Yetişkinlerde atopik dermatit

Bu özel atopi türünden en fazla çocuklar mustarip olsa da durum yalnızca onlarla sınırlı değildir. Endüstrileşmiş ülkelerde yetişkinlerin yaklaşık %10'unun bu atopik dermatit türüne sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bazıları bütün çocukluk ve ergenlikleri boyunca bu durumla yaşamak zorunda kalmış olabilir. Diğerleri ise atopik dermatiti ilk kez yetişkin olduklarında tanışmış olabilirler. Bu kronik cilt rahatsızlığı her yaşta ortaya çıkabilir. Genellikle kalıtsal özellikli olan bu yoğun cilt kuruluğu türü, öncelikle aşırı gözenekli olan bir epidermisten kaynaklanmaktadır. Atopik dermatite sahip kişilerin cildi çok kurudur ve çevredeki tahriş edici maddeleri engellemede bariyer işlevini tam olarak yerine getiremez.

 

Çocuklarda egzama hakkında daha detaylı bilgi için: "Çocuklarda egzama"

"Ben atopik dermatitle doğdum. Annemin karnından atopik bir cilt nedeniyle kıpkırmızı çıkmışım. O günden bugüne hala aynı, hiç geçmedi."

Elisa, 26 yaşında

"Ailemde atopik dermatiti olan bir sürü kişi var. Yani benim durumumda genetik söz konusu. Yalnızca birkaç haftalık bir bebekken cildimde belirmeye başlamış. Ben başka türlü bir hayatı tanımadım."

Aurélie, 26 yaşında

"Ailemde atopik dermatiti olan tek kişi benim. Kaşıntı atakları ben çok küçükken başladı. İlk defa olduğunda sanırım 6-7 yaşlarımdaydım."

Jules, 22 yaşında

Hatırlatalım

 • Atopik dermatit, ataklanma ve yatışma dönemlerinden oluşan döngüler halinde ilerler. Atopik cilde sahip kişiler ciltlerini daha gözenekli hale getiren genetik bir yatkınlığa sahiptir. Bu cilt yapısı alerjenlerin cilde nüfuz etmesini izin verir. Her türlü tetikleyici veya kötüleştirici faktör bir egzama alevlenmesine neden olabilir: kötü seçilmiş tuvalet ürünleri, beslenme, stres, soğuk, polen, kirlilik, sürtünen giysiler...
 • Yetişkinlerde kırmızı kaşıntı izi ağırlıklı olmak üzere yüzde (göz kapakları, kulaklar, boyun...) görülse de eller ve kollar, bacaklar ve karın bölgesinde de bulunabilir.
 • Lekeler şiddetli kaşıntıya neden olabilir; bu da uyku düzeni, aile, arkadaşlar ve işyerindeki diğer insanlarla olan sosyal ilişkilerin kalitesini doğrudan etkilemektedir…

"Genelde benim lekelerim hassas ve kırmızı. Derim yarılabiliyor ve dışarı sıvı sızdırabiliyor. Genellikle ellerimde, dizlerimin arkasında ve dirseklerimin içinde, topuklarımda, ayak bileklerimde ve ayaklarımın ön kısmında oluyor."

Elisa, 26 yaşında

"Atopi atakları birkaç hafta gibi kısa süreli veya beş aya kadar uzun süreli olabiliyor. Tam olarak neler olup bittiğine bağlı. Tüm vücudum kırmızı lekelerle kaplanıyor. Yüzümde, kollarımda ve bacaklarımda var. Cildim çok kuru ve kaşıntı oldukça şiddetli."

Aurélie, 26 yaşında

"Atopik dermatitim çok ciddi değil. Gelip geçiyor. Özellikle dirsek ve diz kıvrımlarımla boynumda kaşıntılı kırmızı lekeler ortaya çıkıyor."

