Çocuğumun yağlı bir cildi var. Ona nasıl yardımcı olabilirim?

Dürüst olalım ve hadi biraz empati yapalım. Yağlı cilt problemleri ve sivilcelerle yaşamak gerçekten kolay değil. Psikiyatristlerin hepsi, ergenlik çağının genellikle benlik saygısının ve beden imgesinin geliştiği hassas bir dönem olduğunu belirtiyor. Yüzün her yerinde parlama problem ya da siyah nokta olması da maalesef bu durumu kolaylaştırmıyor. Karma, yağlı ve akne eğilimli kişiler kendini çoğu zaman dışlanmış ve özgüvenini kaybetmiş hissedebiliyor. Bu noktada çocoğunuzun bakış açısını değiştirmek bir bakıma da sizin elinizde. Nasıl mı?

Hazırlıklı olun

Bir ebeveyn olarak, özellikle çocuğunuzun ergenlik döneminde onun yanında olmanız ve ona görünümü hakkında güven vermeniz bu inişli çıkışlı süreçte çok önemli bir adım. Ergenlerin %80'i yağlı cilde sahip olsa bile, çocuğunuz kendini bu dönemde yine hassas ve güvensiz hissedecektir. Çünkü onun için benlik imajı ve bedeninin görünümü hiçbir zaman şu anda olduğundan daha önemli olmamıştı… Arkadaşlarla yapılan 'selfie'lerden, sosyal mecralardaki gönderilere kadar, çocuklar her zaman en iyi şekilde görünmek zorunda olduklarını düşünür ve daima kendilerini başkalarıyla karşılaştırır. Üzgün, biraz depresif ve genellikle yalnız görünüyorsa, çocuğunuza göz kulak olun. Onunla açık iletişim kurun ve onun düşüncelerine hislerine karşı açık olun.

Bioderma_teen-parents

Çocuğunuzun yağlı cilt probleminin üstesinden gelmesine yardımcı olun

Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltlerde cilt temizliğinin ne kadar önemli olduğundan bahsedin. Cildine uygun cilt bakım ürünlerini kullanmadan önce cildini temizlemek için her gece Sébium H2O veya Sébium Foaming Gel kullandığından emin olun. Kızınızın ya da oğlunuzun hem yağlı bir cildi hem de sivilce problemi varsa, doğru tedaviyi bulmak için onu uzman bir dermatoloğa götürmeyi önerin. Çocuğunuzun nasıl hissettiğini anladığınızı duyması ve görmesi gerekiyor. Önceliğin her zaman onun sağlığı olduğuna dikkat çekin. Her halinle güzel olduğunu onu hatırlatmaya çalışın.

cildiniz - anne ve oğlu

Çocuğunuzun endişelenmesine izin vermeyin

Mümkün olduğunca, beden imgesini, sosyal çevrenin dayattığı mükemmellik ve standartlaştırılmış güzellik kalıplarının dışında oluşturmasını sağlayacak bir bakış açısı geliştirmesinde yardımcı olun. Sürekli olarak sanal ortamlarda bulunan ve genellikle erişilemez modellerle kıyaslama yapmanın bir sonucu olarak oluşan özgüven kaybı ve psikolojik stres üstesinden gelinmesi zor bir problem haline gelir. Kızınız ya da oğlunuzun kendisini bu kadar sert eleştirmeyi bırakması gerektiğini belirtin ve kendini olduğu gibi kabul edebilmeyi öğrenmesi için onu cesaretlendirin. Çünkü bir kişinin cildi, insanı oluşturan birçok şeyin sadece küçük bir parçasıdır! Hepimizi bizi diğerlerinden ayrı kılan kişiliğimiz, özelliklerimiz ve zekamız var.

bioderma ergenlikte anne kız

Çocuğunuza bu sefer "Instagram'a gir" diyen siz olun.

Son zamanlarda birçok ünlü ve influencer #AknePozitif ve #BedenOlumlama'nin bir uzantısı olarak #CiltOlumlama ile yol gösteriyor. Çocuğunuzun bu konu hakkında düşüncesini öğrenin ve fikrinizi belirtin. Bu akımlar sayesinde artık birçok genç, akne izlerini ve sivilcelerini gizlemek için herhangi bir filtre veya makyaj yapmadan selfie'lerini yayınlıyor. Bu modern yaklaşım yağlı ve akne eğilimli cilt sorunlarına karşı mücadelelerini gururla ve dürüstçe sürdürmelerine olanak sağlarken onları motive ediyor ve onların özgüveninin artmasını sağlıyor. Çocuğunuza kimsenin mükemmel olmadığını hatırlatın ve başkalarının ağır eleştirilerini göz ardı etmenin özgüvenlerini kazanmalarının en önemli aşaması olduğunu belirtin.

cildiniz instagram ile cilt olumlama

Benlik saygısı ve Özgüven Birbiriyle Bağlantılıdır

Benlik saygısı, kişinin kendisini ne kadar az ya da ne kadar fazla iyi hissettiği ya da gördüğü olarak tanımlanır. Bir diğer deyişle, kişinin kendisi hakkında ne kadar olumlu düşündüğüdür. (Bariaud ve Bourcet, 1994). Psikiyatrist Christophe André, benlik saygısını kişiliğin üç temel bileşeninin kesiştiği noktada yer alan 3 ÖZÜN temel bir bileşeni olarak tanımlar: ÖZ-denetim (irade yeteneği), ÖZ-farkındalık (bilişsel kontrol) ve son olarak temel ruh halimizi oluşturan ve bu yüzden en çok etkilenebilen ÖZ-güven.

Range Sebium

Temizleme & Cilt Bakımı

Karma, Yağlı ve Akne Eğilimli Ciltler

Sébium Serisi

Range Sebium

Cilt, ergenlik döneminde kalınlaşır ve değişmeye başlar. Fazla sebum nedeniyle parlamaya ve yağlanmaya başlar. İlerleyen dönemlerde ise gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte ciltte akne, sivilce ve siyah nokta problemi görülebilir. Bazen yetişkinlik döneminde bile kızarık akne problem yaşanabilir.

BIODERMA’nın çözümü: Karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilen Sébium serisi dermatologlar tarafından önerilen temizleme ve bakım ürünlerinden oluşur. Cilt temizleme ürünleri arasında misel su, temizleme jeli ve tonik ürünleri; nemlendirici bakım kremi olarak da gözenek, akne, yağlanma problemlerini ayrıca hedefleyen Bioderma Laboratuvarları tarafından özel olarak geliştirilen patentlere sahip karma, yağlı ve akne eğilimli ciltlerin ihtiyacına uygun ürünler içerir.