Combination to Oily Blemished Skin

Yağlı cilde sahip olan kişilerin ciltleri daha kalındır, geniş ve belirgin gözeneklere, donuk, yağlı ve parlak bir görünüme sahiptir. Hem bu problemlerin hem de siyah nokta ve sivilce gibi cilt pürüzlerinin oluşma sebebi, cildin fazla miktarda sebum üretmesidir.
Karma ciltlerde cilt pürüzleri ve yağlanma problemi genellikle alın, burun ve çeneyi kapsayan T bölgesinde görülür. Yüzün ve vücudun geri kalan bölgeleri ise normal hatta kuru bir cilt yapısına bile sahip olabilir.  

Akneye Ne Sebep Olur? 

Akne, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin (deri altındaki yağ üreten bezlerin) tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt problemidir. Aknenin oluşmasına neden olan 3 faktör vardır; hipersebore, hiperkeratinizasyon ve bakteriyel çoğalma.

Too much sebum pore
Hipersebore Hipersebore, ergenlik döneminden itibaren tetiklenen hormonal aktivitelerin sonucu olarak sebum üretimindeki artış anlamına gelmektedir. Cilt daha yağlı ve parlak hale gelir. Ek olarak, hipersebore durumu, sağlıklı sebum yapısındaki değişiklikler nedeniyle sebum kalitesinin bozulmasına neden olur. Sebum daha kalın yapılı olur ve sebumun gözeneklerden dışarıya atılmasını zorlaştırır; bu durum akne oluşma riskini artırır.
Clogged pore
Hiperkeratinizasyon Folikül kanalı duvarındaki cilt hücrelerinin aşırı çoğalması olarak tanımlanır. Bu hücreler gözenekleri tıkar ve sebumun gözeneklerden atılmasını önler; bu durum, kapalı komedon veya mikrosist olarak adlandırılan ufak cilt kabarcıklarının oluşmasına neden olarak cilt yüzeyinin pürüzlü olmasına veya siyah noktaların (açık komedon) oluşmasına sebep olur.
Inflamed pore
Bakteri Çoğalması Sebum bazı bakteriler için ideal bir besin maddesidir; özellikle p.acnes bakterisi herkeste doğal olarak bulunur. Akne problemine sahip kişilerde p.acnes bakterisi çoğalır ve iltihaba neden olur. Bu komedonlar, papül denilen ağrılı ve kırmızı sivilcelere (enflamatuvar lezyonlar) sebep olur.

Cilt Pürüzleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fazla sebum (hipersebore olarak adlandırılır.) üretiminden dolayı aknenin farklı lezyon tipleri vardır.

. Komedonal lezyonlar:
     Kapalı komedonlar veya mikrosistler,
     Açık komedonlar veya siyah nokta ve bazen makrosist olarak adlandırılan daha büyük kistler (5 milimetreden fazla).

. Enflamatuvar lezyonlar:
     İltihaplı lezyonlar: Kalıcı iltihaplı lezyonlar sebebiyle oluşan papüller, püstüller ve nodüller.

.Lezyonlardan dolayı oluşan izler:
     Yanık veya koyu ciltlerde iltihaplanmaya bağlı lekeler.

Kalıcı lezyonlar (komedonlar) devam ettiği sürece enflamatuvar alevlenmelerle birlikte bu durum birkaç yıl sürebilir.
 

Microcyst
Komedonal lezyonlar Kapalı komedonlar veya mikrosistler,
Açık komedonlar veya "siyah nokta" ve bazen makrosist olarak adlandırılan daha büyük kistler (5 milimetreden fazla).
Papule
Enflamatuvar lezyonlar İltihaplı lezyonlar: Kalıcı iltihaplı lezyonlar sebebiyle papüller, püstüller ve nodüller.
Relief scar
Lezyonlardan dolayı oluşan izler Yanık veya siyah ciltlerde iltihaplanmaya bağlı lekeler.

Nadir de olsa annelerin androjen hormonlarından dolayı akne, yeni doğan bebekleri ya da küçük çocukları etkileyebilir. Akne, ergenlerin sıklıkla yaşadığı bir cilt problemidir. 
Akne problemi genellikle 12 -14 yaşları arasında başlar ve genellikle yüz, göğüs ve sırt gibi cildin en yağlı bölgelerini etkiler. Akne, ergenlik döneminde yaşanan hormonal dengesizliklerden kaynaklanır.

Özellikle 30 yaş üstü kadınlarda hormonal sebeplerden dolayı akne problemi, yüzün alt bölgesinde (çene) ve boyun bölgesinde görülür. 
 

Mother and daughter sitting and together

Yetişkin Kadınlarda Oluşan Akne Probleminin Farkı Nedir?

