Your skin - hands skin colors

Cildin güneş etkisinden bağımsız olan doğal bir tonu (rengi) vardır. Buna pigmentasyon denmektedir. 

Bu cilt tonu, melanin olarak bilinen pigmentleri üretmeleri bakımından benzersiz olan melanosit adı verilen cilt hücreleriyle alakalıdır. Ciltte bulunan bu melanin, güneşten yayılan UV ışınlara karşı doğal koruma sağlar.

Woman checking her skin in a mirror

İki tür melanin vardır:

  1. Melanin
    Siyah veya koyu kahverengidir UV ışınlarına karşı cildi korur.
  2. Feomelanin
    Bu aynı zamanda kırmızı veya kızıl melanin olarak da bilinir. Açık tenli veya kızıl saçlı insanlarda bulunur. UV ışınlarına karşı koruma sağlamaz; aksine sentezi cilde saldıran serbest radikaller üretir.
    Bu iki tip melanin, her bir bireyde farklı oranlarda bulunur. Miktarı, bir kişinin doğal ten rengini ve güneşe maruz kaldığında ne kadar bronzlaşacağını belirler.

Step 1

1/  Ultraviyole ışınları ve “biyolojik aracılar” (cilt hücrelerinde bulunan maddeler) pigmentasyon sürecini ve buna bağlı olarak melanosit adı verilen hücrelerin melanin üretim fonksiyonunu uyarır.

Step 2

2/ Melanin, melanositler tarafından üretilir.

Step 3

3/ Üretilen melanin, epidermisin iki tabakası boyunca yayılır.

Step 4

4/ Daha sonra epidermisteki peeling etkisi gösteren soyucu etkenlerle birlikte hücre yenilenmesi aracılığı ile cildin yüzeyine geçerek ciltte leke görünümüne ve cilt tonu eşitsizliğine neden olur.

Kuru cildi nemsiz ciltten ayıran nedir?

UV ışınları epidermisten geçer ve cildin pigmentasyon hücrelerini (melanositler) uyarır. Bazı melanositlerin işleyişi bozulur ve büyük miktarda melanin salgılamaya başlar. Melanin üretimi anormal bir şekilde artığında ve aşırı derecede üretilen melanin cildin yüzeyine eşit olarak dağıtılmadığında lekeler ortaya çıkar. 

Uzun süre güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınması durumunda, aşırı melaninin üretimi gerçekleşir ve leke veya lentigo (boyut olarak değişen küçük, yuvarlak ve düz lekelere) oluşumuna yol açar. Bu nedenle açık havada çalışanlar, bu lekeleri diğer insanlardan daha erken edinme eğilimindedir.

Ayrıca, hücre yaşlanması ile hiperpigmentasyon riski de artar. Genellikle zaman içinde en çok güneş maruz kalan alanları (yüz, boyun, eller vb.) etkiler. Güneş ve yaş, pigment lekelerinin ana nedenleri arasındadır. Buna güneş lekesi veya yaşlılık lekesi denir. Lentigo, 50 yaşın üzerindeki beyaz tenli insanların %90'ını etkiler. Bunun dışında tüm cilt tiplerini de etkileyen bir durumdur.

Hamilelik sırasında veya doğum kontrol hapları alındığında meydana gelen hormonal değişiklikler de hiperpigmentasyona neden olabilir.

Hormonal değişiklikler, yüzünde "melazma" veya "gebelik maskesi" adı verilen kahverengi bir maske görünümünün ortaya çıkmasına neden olabilir. Yaz aylarında daha belirgin hale gelirler. Ultraviyole ışınlarının etkisi altında renkleri değişir ve koyulaşır.

Yüz bölgesinin geneline dağılan bu yaygın pigmentasyon aniden ortaya çıkar, ancak hormonlar normale döndükten sonra azalabilir veya tamamen kaybolabilir. Ancak lekeler birkaç ay veya birkaç yıl daha cilt yüzeyinde kendini gösterebilir.

Bazı durumlarda, bir kişi hamile olmasa veya doğum kontrol hapı kullanmasa dahi “gebelik maskesi” ortaya çıkabilir.

Woman taking medication

Fotoalerjik maddelere ve ciltteki semptomlara bağlı oluşan lekeler

Bazı bitki türleri (bitki özleri), parfümler ve ilaçlar, güneşe maruz kaldıklarında, ışığa duyarlılık (fototoksisite) reaksiyonundan sonra kahverengi lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca, hasarlı veya yaralı cilt (yanıkların, güneş yanıklarının, enflamatuar lezyonların, özellikle akne lezyonlarının iyileşmesinden sonra) UV ışınlarına maruz kaldığında lekelenmeye daha yatkındır.

En iyi yaklaşım, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildin korunmasıdır.  

  • Var olan lekelerin azalması ve yeni leke oluşumunu önlemeyebilmek için doğru güneş koruyucunun mevsim fark etmeksizin 2 saatte 1 yenilenmesi oldukça önemlidir. 
  • Aynı zamanda güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu zamanlarda, yani sabah 10 ile öğlen 15 arasında güneşten kaçınılmalıdır.

Bebeklerin de güneş maruziyetinden de korunması gerekmekir. Bebeklerin ve çocukların ciltlerine özel kıyafetler ve güneş koruyucular tercih edilmelidir. Cilt problemlerinin %80'i, hastanın 18 yaşından önceki güneş maruziyetiyle doğru orantıdılır.

 

Yarattığı rahatsızlığa ek olarak kuru cilt, tahriş eden ve alerjiye neden olan ajanların cilde nüfuz etmesine izin verir.

Ayrıca belirli durumların (egzama, sedef hastalığı) belirmesine veya kalıcı hale gelmesine sebep olur. Bu yüzden nem kazanımı gerekmektedir. İlk adım yeterli miktarda su içmektir. Ayrıca, aşındırıcı olmayan temizleme ve cilt bakım ürünlerini seçmek her zaman önemlidir. Yenileyici, deterjan içermeyen ve gerekirse nemlendirme özelliği olan temizleme ürünleri kullanın (bölgeye ve kuruluk derecesine bağlı olarak süt, krem, balm, merhem ve yağ formunda). Amaç nem kaybını azaltmak, epidermiste yeterli miktarda nem tutmak ve bozulmuş cilt bariyerini onarmaktır.
Aşırı sıcak ve havasız ortamlarından kaçının. Günde 1,5 litre su içmeye çalışın (doktorunuz aksini söylemedikçe).

Bioderma - Woman protecting from the sun

Leke eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilen, cilt tonunu eşitlemeye ve cilt aydınlatmaya yardımcı, ciltte hassasiyete neden olmayacak temizleyici ürünler kullanılmalıdır.

Woman washing her face with water

Güneş koruyucu ürünlerin kullanımı leke oluşumunun önlenmesi ve var olan lekelerin azalması için alınması gereken en önemli önlemdir. Ancak uygun bakım ürünleri ve güneş koruyucular sabırlı ve istikararlı bir şekilde kullanılması durumunda leke eğilimine karşı etki gösterir.

Lekeleri azaltmaya ve ciltte hassasiyet yaratmayan ve ciltte aydınlatıcı etki gösteren tedavi ve bakım ürünlerinin kullanılması da oldukça önemlidir. 

Woman applying cream