Dirseklerim koyu kahverengi. Kirliymiş gibi görünüyorlar. Cildimin rengini nasıl açabilirim?

Hiperpigmentasyon olarak bilinen kararmalar ve lekeler, belli bir sebep olmaksızın vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. Bu tarz olağandışı cilt kararmalarını vücudunuzun belirli bölgelerinde fark etmiş olabilirsiniz. Dirsekler ve dizlerdeki kararmalar bunlardan en fazla görünür ve yaygın olanıdır. Koltuk altı, bikini bölgesi ve genital bölge gibi daha özel ve hassas yapıdaki cilt dokusu da hiperpigmentasyondan etkilenebilmektedir.

 

Bu bölgelerde gördüğünüz koyu renkli cilt, vücudun diğer kısımlarında - genellikle eller, yüz, boyun, göğüs ve sırtta görülebilen lekelenmeler, yaşlılık/güneş lekeleri, melazma veya postenflamatuvar hiperpigmentasyon (PIH) gibi- görülen kararma ve lekelerle aynı değildir. Bu tür hiperpigmentasyonlar ile karşılaştırıldığında, vücudun belirli bölgelerinde görülen bölgesel renk değişiklikleri homojendir ve adeta görünmez bir sınıra sahipmiş gibi kenarlara doğru giderek hafiflemektedir. Pigmentasyon farkının herhangi bir zararı olmasa da renk kontrastı oldukça yüksek olabilir. Öte yandan bu durum, etkilenen kişinin kıyafet seçiminden yapacağı aktiviteye kadar alacağı tüm kararları etkileyebildiği için kişinin özgüveni ve iyilik hali üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olabilmektedir.

 

Hiperpigmentasyon hakkında daha fazla bilgi edinin

  Daha fazla bilgi için Hiperpigmentasyonu Mercek Altına Alıyoruz adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

ciltte bölgesel renk değişikliği

Ciltte bölgesel renk tonu eşitsizliği neden olur?

 

 • Dr Michèle Sayag, Alerji Uzmanı

  Michèle Sayag, Alerji Uzmanı ve Tıbbi Strateji Direktörü - Bioderma.

  Ağda, tıraş, cildi ovma ve kıyafet giyme gibi tüm günlük eylemler hassas vücut bölgelerinde renk tonu eşitsizliklerine neden olabilir. Düşündüğümüzden daha yaygındır, özellikle koyu ton ciltleri etkilemektedir.

  Michèle Sayag, Alerji Uzmanı ve Tıbbi Strateji Direktörü - Bioderma.

Vücut eklemleri gün boyu sık kullandığımız eklem türleri olup devamlı temasa maruz kalmaktadır. Duş, havuz ya da deniz sonrası havlularla bu bölgeleri kuruturuz. Buna ek olarak giysilerimizle de sürekli temas halindedirler. Ayrıca spor gibi aktivitelerde de darbe alırlar. İşte tüm bu mekanik stres, sürtünme ve hareket ise sürtünme melanozu ile sonuçlanır: Bazı insanlarda, genellikle daha koyu bir cilt tonuna sahip olanlarda, dirsekler ve dizler, çevredeki deriden daha koyu bir renge dönüşmektedir[1][2][3]. Ciltte kararma ve renk tonu eşitsizliğine tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Ancak bu konuda öne sürülen bir teoriye göre, epidermal melaninin dermise sızmasını ifade eden pigment enkontinansından kaynaklanmaktadır[4].

 

 

[1] Magaña, M. & Herrera-Goepfert, R. Friction hypermelanosis: other variants. J. Am. Acad. Dermatol. 47, 454; author reply 454–5 (2002).
[2] Hidano, A., Mizuguchi, M. & Higaki, Y. [Friction melanosis]. Ann. Dermatol. Venereol. 111, 1063–71 (1984).
[3] Wong, C. & Lin, C. Friction Amyloidosis. Int. J. Dermatol. 27, 302–307 (1988).
[4] Al-Aboosi, M. M. et al. Friction melanosis: A clinical, histologic, and ultrastructural study in Jordanian patients. Int. J. Dermatol. 43, 261–264 (2004).
dirsek ve dizlerde kararma

Tıpkı dizler ve dirseklerde renk eşitsizliği oluşumunu arttıran sürtünme gibi, düzenli tıraş, epilasyon ve ağda uygulamaları da koltuk altı ve özel bölgede kararmalara yol açıyor olabilir. Bu hassas bölgeler, tekrarlanan tıraş, epilasyon veya ağda uygulamaları ile daha da hassas hale gelmektedir. Bu uygulamaların ardından cilt kızarabilmekte, renk tonunda eşitsizlikler meydana gelebilmektedir.