Jules, 22 yaşında

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Yetişkinler ergenlere göre ciltlerinden daha az utanıyor: Ailelerinin güvenliğini bırakıp cinselliğe, iş hayatına ve sosyal bir ortama yöneliyorlar. Sorunlarının farkındalar. Geçmişteki bazı olaylar “iz” bırakmış olabilir, bu nedenle ciltlerinin nasıl işlediği ve sağlıklı bir yaşam tarzı hakkında onlara güvence vermek hala önemli.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Atopik cilt her yaşta ortaya çıkabilir. Cilt anomalisi genellikle başlangıçtan itibaren vardır, ancak epigenetikte de çok büyük çeşitlilik söz konusudur. Atopik dermatitte yaklaşık 100 gen yer almaktadır. Çoğunlukla tetikleyici faktöre bağlıdır.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

Cilt üzerinde atopik dermatit varsa, Covid-19'un neden olduğu mevcut sağlık durumu bu kişileri daha da zorlaştırmış olabilir. Elleri sık sık yıkamak ve hidroalkolik jel ile dezenfekte etmek, zaten kırılgan olan bir cilt bariyeri için iyi bir çözüm değildir. Temel hijyen önlemleri atopik cildi daha da fazla kurutabilir ve ellerde ağrıya neden olabilir.

egzama ve hijyen

Egzama tedavisindeki çözümler nelerdir?

Yetişkinler, atopik dermatiti kökten iyileştirmek için en rasyonelinden en hayal ürününe kadar birbirinden farklı stratejilere başvururlar. Ancak atak döneminde etkili olan tek tedavi, bir uzman doktor tarafından reçete edilen topikal kortikosteroidlerin uygulanmasıdır. Aynı zamanda, duş yağı + nemlendirici balm ikilisi de dahil olmak üzere atopik ciltlere özel banyo ürünleri kullanılarak günlük cilt bakımı yapılmalıdır.

“Bir sürü farklı doktor, dermatolog ve alerji uzmanına göründüm. Hatta büyücü hocaya, hipnozcuya bile gittim... Geçirir umuduyla ellerime o kadar çok şey sürdüm ki... Süt bile sürdüm. Akla gelebilecek her şeyi denedim. Ancak alevlenmeleri gerçekten azaltan tek şey, cildimin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış günlük hijyen ve cilt bakımına bağlı kalmak oldu. Nereye gidersem gideyim, hafta sonu için bile olsa, tüm ürünlerimi yanıma alırım.”

Elisa, 26 yaşında

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Mucizevi bir kesin tedavi yok. Hastaların, hastalıklarının sorumluluğunu alması gerek. Bu da belirli bir ürünün veya tedavinin neden yararlı olduğunu gerçekten anlamak için ciltlerini tanımaları gerektiği anlamına geliyor. Ancak bu şekilde hastalar, önerilen tedaviye sadık kalabilecek ve sonunda hayatlarının kontrolünü atopik dermatitin elinden alabilecektir.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Tamamlayıcı teknikler? Elbette, neden olmasın? Herkesin inançlarını kabul etmek önemli. Ancak yine de bunların hiçbiri tıbbi tedavinin yerini tutamaz.

  Joël Pacoret, Psikolog.

Hatırlatalım

Atopik dermatitin gizemlerini keşfetmek çoğu zaman bir soruşturmaya benzeyebilir! Herkes tetikleyici ve kötüleştirici faktörlere farklı şekillerde tepki verir. Sıcak, soğuk, tatlı yiyecekler, kumaşlar, tuvalet ürünleri... Neye nasıl tepki verildiğine dikkat edilmelidir (Elbette bunu bir takıntı haline getirmeye de gerek yok!).

"Günlük yaşamda ataklara neden olabilecek pek çok şey var: bazı sabunlar ve deterjanlar, toz, stres, bahar poleni, sıcak, soğuk. Kirliliğin de bence bunda rolü var. Altı yıl önce büyük bir şehre taşındığımda yüzümde atopik dermatit oluşmaya başladı."

Aurélie, 26 yaşında

"Genel olarak oldukça rahat bir insanım, bu yüzden stresin beni gerçekten etkilediğini düşünmüyorum. Bunun daha çok polen, toz, toz akarları gibi şeylerden kaynaklanabileceğini düşünüyorum... Bunlar genellikle alevlenmeyi tetikleyen şeyler. Suyun sertliğinin de cildim üzerinde bir etkisi olabilir."

