1 2 3

 

CİLDİNE GÖLGE DÜŞÜREN LEKELERE YAKINDAN BAKALIM...

Pürüzsüz bir cilt ve eşitlenmiş bir cilt tonu genç ve sağlıklı bir cilt görünümünün olmazsa olmazıdır. Fakat gün geçtikçe cildimizde oluşan lekeler, hem yılların bize getirdiği bilgeliğin bir kanıtı hem de zamanın çok hızlı geçtiğinin… Şimdi sıra, leke oluşumuna biraz daha yakından bakmakta.

 

Dermatologların gözünden baktığımızda ciltte oluşan lekelerin ana nedenleri olarak hem iç hem de dış faktörlerin etkili olduğunu söylemek mümkün.

 

Peki bunlar neler mi?

Aslında çoğumuzun bildiği faktörler:

Genetik yatkınlık, hormonal faktörler, güneş maruziyeti, hava ve çevre kirliliği, yaşlılık, hamilelik, cilt pürüzleri gibi ciltte oluşan sorunlar, bazı dermatolojik uygulamalar sonrasında ciltte oluşan hassasiyet ve kızarıklık, hassas ve eklem bölgelerinde hareket ve ağda, lazer, tıraş gibi uygulamalar sonucunda oluşan lekeler...

 

Leke probleminin özüne indiğimizde arka planda saklanan ana nedenin melanin üretimindeki bozukluklar olduğunu da dikkat çekilmelidir.

Vücudumuz, başta güneş olmak üzere kendini koruyabilmek için melanin püskürterek aslında bir kalkan görevi görmek için hareket etmektedir.

 

Melanin, ten rengimizin belirlenmesinde rol oynayan en önemli faktörlerdendir. Melanin kadar melanin üretimini etkileyen en önemli faktörlerden biri üzerine de yoğunlaşılması gerekir: Güneşten gelen UVA ve UVB ışınları…

 

Hepimizin mevsim ve yaş fark etmeksizin dikkat etmesi gereken başlıca nedendir aslında güneşten korunmak. Peki bu süreç nasıl ilerliyor?

UVA ve özellikle UVB ışınları epidermise penetre olur ve melanin hücrelerinin üretiminden sorumlu tirozinaz enzimi ile melanin sentezi için uyarıda bulunur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi cildimiz korunmasız kaldığında güneşi bir tehdit olarak algılar ve ona karşı kendini koruyabilmek adına aslında cilt yüzeyine melanin püskürtmeye başlar.

Aslında yazın herkesin cildinde oluşmasını sevdiği tatlı bronzluğu da melanin hücreleri sağlamaktadır. Ama bu ince çizgideki dengeye çok dikkat etmek gerekir. Bu ince çizgiye dikkat edilmediği takdirde melanin hücreleri dış etkenlerin her birini tehdit olarak algılayacağı için sürekli olarak melanin üretmeye devam edecek ve bu anormal derecedeki melanin üretilmesi ise cilt yüzeyinde düzensiz, dağınık ve koyu lekelerin oluşmasına neden olacaktır.

 

CİLDİNDE LEKE OLUŞMASININ ANA NEDENLERİNİ Mİ MERAK EDİYORSUN?

 

Leke oluşumu herkeste görülebilir. Farklı büyüklük ve şekillerde olabilir, farklı cilt tiplerinde gözlenebilir ve her yaştan hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir.

Peki cilt lekelerinin ana nedenleri neler merak ediyorsan okumaya devam etmelisin!

 

1. Ciltte yaygın leke sorunu

Hamilelik sırasında cilt rengindeki koyulaşmaya gebelik maskesi veya melazma denilmektedir. Yüzdeki pigment (cilt rengi) değişiklikleri sıklıkla yanaklar, alın, dudak üstü, burun ve çenede simetrik düzensiz keskin sınırlı kahverengi lekeler şeklindedir.