koltuk altı kararmaları

Yüzde, boyunda, ellerde görülen hiperpigmentasyonu sıklıkla duyarız… Yaşlanma, güneşe maruz kalma ve hatta cilt lezyonlarının pigmentasyon bozukluklarına neden olabileceği artık daha iyi bilinmektedir. Öte yandan vücudun en hassas bölgelerinin (dizler, dirsekler, koltuk altları ve hatta genital bölge ve diğer özel bölgelerin) de bundan etkilenebileceğini ve bunların tedavisinde özel ürünlere ihtiyaç duyulduğunu çoğu zaman unutuyoruz.

 

Dr. Michèle Sayag, Alerji Uzmanı ve Tıbbi Strateji Direktörü- BIODERMA

Koyu lekeler için Bioderma çözümü

Hassas bölgelerim için nazik ve güvenli bir ürüne ihtiyacım var.

Bioderma teknolojisi ile geliştirilen Pigmentbio Sensitive Areas, vücudun hassas ve özel bölgelerinde görülen cilt ton eşitsizliğinin giderilmesine destek olmak üzere özel olarak geliştirilmiş ilk cilt bakım ürünüdür. Koltuk altı, diz kapakları gibi hassas bölgelere ek olarak dış mahrem bölgeler olarak tanımlayabileceğimiz bikini bölgesi ve genital bölgelerde kullanım için de son derece güvenlidir.

 

Pigmentbio Sensitive Areas’ın patentli aktif bileşen kombinasyonu, cildin farklı renk görünümüne neden olan melanini üreten biyolojik süreçler üzerinde ikili bir etki gerçekleştirmektedir. Krem, öncelikle cildi aydınlatıp pigmentasyonu daha homojen hale getirerek leke görünümüne karşıt etki için cilde yardımcı olmaktadır. Ayrıca tahrişi ve kızarıklığı yatıştırıp, cildi nemlendirmektedir. Yapılan klinik testler Pigmentbio Sensitive Areas'ın cilt üzerinde aydınlatıcı bir etki yarattığını ve %100 toleransa sahip olduğunu göstermiştir.

AYDINLATICI VE YATIŞTIRICI ÖZELLİKLERİNDEN DOLAYI ÖZEL OLARAK SEÇİLMİŞ AKTİF İÇERİKLER

 

Cilt pigmentasyonu, 'melanojenez' olarak bilinen dört aşamalı bir süreçte dermisin derinliklerinde üretilen melaninden kaynaklanmaktadır. Bioderma'nın Pigmentbio Sensitive Areas için özel olarak seçtiği aktif bileşenlerin tümü leke görünümü üzerinde destekleyici ve düzenleyici bir etki göstererek cilt tonu eşitsizliğine yol açan biyolojik mekanizmayı azaltıp düzenlemekte, cilt bariyerini yatıştırıp güçlendirmektedir.

Andrografolid ve Lisin Azelat melanojenez sürecinde rol alan parçaları inhibe ederek melanin üretimini azaltmaktadır. Daha az melanin üretildiğinde ciltte daha az pigment bulunur. Ayrıca Glabridin (gliserizin) de melanin üretimini inhibe etmektedir. Yatıştırıcı ve iltihap önleyici özelliğinden dolayı geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılmakta olan Glabridin, pigmentasyonun azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

cilt beyazlatıcı krem

Cildin bariyer rolünü güçlendirmesi ve sağlıklı kalmasını sağlamanın anahtarı cildin yatıştırılması ve iltihabın azaltılmasıdır. Laminaria Ochroleuca, bir diğer adıyla altın deniz yosunu, A ve E vitaminleri ve lipidler açısından oldukça zengindir. Renk eşitsizliğine neden olabilen enflamatuvar reaksiyonları yatıştırmak ve azaltmak amacıyla Pigmentbio Sensitive Areas'ın formülüne Laminaria Ochroleuca özü de eklenmiştir.

strengthened skin barrier

Koltuk altlarında veya bikini bölgesi ve genital bölgesinde kararma ve renk eşitsizliği olan 62 katılımcı ile dermatolojik ve jinekolojik kontrol altında klinik çalışma gerçekleştirilmiştir. Ürünün etkinliğini ve toleransını kanıtlamak amacıyla katılımcılar, iki aylık bir süre boyunca5 her gün Pigmentbio Sensitive Areas'ı uygulamıştır.