Jules, 22 yaşında

egzamanın yetişkinler üzerindeki psikolojik etkisi

Fransız halkının2 %82'si atopik dermatitin stresle bir ilişkisi olduğunu düşünüyor. Stresin sorunu daha da kötüleştiren bir faktör olabileceği doğrudur, ancak stres birincil neden değildir. Atopik cilt, kişinin psikolojik durumunu etkiliyor olmasına rağmen psikosomatik bir hastalık değildir. Kaşıntının süregelen rahatsız edici duyumları hemen takıntı haline getirmeye yol açmasından tutun diğer insanların bu kişileri nasıl gördüğüne dair korku duymaya kadar, atopik dermatit ruh halini etkileyebilir. Cilt ve dokunma, sosyal ilişkilerimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kırmızı kaşıntı lekelerine sahip olmak, atopik dermatiti olmayan bazı kişilerin evham yapmasına neden olabilir. Diğerleri de bulaşıcı olduğundan veya kötü hijyen belirtisi olduğundan endişelenebilir. Bunun gibi tuhaf fikirler ve duygular hem çalışma hayatını hem de kişisel yaşamı etkileyebilir.

 

2 Les Français et l’eczéma – IFOP Sanofi Genzyme - Kasım 2019

“Kimse bunun nasıl bir şey olduğunu gerçekten anlamıyor. İnsanlar seni daha iyi hissettirmek için ne söyleyeceğini her zaman kestiremiyor.”

Elisa, 26 yaşında

"Atopik cildim yüzünden biraz utanıyorum. Çünkü herkes görüyor. Kendimi olmak istediğim kadar rahat ve çekici hissetmiyorum... Çoğu zaman sadece utanç duyuyorum. Biri benimle bu konu hakkında konuştuğunda, “evet, biliyorum” diye cevap veriyorum. Bundan rahatsızlık duymuyormuşum gibi görünebilir, ama duyuyorum. Bu sadece konu hakkında konuşmayı sonlandırmanın bir yolu. Kimse canını sıkan bir konu hakkında konuşmaktan hoşlanmaz - özellikle de bu konuda hiçbir şey bilmeyen biriyle!"

Aurélie, 26 yaşında

1. Özgüven kaybı

Atopiden mustarip insanlar genellikle özgüven eksikliğinden dolayı içe kapanabilir. Fiziksel açıdan bakıldığında, genellikle vücudun atopil tüm bölgelerini kamufle etmeye çalışırlar. Psikolojik açıdan ise gerekli becerilere sahip olsalar bile işteki görevlerinde kendilerini ifade etmekte zorlanabilirler. Bir de bunun üzerine atopik dermatit hakkında bilgisi olmayan insanların kırıcı yorumlarını eklenince...

Vücutta atopik dermatit

"İnsanlar tarafından görülebildiği için ellerimdeki atopi bende bir komplekse neden oluyor; gerçekten utanıyorum. Özellikle ellerimin üzerindekiler konusunda. Ellerimi asla kimseye göstermek istemiyorum. Bir şey göstermem gerektiğinde, parmağım yerine her zaman bir kalem kullanırım. Biraz da olsa kamufle etmek için oje sürüyorum ve birkaç yüzük takıyorum. Kışları da eldiven giyiyorum. Evden çalışmaya ise bayılırım!"

Elisa, 26 yaşında

“Sabahları ilk ne mi yaparım? Aynaya bakarım. Atopik dermatit cidden insanda komplekse neden oluyor. Bedeninizde rahat hissedemiyorsunuz: cilt gergin hissediyor, kaşınıyor ve pul dökülüyor. Hiç de kadınsı değil. Cildimin görüntüsünden dolayı insanlar bana tuhaf bakıyormuş gibi hissediyorum. Çoğu zaman kendi kendilerine benim hakkımda ne düşündüklerini ve söylediklerini merak ediyorum.”

Aurélie, 26 yaşında

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Herhangi bir yetişkin hasta, atopik dermatitten çok daha fazlasıdır. Bu hastalara, başka birçok değerli nitelik ve beceriye sahip olduklarını ve keyif aldıkları etkinliklere yetenekleri olduğunu hatırlatmak oldukça önemlidir. Bir sağlık çalışanından psikolojik destek almak gerekebilir. İhtiyaç duyulduğunda bir uzmanla iletişime geçmekten çekinilmemelidir.

  Joël Pacoret, Psikolog.