 

Ciltte yaygın leke sorununun gelişme olasılığını artıran faktörler arasında; genetik faktörler, ultraviyole, radyasyona ve görünür ışığa maruz kalma, hamilelik veya tedavi sırasında artan kadınsal hormonlar, bazı endokrinal hastalıklar (tiroid veya yumurtalık bozuklukları, vb.) bulunur ve bazı ilaçlar (örneğin, anti-epileptikler) sıralanabilir.

 

Şiddeti farklılık gösterse de, hamilelerin yaklaşık %50-60'ında oluşur. Esmer veya koyu buğday tenli kadınlarda daha sık görülmektedir. Hamilelik maskesinin oluşma nedeni gebelik sırasında östrojen, progesteron ve özellikle Melanosit Uyarıcı Hormon (MSH) üretiminin artmasıdır.

 

Gebeliğin 4. ve 5. ayından itibaren gebelik maskesi görülmeye başlayabilir.

 

Bu dönemde anne adaylarının özellikle cilt lekelenmeleri gibi durumlara karşı ciltlerini korumaya özen göstermeleri gerekir; bu sebeple hamilelik döneminde anne adaylarına en az 30 faktörlük güneş kremi kullanmaları önerilmektedir.

 

Ciltte yaygın leke sorunu agresif ve uzun süren tedaviler gerektirmektedir. Ancak yapılan araştırmalar %100 tedavi uyumuna rağmen bu sorunun geçmediğini ve tekrar ettiğini göstermiştir. Bu durumun en önemli sebebinin mavi görünür ışınlar olduğu tespit edilmiştir. Renkli ve yüksek koruma sağlayan bir güneş koruyucu ile korunmak oldukça önemlidir.

 

2. Cilt sorunları ve cilde yapılan

uygulamalar sonrası oluşan lekeler

Çeşitli cilt sorunları ve ciltte oluşan kızarıklık ve hassasiyetin ardından oluşan lekeler düzensiz bir şekilde ciltte dağılır. Normal bir yaralanmadan, yanmadan veya böcek ısırmasından, lazer tedavisi veya dermabrazyon gibi dermatolojik prosedürlere kadar çok çeşitli nedenlerden dolayı leke oluşumuyla karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca bir cilt enfeksiyonu veya cilt pürüzleri, kuruluk, yoğun cilt kuruluğu gibi nedenlerden sonra da ortaya çıkabilir. Bazı kozmetik ürünlere karşı cilt tolerans seviyesinin düşük olması nedeniyle oluşan reaksiyonlar ve kimyasal peelinglerin sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

 

3. Güneş lekeleri

Lentijinler, tekil formda "lentigo" olarak bilinir, ancak hepimiz bunu daha çok "güneş lekeleri" ve en çok korkulan "yaşlılık lekeleri" olarak da bilir hale geldik… Bu lekeler, eller, omuzlar, göğüs, yüz ve kollar gibi vücudun güneşe maruz kalan kısımlarında görülür. Yaşla birlikte büyüklükleri ve sayıları artar.

 

Kökeni daha çok çevreseldir (genetik olan çillerin aksine), genellikle güneş yanıkları ve gençlik sırasında mevsimsel güneşe maruz kalma ile ilişkilidir.

 

4. Özel, hassas bölgeler ve

eklem bölgelerinde oluşan kararmalar

Leke oluşumu ayrıca; sürekli hareket eden eklem bölgeleri, ağda, lazer ve tıraş gibi uygulamalar sonrası oluşabilmektedir.

 

Özel, hassas ve eklem bölgelerinde hareket ve dış etkenler nedeniyle ciltte oluşan hassasiyet ve kızarıklık kendini zamanla ciltte kararma ve leke problemi olarak göstermeye meyillidir.

 
LEKEYE KARŞI GÜÇLÜ ETKİ İÇİN PIGMENTBIO İLE TANIŞ!

