patenti

  Sébium Foaming Gel

  (6 reviews)

  Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için günlük arındırıcı temizleme jeli

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Peeling Etkili Temizleyici Jel

  Karma ve Yağlı Ciltler Akne Eğilimli Ciltler

  D.A.F.™ Patenti

  Sébium Exfoliating Gel

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için peeling etkili temizleme jeli

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium H2O 500ml, akne eğilimli ciltler için misel su
 • Durulama gerektirmeyen temizleyici

  Karma ve Yağlı Ciltler Akne Eğilimli Ciltler

  Misel Teknolojisi

  Sébium H2O

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için durulama gerektirmeyen misel temizleme suyu

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Bakım

  Karma ve Yağlı Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Lotion

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Karma, yağlı, akne eğilimli ciltler için gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı tonik

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Hydra 40ml, yağlı ciltler için nemlendirici krem
 • Bakım

  Akne Eğilimli Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Hydra

  (2 reviews)

  Kurutucu dermatolojik uygulama sonucu yoğun kuruluk yaşayan ciltlere özel yoğun nemlendirici ve yatıştırıcı bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Global 30ml, akne eğilimli ciltler için cilt bakımı
 • Bakım

  Akne Eğilimli Ciltler

  Seborestore™ Teknolojisi

  Sébium Global

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Akne eğilimli ciltler için sivilce karşıtı etki sunan bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • BIODERMA product photo, Sebium Pore Refiner 30ml, akne eğilimli ciltler için
 • Bakım

  Karma ve Yağlı Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Pore Refiner

  (1 review)

  Karma ve yağlı ciltler için gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler

 • Bakım

  Karma ve Yağlı Ciltler

  Fluidactiv™ Patenti

  Sébium Mat Control

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Karma ve yağlı ciltler için parlamayı kontrol altına almaya yardımcı bakım kremi

  Kimin için?

  Yetişkinler, Gençler