2. Stres

Kaşıntıya bağlı uyku sorunları kronik yorgunluğa sebep olur, bu da atopik dermatit rahatsızlığı olan kişileri günlük strese karşı daha az dirençli hale getirir. Bu durum gerçekten kısır bir döngüye dönüşebilir: meslek yaşamında stres, atopi atakları, kırmızı lekeler yüzünden stres olma vb.

"Kaşıntı atakları gerçekten uykumu bölüyor. Gece kendimi kaşıyıp sabahları kuru bir ciltle uyanmaktan korktuğum için gerçekten iyi uyuyamıyorum. Uyuyabildiğim zaman da kaşıntım başladığı için uykum bölünüyor. Tam bir çıkmaz maalesef. Ama cildim iyiyse, gerçekten iyi uyuyabiliyorum."

Aurélie, 26 yaşında

"Atopi atakları yüzünden geceleri kaşıntı hissinden uyanıyorum. Bazen kanatana kadar kaşıyorum."

Jules, 22 yaşında

3. Kaçınma Stratejileri

Olağanüstü durumlarda ise, bazı hastalar yaptıkları işi değiştirmeyi, hatta insanların kendilerine baktığını görmemek için gece vardiyasında çalışmayı tercih ederler.

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Burada iki şey önemlidir. Öncelikle, bir tedavinin amacı hastanın normal bir yaşama dönmesini sağlamaktır. Sağlık çalışanlarının görevi hastalara bu konuda yardımcı olmaktır. İkinci olarak; hastalar, yaptıkları işin kalitesini etkilemeyeceği konusunda güvence vererek hastalıkları, belirtileri ve olası etkileri hakkında işyerinde konuşmaktan çekinmemelidir. Bu tür bir tutum, hastalığı kabullenmenin ve bu konuda açık olmanın yanı sıra cesaret de gerektirir.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

Hastalık hakkında konuşmaktan çekinilmemelidir. Yöneticiler veya iş arkadaşları ile bir buluşma ayarlanarak açık bir konuşma yapmalı ve barışçıl bir ilişki başlatılmalıdır.

Çalışma ortamı atopik dermatit rahatsızlığına uygun değilse bir iş yeri hekimine başvurulmalıdır. Mesleki gelişime devam edebilmek için için işverenler uygun çalışma koşulları oluşturmakta yardımcı olabilir.

Çalışma hayatına geri dönmeye karar vermiş hastalar söz konusu olduğunda yaşadıkları bu değişikliği desteklemek ve onurlandırmak önemlidir. Başkalarının bakışları oldukça stresli olabilir. Bu, her gün daha iyi ve daha dolu bir yaşam sürdürmeyi sağlayacak bir çözümse ve kişiye kendini daha dengede hissettirecekse, bu karara saygı duyulmalı ve desteklenmelidir."

Joël Pacoret, Psikolog (Fransa)

sırt bölgesinde atopik dermatit

1. Benlik imajı sorunları

Atopik dermatit, çok az kişinin gerçekten aşina olduğu görünür bir cilt rahatsızlığıdır. İnsanlar kalın ve pul pul görünen kırmızı lekeler gördüklerinde, bunları bir hijyen sorunuyla karıştırabilir veya bulaşıcı olmasından korkabilir. Atopisi olan bazı kişiler bunu sorunsuz kabul edip, onunla yaşamayı öğrenir. Diğerleri ise ciltlerinden utanabilir. Atopik dermatit lekelerini gizlemenin en iyi yollarını bulmak için hayal güçlerini kullanırlar ve bu durum giderek gerçek bir kompleks haline gelebilir.

"Çocukken ellerim çok kırışık göründüğü için cadı ellerine benzediğini söylerlerdi. Ben de ellerimi saklardım. Sanırım bu yorumdan gerçekten incindim çünkü bugün bile mümkün olduğunca ellerimi saklamaya çalışıyorum. Şimdi ise insanlardan "ellerinin nesi var?" sorusunu duyduğumda, gülüyorum ve "atopi" diyorum. Hayat böyle işte!"