Cildindeki leke görünümü, hava kirliliği, yaşlanma ve özellikle de yüksek güneş maruziyeti gibi nedenlere bağlı olarak oluşur. Güneş lekeleri başta yüzde olmak üzere, omuz ve boyun bölgesinde de kendini belli edebilir. Hem kadınların hem de erkeklerin muzdarip olduğu lekelerin başlıca nedenleri arasında aslında çoğumuzun bildiği faktörler yatıyor: Genetik yatkınlık, hormonal faktörler, güneş maruziyeti, hava ve çevre kirliliği, yaşlılık, hamilelik, cilt pürüzleri gibi ciltte oluşan sorunlar, bazı dermatolojik uygulamalar sonrasında hassasiyet, kızarıklık, hassas ve eklem bölgelerinde hareket ve ağda, lazer, tıraş gibi uygulamalar sonucunda oluşan lekeler...

 
 

Leke problemin için etkin bir çözüm bulamadığını ve cildinin her seferinden de daha hassaslaştığını söylediğini duyar gibiyiz. İşte tam bu noktada, sana güçlü bir destek bakım sunacak bir seriyle tanışma vakti! Leke görünümünün azalmasına, cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olacak ve cildinde aydınlatıcı etki yaratacak seri karşında: PIGMENTBIO!

 

Uzman bir dermatoloğa danışılarak ilerletilen hidrokinon, kimyasal peeling ve çeşitli lazer ve ışık tedavileri gibi dermatolojik uygulamalar leke tedavisindeki birinci adım ama sadece bunlar senin için yeterli değil. Lekenin her zaman geri dönebileceğini unutmamalısın; o yüzden cildine hak ettiği bakımı tüm bir yıl boyunca en doğru şekilde vermelisin. Leke görünümünü gidermek kolay bir süreç değil, bunu biliyoruz ve işte bu yüzden Pigmentbio ile gece-gündüz her zaman yanındayız!

 
 

PIGMENTBIO, GÜÇLÜ VİTAMİN KOMBİNASYONU İLE CİLDİNİ KORUR VE

CİLT BARİYERİNİ GÜÇLENDİRİR!

 

Leke tedavisinin ardından cildin dış etkenlere karşı daha hassas hale gelebilir.

Seninse yapman gereken onu korumak…

Cilt bariyerinin doğal gücüne geri dönebilmesi için ona özen göstermelisin.

Pigmentbio içeriğinde bulunan 3 temel vitaminle cilt bariyerinin kaybolan gücünü geri getirmek için sana yardımcı olmaya hazır!

 
  • Antioksidan etkili C ve E vitaminleri ile cildini ilk yaşlanma belirtilerine karşı korur.
  • Vitamin PP cildini derinlemesine nemlendirir ve korur.
 

Hassas ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için uygun olan ürünleri, gündüz ve gece bakımı ile leke görünümünün azaltılmasına ve cilt tonunda aydınlatıcı etkiye odaklanarak komple bir bakım sunar hatta buna vücudundaki en hassas bölgeler de dahil!

 

Şimdi bu benzersiz bakımın her bir önemli adımını keşfet!

Daha aydınlık bir cilt için ilk adım

 

Cilt temizliği her zaman sağlıklı bir cilt için uygulanması gereken ilk ve en önemli adımdır. Leke sorunu yaşayan hassas ciltler, makyaj temizliği ile cilt temizliğini birleştiren özel ve tek bir ürüne ihtiyaç duyar.

 

Leke sorunu yaşayan ya da leke oluşma riski yüksek hassas ciltler için özel olarak geliştirilen Pigmentbio H2O günlük rutinindeki bu ilk ve önemli adım için Bioderma'nın mucidi olduğu misel teknoloji ile senin için formüle edildi!

 

Bioderma'nın ikonik ürününden ilham alarak geliştirilen, serinin misel suyu Pigmentbio H2O leke eğilimli ciltlerdeki makyajı ve kiri nazikçe temizler.

 

YIL BOYUNCA 3'Ü BİR ARADA ETKİ!

 

Bir gündüz bakım kreminden çok daha fazlasını Pigmentbio Daily Care SPF 50+'ta bulabilirsin! LumiRevealTM Teknolojisi* sayesinde hem cildinin doğal ışıltısını geri kazandırmasına hem de cildinle lekeye neden olan etkilerin azaltılmasını sağlar.