Yetişkinlik döneminde akne oluşumuna neden olan faktörler:

Sun
Dış Faktörler . Uygun olmayan kozmetik ürünler, güneş, diyet, sigara vb.
Smoking
Sigara Sigara içmeyenlerde görülen yetişkin akne problemi %9 iken sigara içenlerde bu oran %41'in üzerindedir.
Microbiomy
Genetik Genetik yapı da rol oynayabilir. Eğer aile geçmişinde akne problem varsa yetişklinlik döneminde de bu problem orataya çıkabilir.
Pills
Anti-depresan Son olarak, kontraseptif, hormon ve anti-depresan gibi bazı ilaç tedavileri de akne ve cilt lekelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ergen bir cildin aksine, yetişkin bir kadının cildi daha az seboreiktir, yani daha az sebum üretir. Cilt pürüzleri daha çok yüzün alt bölgesinde (çene, boyun ve alt çene) bulunur. Yetişkin akne problemindeki lezyonlar kronik, tekrarlayan iltihaplı (sivilce) ve komedonal (siyah nokta) lezyonlardır. Yetişkin akne problemine, ergenlik aknesi için kullanılan tedavilerden farklı bir tedavinin uygulanması gerekir.

  Biliyor muydun?

  25 yaşın üzerindeki kadınların %50'sinin cilt pürüzleri ile ilgili sorunları vardır.
  Bu kadınların %40'ının ergenlik dönemlerinde akneleri bulunmamaktadır.

  . Tedavi sürecine uyum göstermelisin!
  Akne tedavileri ilk uygulandıklarında sonuç vermeyebilirler; bu yüzden sabırlı olmalısın!
  Bununla birlikte, her gün cilt tipine uygun olan cilt bakım ritüeline bağlı kalırsan sonuçları oldukça hızlı bir şekilde görebilirsin: akne eğilimli cildine uygun olan temizleme ürünün + gece ve gündüz bakım kremlerin ile beraber tedavindeki ilaçlar. 

  Kişiye ve akne tipine bağlı olarak, genellikle 4 ile 6 hafta sonunda ciddi bir iyileşme görülür.

  . Güneş Koruyucu Kremini İhmal Etmemelisin!
  Güneşin akneler üzerinde kurutucu bir etkisi vardır, aynı zamanda bronzlaşmak da akne izlerinin daha az görünmesine yardımcı olur, böylece cilt daha pürüzsüz ve eşit bir cilt görünümüne sahip olur.

  Diğer bir taraftan güneş, boynuzsu tabakanın kalınlaşmasına neden olduğu için lekelerin ve komedonların artmasına neden olur. Bronzlaşmanın geçmesinin ardından komedon sayısındaki artış sebebiyle cilt lekelerinde de artış kaçınılmaz olur. Lekelerin ve komedonların tekrardan oluşmaması için yaz ya da kış mevsimi fark etmeksizin cilt tipine uygun olan bir güneş koruyucu kullanmalısın. Yağlı ve akne eğilimli cilt tipleri için akışkan ve su bazlı güneş koruyucuları tercih edebilirsin. 

  . Cil Pürüzlerine Dokunmamalısın!
  Cildindeki pürüzlerle ne kadar uğraşırsan, lezyonlarındaki iltihabı o kadar fazla şiddetlendirirsin (sivilce sayısını ve büyüklüğünün artmasına neden olur). Bu durum, cildindeki pürüzlerin daha da kötüleşerek iltihaplı sivilcelere ve sivilce izlerine dönmesine neden olabilir. 
   

  Woman taking medication

  Cildi tahriş etmeyen ve hidrolipidik film tabakasının ya da boynuzsu tabakada bulunan lipitlerin yapısını bozmayan hijyen ürünleri tercih edilmelidir. Eğer cildi soyucu etkisi olan bir tedavi görülmüyorsa, peeling etkili ürünler tercih edilebilir. Misel su ürünleri gün içerisinde maruz kalınan kiri, yağı ve makyajı derinlemesine temizlediği için yağlı cilt tipine sahip ciltler için temizleme ürünü olarak kullanılabilir.

  Woman with acne-prone skin cleaning her face

  Yağlı ve akne eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilen dermokoezmetik ürünler ile cilt bakım yapılabilir. Eğer dermatolog tarafından reçete edilen bir ürün varsa, bakım ürünleri doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Cildin kurumasına neden olan topikal ya da oral bir tedavi görülüyorsa, cildin ve dudakların nemlendirilmesi için cilt tipine uygun olan günlük bakım kremleri uygulanabilir. Gözeneklerin tıkamayan renkli bakım kremleri, BB kremler ve kapatıcı ürünler cilt pürüzlerinin neden olduğu izlerin kapatılması için kullanılabilir.

  Woman with acne-prone skin looking in a mirror