Elisa, 26 yaşında

"Küçükken el ele tutuşup sıraya girmemiz istendiğinde sınıf arkadaşlarım asla benimkini tutmak istemezdi. Çünkü ellerim hep çok kuruydu. Sanırım ellerimin kirli olduğunu düşünüyorlardı. Öğretmenlerim bile ellerime yorum yaparlardı! "Böyle kalamazsın! Her yerin kıpkırmızı! Kaşımayı bırak." Bu tür yorumlar, özellikle de çocukken, derinlerde bir yerlerde sizinle kalıyor."

Aurélie, 26 yaşında

 • Atopik dermatit, hastaların1 neredeyse %70'inin ruh halleri ve öz güvenleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Atopik cilde sahip yetişkinler genellikle diğer insanların bakışları konusunda oldukça hassastır. Meditasyon, yoga ve sağlığa odaklanan yeniden kendine odaklanma teknikleri faydalı olabilir. Bu teknikler başkalarının bizim hakkımızda söylediği şeylerin veya bizi nasıl gördüğünün aslında bizim gerçeğimizi yansıtmadığını görmemizi sağlar. Biz bundan çok daha fazlasıyız.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

2. Sosyal İlişkiler

Kendileri ve ciltleri hakkında rahatsızlık hissetme, bazı yetişkinlerin derinden etkilenmekte olduğu anlamına gelebilir. Ciltlerini veya acılarını göstermekten korktukları için, kendilerini belirli faaliyetlerden veya ilişkilerden bilerek uzak tutabilirler. Bununla birlikte, genel olarak, atopik cilde sahip çoğu yetişkin, muhakeme yetilerini korumalarına yardımcı olan esneklik ve gücü de geliştirebilmektedir.

 • Atopik dermatiti olan hastalarının2 %52'si sosyal aktivitelerden, %37'si güneşlenmekten ve tuzlu sudan, %33'ü cinsel ilişki kurdukları bir partnerle beraber yatmaktan kaçınmayı tercih ediyor.
egzama ve sosyal çevre

“Geçen yıl yaz tatilinde büyük bir atopi atağı yaşadım. Ellerimin her yerini egzama kaplamıştı, cildimin her yerinde yarıklar ve irin vardı. Neye dokunsam ellerim acıdığı için kendi kendime hiçbir şey yapamıyordum. Kendimi gerçekten çok çirkin hissettim. Ama kendimi biraz geriye çekerek, kendime tedavimi takip edersem birkaç gün içinde her şeyin çok daha iyi olacağını söyledim. Ve bittikten sonra, kendime şöyle dedim: haklıydım - bu durum o kadar da ciddi ve kalıcı değil."

“Ataklar yüzünden arkadaşlarımla dalışa gidemedim. Suya girersem tuzun ellerimi çok acıtacağını biliyordum. Ancak bunu bir yenilgi ya da vazgeçiş olarak görmedim. Sadece böyle olmak gerek. Cildim için ne gerekiyorsa onu yapıyorum. Artık beni hayatta nasıl engellediğini fark etmiyorum bile.”

Elisa, 26 yaşında

Banyo ürünleri, makyaj, parfüm, giyim: Bazı ürünler atopik ciltler için hiç de iyi değildir. Başkalarının kullandığı veya çok beğenilen ürünlerden vazgeçmek zor olabilir, ancak unutulmamalı ki bu ürünlerden vazgeçilmezse atopi atakları birden kendini tekrar gösterebilir.

"Cildime ne sürdüğüme dikkat ediyorum. Duşta parfümlü veya bitki bazlı ürünler kullanmaktan kaçınıyorum. Giysilerde ise cildimin nefes almasına izin vermeyeceğini ve beni kaşındırıp çizeceğini bildiğim için belirli kumaş türlerini satın almıyorum."

Elisa, 26 yaşında

"Her zaman cildime ne sürdüğüme dikkat etmem gerekiyor. Hatta dermatoloğum cildimi çok fazla kuruttuğu için makyaj yapmamam ve özellikle fondöten kullanmamam gerektiğini söyledi. Ama ancak bu şekilde yüzümdeki kırmızı lekeleri gizleyebiliyorum."

Aurélie, 26 yaşında

“Çamaşır yıkarken dikkat ediyorum. Doğru deterjanı seçmeye özen gösteriyorum ve yumuşatıcı kullanmıyorum. Bu ürünlerden bazılarının ataklara neden olduğunu fark ettim. Dikkatli olmakta fayda var.”