 

Güçlü UVA ve UVB filtreleriyle antioksidan etkili C ve E vitaminlerinin sinerjisi cildin aydınlatılmasına, canlanmasına ve cildin korunmasına destek olur. Aynı zamanda cildini sekiz saate kadar derinlemesine nemlendirir.

 

Mükemmel bir makyaj bazı olarak da kullanabileceğin Pigmentbio Daily Care SPF 50+'ı yüz ve boyun bölgene her sabah uygulayabilirsin. İnci dokusu yüzünü anında aydınlatırken cildini her geçen daha çok bütünleştirir.

 

*Bioderma Teknolojisi

 

LEKEYE KARŞI TAZE C VİTAMİNLİ ETKİN ÇÖZÜM

 

Pigmentbio C-Concentrate, LumiRevealTMTeknolojisi* ve içeriğinde taze C vitamini sayesinde cildin doğal ışıltısını geri kazandırmayı ve aynı zamanda ciltte lekeye neden olan etkilerin azaltılmasını amaçlar. Antioksidan etki gösteren E vitamini içeriği ile de erken yaşlanmanın gözle görülür belirtilerine karşı cildin korunmasına destek olur.

 

Ambalaj yeniliği: İlk kullanımda aktif ve taze C vitamini!

 

Taze C vitamininin tüm gücünden yararlanmaya ne dersin? Pigmentbio C-Concentrate, hava ve ışıktan korunduğu özel bir kutusunda sen onu ilk kullanımda aktifleştirene kadar taze bir şekilde bekler.

 

1 Taze C vitamini aktifleştirmek için başparmağını kapağa sıkıca bastır.

2 Kapağı çıkar ve damlalığı üzerine çevirerek yerleştir.

3 Karıştırmak için 10 saniye boyunca çalkala.

 

ve Pigmentbio C-Concentrate kullanıma hazır!

 

Lekelerin Tedavisinde Kanıtlanmış Etkinlik

 

Dermatolojik değerlendirme; sekiz hafta kullanımdan sonra, günde bir kere uygulandığında:

 
  • Lekelerin büyüklüğünde %41 azalma*
  • %87 daha aydınlık bir cilt*

*Yüzünde leke bulunan 21 gönüllü üzerinde 8 haftalık kullanımdan sonra yapılan dermatolojik değerlendirme

 

Kullanım Şekli

 
  • Temizlenmiş ciltte her akşam yüze 4 (alın, yanaklar, çene) ve boyna 1 olmak üzere 5 damla olacak şekilde 1 ay boyunca uygulayın.
  • Geceleri tek başına ya da Pigmentbio Night Renewer'la, gündüzleri ise Pigmentbio Daily Care SPF 50+ ile kombine olarak kullanılabilir.
  • Göz çevresi temasından kaçının.

*Bioderma Teknolojisi

Gece Boyunca Leke Karşıtı ve Sıkılaştırıcı Etki

 

Pigmentbio Night Renewer, LumiRevealTM Teknolojisi* sayesinde cildin doğal ışıltısını geri kazandırmayı ve aynı zamanda ciltte lekeye neden olan etkilerin azaltılmasını amaçlar. Antioksidan etkili C ve E vitaminin sinerjisi cildin aydınlatılmasına ve canlanmasına destek olur. İçeriğindeki aktif bileşenler sayesinde cildi pürüzsüzleştirmeye ve sıkılaştırmaya yardımcı kolajen üretimini uyaran bir bakım sunar.

 

*Bioderma Teknolojisi

 

HASSAS BÖLGELERDEKİ CİLT KARARMALARINA KARŞI

AYDINLATICI BAKIM KREMİ

 

Peki ya vücudunda kararma görülen hassas bölgeler için çözüm bulabildin mi? Dizler, dirsekler, koltuk altları ve bikini bölgesi… eklem bölgelerinin sürekli hareket etmesi, ağda, tıraş ve lazer gibi uygulamalar hatta giysiler bile zamanla vücudunda saklamak istediğin bir renk değişikliğine neden olabilir ama hiç merak etme çünkü Bioderma Laboratuvarları'nın senin için bir çözümü var!