 • Sadece 28 gün sonra  leke görünümüne sahip alanların boyutunda %45 oranında azalma görülmüştür.1
 • İki ay sonra kararma görünümüne sahip alanların boyutunda %80 oranında azalma görülmüştür.1
 • Katılımcıların %92'si cildinin yatıştığını bildirmiştir.2
 • Katılımcıların %89'u ürünü kullandıktan sonra leke görünümüne sahip yeni bölgelerin oluşmadığını ifade etmiştir.2

1Klinik çalışmada alınan görüntü analizi. Koltuk altlarında leke görünümü olan 31 kadın – Brezilya 2020.

2 Klinik çalışmada alınan öz değerlendirme. Özel bölgesinde veya koltuk altlarında renk eşitsizliği olan 61 kadın (her grupta 31) – Brezilya 2020.

cilt kararması için güvenilir kremler

Hatırlatalım

Pigmentbio Sensitive Areas, özel bölgelerde kullanımı tamamen güvenlidir. Hassas ve özel bölgeler için özel olarak formüle edilmiştir. Dermatolojik ve jinekolojik testlerde hiçbir reaksiyon vakasına rastlanmamış, %100 tolerans görülmüştür.

özel bölge, bikini bölgesi ve genital bölge kararma ve koyu lekeler için aydınlatıcı etkili kremler

Bikini bölgesi ve genital bölge kararması, leke görünümü için aydınlatıcı etkili ve cilt beyazlatıcı destekleyici çözüm olan Pigmentbio Sensitive Areas'ı günlük rutininize kolayca entegre edebilirsiniz. Günlük olarak dizlerinize, dirseklerinize, koltuk altlarınıza ve özel bölgenize uygulayın.

 1. Öncelikle duştan sonra cildinizi tazeleyen, peeling etkili bir temizleme kremi olan Pigmentbio Foaming Cream ile cildinizi temizleyin.
 2. Ardından günde bir veya iki kez, vücudunuzdaki leke görünümü ve kararma olan bölgelere Pigmentbio Sensitive Areas'ı uygulayın. Tıraştan veya ağdadan hemen sonra kullanılabilirsiniz. Yalnızca harici kullanımdır.

CİLDİ YUMUŞATAN VE TAZELEYEN, YAĞLI OLMAYAN BİR DOKU

Pigmentbio Sensitive Areas’ın ciltteki hissi çok yumuşak ve taze!

Hassas ve özel bölgeler için özel olarak geliştirilmiş Pigmentbio Sensitive Areas, anında yatıştırıcı bir his yaratan zengin içerikli bir kremdir. Önce cildinize hafif ve ferahlatıcı bir his yaşatır, sonra kolayca emilen ve ardında yumuşak ve yağlı olmayan his bırakan dokusu ile yavaş yavaş cildinizde yayılır. Mükemmel bir nemlendirici olan Pigmentbio Sensitive Areas, epilasyon veya jiletlemeden kaynaklanan tahrişler nedeniyle zarar görmüş cildi anında yatıştırır.

Evet, ürünü test eden kadınların %97'si kremin cilde hızla nüfuz ettiğini bildirmiştir. Ürünü sürdükten hemen sonra ter önleyicinizi (deodorant vb.) uygulayabilir ve herhangi bir zorluk yaşamadan kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

koyu leke görünümü için bakım kremi

Ürün yağlı ve yapışkan olmayan, oldukça hoş ve taze bir dokuya sahiptir, bu da özellikle tıraş veya ağda sonrası kullanım için oluşan endişelerin önüne geçmektedir. Test eden kadınların %94'ü, ürünü uygularken tazelik hissinin kendilerine çok iyi geldiğini, %100'ü ise uygulamadan sonra cildinin yumuşaklığını beğendiklerini ifade etmiştir.

koyu leke görünümü için bakım kremi

Evet, ürünü dışarıya çıkacağınız zaman da kullanabilirsiniz. Ancak güneşe maruz kalan lekelere sahip bölgelerinize, hatta cildinizin güneşe maruz kalan tüm bölgelerine, mutlaka güneş koruyucu bir ürün uygulamayı unutmayın.

koyu leke görünümü için bakım kremi

Hassas bölgelerde renk tonu eşitsizliği ve kararmalardan şikayetçi iseniz, cildinizin renk tonunun eşitlenmesine destekleyici ve aydınlatıcı etkili cilt bakım rutini tam size göre!