Jules, 22 yaşında

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psychologist.

  Yetişkin hastalar genellikle belirli ürünleri satın alma gerekliliğine dair daha bilinçliler. Onlar için özel olarak geliştirilmiş, ciltlerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış uygun dermokozmetik ürünlere ihtiyaçları olduğunun farkındalar.

  Joël Pacoret, Psychologist.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Bazı hastaların kendilerine bakabilmeleri için alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekiyor. Bunu yapmak için gereken motivasyonu bulmak onlar için zor olabilir. Bu hastalık günlük yaşamı gerçekten etkilemektedir. Günlük yaşamlarını buna adapte edebilmeleri için biraz zamana ihtiyaçları olabilir. Küçük de olsa bir hedefe sahip olmak, hafif ve nazik bir tempoda yeni alışkanlıklar geliştirmenin iyi bir yoludur. Yeniden tayt giymek veya yüzük takmak bunlardan biri olabilir. Sırf yapmış olmak için cilt bakımı yapmak hastalar için pek bir anlam ifade etmediği için çok etkili olmaz. Cilt bakımı ve tedavi bir sebepten dolayı yapılıyorsa, daha etkili olacaktır.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
1 IFOP Study – Sanofi Genzyme – Ocak 2020
2  Les Français et l’eczéma – IFOP Sanofi Genzyme – Kasım 2019

yetişkinlerde egzama tedavisi

1. Rahatsızlık hakkında bilgi edinmenin ve profesyonel yardım almanın önemi

Çok sayıda ebeveyn atopik dermatit hakkında yeterince bilgi sahibi değiller ve yanlış kanılara kapılabilirler: “Bu, stresten kaynaklanıyor, sadece oluruna bırakmam lazım, bu konuda hiçbir şey yapamayız, bu sadece bir alerjik reaksiyon” ve bunun gibi diğer yanlış fikirler. Bazı dermatologlar bu özel cilt rahatsızlığını yönetmede oldukça iyidir ve yetişkinlere yönelik etkili bir atopik dermatit tedavisi oluşturabilirler. Tedavi, günlük hayatı iyileştirmeye ve atopi ataklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Yetişkin de olsa, uzun yıllar acı çekilmiş bile olsa, gerektiği düşünülüyorsa psikolog da dahil olmak üzere profesyonel bir yardım alınmalıdır.

2. Doğru eylemleri öğrenmek

Yıkanmak için doğru duş yağını bulmak, atopi ataklarını yatıştırmak için her gün nemlendirici bir krem uygulamak, beslenmenizi uyarlamak... Doktor ve eczacılar, günlük cilt bakımı konusunda yardım edebilecek birkaç ipuçları sağlayabilir. Atopik dermatit konusunda aktif çalışma yürüten hasta dernekleri de bulunmaktadır; bunlardan birkaçıyla temasa geçmek oldukça kıymetli olabilir.

 

Daha fazla bilgi için: "Atopik Dermatit ile Yaşamı Kolaylaştıran Çözümler"

Eczema cream for adults

"Bugün atopik cildimi böyle iyi yönetebilmemi sağladıkları için aileme minnettarım. Her zaman yanımda oldular ve bana her gün krem sürmenin önemi de dahil olmak üzere bilmem gereken tüm doğru şeyleri öğrettiler. Bu sayede cildime bakma konusunda çabucak bağımsızlık kazandım. Bugün ise benim için bu bir alışkanlık. Kremi daima duştan çıktıktan hemen sonra uygularım. Çantamda her zaman el kremi ve kırmızı lekelerimin olduğu dönemde de topikal steroid kremi bulundururum."

Elisa, 26 yaşında

"Duştan sonra cildimi nemlendirmek için her gün krem sürüyorum. Bu durumu rahatsız edici bir şey olarak görmüyorum. Sadece fayda sağlayan bir alışkanlık. Konu kaşıntıyı ortadan kaldırmaksa, bu cidden çok önemli. O yüzden her zaman bunu yapıyorum."

Jules, 22 yaşında

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  İnternet üzerindeki forumları ziyaret etmek, hasta derneklerine veya diğer destek gruplarına katılarak deneyimlerin paylaşılması faydalı olabilir. Bu şekilde bir bakış açısı geliştirmek ve destek almak işleri daha da kolaylaştırır.