 

Pigmentbio Sensitive Areas, eklem bölgelerindeki (dizler, dirsekler, koltuk altları, uyluklar ve kasıklar) ve diğer hassas bölgelerdeki kararmayı azaltmaya ve cildi aydınlatmaya yardımcı olur. Ciltte hassasiyet nedeniyle oluşan kızarıklık görünümünün azalmasına destek olur. Etkin formülü sayesinde cildi yatıştırır ve cildin doğal ışıltısını geri kazandırabilmek için lekelerin oluşumuna karşı etki gösterir.

 
 
CİLT LEKELERİ VE GÜNEŞ KORUYUCULARIN ÖNEMİ

Leke, deri renginde koyulaşmayı ifade eden genel bir terimdir. Deride leke ile seyreden hastalıklar oldukça yaygın olarak görülmektedir. En sık rastlanan cilt lekeleri; güneş lekeleri, gebelik lekeleri, çeşitli kozmetiklere ve bitkilere bağlı gelişen lekeler, çiller, akne ve cilt yaralarından sonra oluşan lekelerdir. Güneş ışınları başta olmak üzere hormonlar, genetik yatkınlık, çeşitli ilaç ve kozmetikler leke oluşumunda en sık suçlanan nedenlerdir. Ayrıca travma ve çeşitli deri hastalıklarına cevap olarak da oluşabilir. Uzman ellerde yapılmayan lazer ve kimyasal soyma tedavileri de lekeye neden olabilir.

 

Leke tedavisi, lekenin cinsine göre çeşitlilik gösterir. Ancak güneş koruyucuların düzenli kullanımı her türlü leke tedavisinin olmazsa olmazıdır! Güneş ışınları başlıca ultraviole (UV), görünür ışık ve kızılötesi ışınları olmak üzere 3 gruba ayrılır. Ancak vücuttaki etkilerden büyük oranda UV ışınları sorumludur. Yeryüzüne ulaşan UV radyasyonunun %95'i uzun dalga boyundaki UVA ışınları iken, %5'i kısa dalga boyundaki UVB ışınlarıdır. Genel olarak UVA ışınları leke gelişiminde ve yaşlanmada rol oynarken, UVB ışınları güneş yanığından sorumludur. Ancak son yıllarda görünür ışıkların ve kızılötesi ışınların da leke oluşumu ve deri yaşlanmasında rol oynadığı görülmüştür. Deri kanserinde ise başta UVB ışınları olmak üzere hem UVA hem de UVB ışınları rol oynamaktadır.

Güneş koruyucular, fiziksel ve kimyasal filtrelerin kullanılması yoluyla geliştirilen, filtrelerin özelliklerine göre UVA ve/veya UVB koruması sağlayan ürünlerdir. Ancak fiziksel filtreler UVA ve UVB korumasına ek olarak görünür ışık ve kızılötesi ışınlara karşı da koruyucu fonksiyona sahiptir. Dolayısıyla günümüzde fiziksel filtre içeren kombine ürünler, özellikle leke problemi olan kişilerde güneş ışınlarından korunmada daha etkilidir.

 

Güneş koruyucular, lekelenme riskini azaltan veya oluşmuş lekenin artmasını engelleyen bir nevi koruyucu tedavi ajanlarıdır. Güneş koruyucu seçerken cilt tipinize uygun ürünler seçmek gerekir. Örneğin cildiniz kuru ise krem, yağlı ise losyon formunda bir ürün seçilmelidir. Güneş koruyucular, dışarı çıkmadan en az 20 dk. önce sürülmeli ve gündelik hayatta mevsim fark etmeksizin 2 saatte bir yenilenmelidir. Ayrıca leke oluşturma riskinden dolayı güneşe çıkmadan cilde parfüm gibi alkollü ürünler uygulanmamalı, yaz aylarında güneş ışınlarının en dik geldiği 11:00-15:00 saatleri arası olabildiğince güneşe çıkmamaya özen gösterilmelidir.