  Joël Pacoret, Psikolog.

3. Cilt hakkında konuşmak ve durumu açıklamak

Cildi saklamak ve diğer insanlardan kaçınmak yerine atopik dermatit hakkında açıkça konuşmak en iyisidir. Atopi atakları döneminde neler olduğunu açıklamak ve bunun bulaşıcı bir hastalık olmadığını insanlara hatırlatmak önemlidir. Cehalet ve korkunun kimseye yardımı dokunmaz.

"İnsanlar bana atopinin ne olduğunu sorduğunda onlara “cildimde kaşıntılı kırmızı lekelerin oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığı” diyorum. Durumu basit kelimelerle açıklıyorum."

Jules, 22 yaşında

4. Yorgunlukla daha iyi baş etmek

Atak döneminde topikal kortikosteroidler daima gereklidir. Bunları uygulamak için mutlaka doktor reçetesine uymak gerekiyor. Böylece kişi daha iyi uyur ve formda kalır. Ayrıca düzenli fiziksel aktiviteler de uyku düzenleme ve stres azaltma konusunda etkili olabilir. Aynı şekilde nefes egzersizleri, meditasyon, kalp ve nefes senkronizasyonu (cardiac coherence) egzersizi de yardımcı olabilir. Farklı tamamlayıcı ilaçlar da atopi ataklarını yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Yüzde egzama belirtileri

5. Benlik saygısı üzerinde çalışmak

Atopik dermatite farklı bir açıdan bakmak gerekiyor. Bir cilt rahatszlığı kimsenin kişiliğini tanımlamaz. Elbette vücudun bir parçası, ancak dayanıklılık ve hoşgörü gibi hayatta başarılı olmaya yardımcı olan çok olumlu insani nitelikleri de geliştirmeye yardımcıdır. Bu rahatsızlık sayesinde kişi şu an olduğu kişiye dönüşür. Ama buna hayatta hak ettiğinden daha fazla yer vermemek gerekiyor. Kaşıntını atağı da dahil olmak üzere, diğer tüm sorunlardan dikkati başka yönlere çekmeye yardımcı olabilecek farklı ilgi merkezleri bulunmalıdır. Diğer insanlarla birlikte vakit geçirmekten, spor veya sanatsal faaliyetler yoluyla bir grubun ya da bir derneğin parçası olmaktan çekinilmemelidir. Farklı yetenekler geliştirmek çok önemli. Atopik dermatit kimsenin önünde bir engel değildir.

"Atopik cilt, birlikte yaşamak zorunda olduğum bir şey. Çok da önemli bir mesele değil. Erkek arkadaşımın olmasına, arkadaşlarımla vakit geçirmeme, gülüp eğlenmeme, iş bulmama, kısacası normal bir hayat sürmeme engel değil. Bu cilt hastalığının kendimizi farklı veya kötü hissettirmesi için gerçekten hiçbir sebep yok. Hatta oldukça yaygın ve en azından ciddi değil. Her zaman rahat olmasa bile, yaşamı tehdit eden bir şey yok."

Elisa, 26 yaşında

"Atopik dermatit gerçekten can sıkıcı ama çok daha kötü hastalıklar var. Bazı insanların atopik bir cildimiz olduğunu hiç fark etmediği de doğru. Aslında bu, başkalarının bizi nasıl gördüğünden çok bizim kendimizi nasıl gördüğümüzle ilgili bir şey."

Aurélie, 26 yaşında

"Atopi beni gerçekten rahatsız etmiyor. Ben buna alıştım ve ailem de öyle. Cildi yatıştırmak için çözümler de var. Ayrıca bu durum her zaman olan bir şey değil. Gelip geçiyor."

Jules, 22 yaşında

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Çözüm zaten içinizde; unutulmamalı ki yaş kaç olursa olsun herkes için bir çözüm mutlaka vardır

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Ne kadar zor olursa olsun her zorluğun beraberinde gelen bir pozitif yan vardır. Atopik dermatit ile yaşamak, kişilere başkalarının sahip olamayacağı beceri ve nitelikleri geliştirebilmesine olanak sağlayabilir.

  Joël Pacoret, Psikolog.