Tüm dünyada artık daha fazla çocuk atopik dermatitten mustarip oluyor; dermatologlara göre bu giderek keskin bir artış gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Endüstrileşmiş ülkelerdeki çocukların %10 ila %30'u bu problemden etkileniyor; vaka sayısı ise 30 yılda üç katına çıkmış durumda! Bu spesifik cilt rahatsızlığı türünün tıbbi adı atopik dermatittir (genellikle AD olarak kısaltılır). Semptomlar genellikle yaşamın 3. ayı civarında başlar, ancak doğumda veya çok sonra da ortaya çıkabilir. Bu oldukça sık görülen, ancak bulaşıcı olmayan cilt hastalığı, yüzde ve vücutta görülen kuru kırmızı lekelerden tanınabilir. Ayrıca içi sıvı dolu küçük kabarcıklar da görünebilir; bunlar patlayıp ardında kabuk bırakırken şiddetli kaşıntı ataklarını da beraberinde getirir.  

Hem çocuk hem de ebeveynler için baş etmesi zor bir rahatsızlıktır.

Bebeklerde atopik dermatit

Atopik dermatitte 6 önemli nokta

 1. Atopik dermatitin teşhisi genellikle zordur; bu da ebeveynleri zorlayacağı anlamına gelmektedir.
 2. Atopik dermatit, zaman içerisinde daha çok ya da daha az ortaya çıkarak, alevlenme ve yatışma dönemlerini içeren döngüler halinde ilerler. Aynı zamanda kaşıntı atağı olarak da bilinen bu alevlenmeleri önlemenin en iyi yolu ise uygun ürünlerle cildi nemlendirmektir.
 3. Atopik dermatit ASLA bulaşıcı değildir.
 4. Atopik dermatit aile geçmişi veya genetik yatkınlıktan dolayı kalıtsal olabilir. Bu cilt rahatsızlığına sahip olan bir birey, partnerinde de bu rahatsızlık varsa, doğan çocuğun da buna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ancak bazı çocuklar, daha önce ailede görülmemiş olsa dahi atopik cilde sahip olabilmektedir.
 5. Atopik egzamanın karakteristik belirtisi, cildin çok kuru ve sünger gibi gözenekli olup, çevreye karşı bariyer oluşturamamasıdır. Cilt her şeye reaksiyon gösterir; soğuk, kötü seçilmiş tuvalet ürünleri, sabun, ter, güneş, toz, kumaş, stres, yemek...
 6. Çoğu durumda ergenlikten önce kaybolsa da bebek ve çocuklarda atopik dermatit DAİMA tıbbi olarak tedavi edilmelidir.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Uyarlanmış bir tedavi ve cilt bakımı, yıllarca süren kaşıntı atakları ile başa çıkmada oldukça önemlidir; böylece çocuk gelecekte atopik dermatitin sonuçlarına katlanmak zorunda kalmayacaktır.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

Hatırlatalım

Atopik dermatitin kendi kendine geçmesi beklenmemelidir. Önceden harekete geçilmesi gerekmektedir. Her alevlenmeyi önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olacak birçok çözüm bulunmaktadır (topikal kortikosteroidler dahil). Alevlenmeleri kontrol altına almak ve hem çocuklar hem de ebeveynler için hayatı kolaylaştırmak mümkünken, bir çocuğun atopik dermatite katlanmak zorunda olmasına gerçekten gerek yoktur!

Molluscum contagiosum, küçük çocuklar arasında sık görülen bir cilt patolojisidir. Kendi kendine iyileşir, ancak periyodik olarak atopik dermatiti daha kötü hale getirebilir.

"Julia'nın her zaman egzaması vardı ama geçen yıl bu durum daha da kötüleşti. Molluscum contagiosum yüzünden bacaklarında eskisinden daha fazla kırmızı leke ve birkaç küçük yumru var...”

Aude, 5 yaşındaki Julia'nın annesi

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Çocuklar arasında oldukça bulaşıcı olan molluscum contagiosum, ciltte “siğil” olarak adlandırılan küçük yumruların oluşmasına neden olan bir virüstür. Bir dış faktör tarafından uyarıldığında, atopik cildin verdiği en olağan tepki kaşıntı hissini oluşturmaktır. Molluscum, oluşan küçük noktaların etrafında kaşıntı ataklarının alevlenmesine yol açar; bu da çocuğun o bölgeyi kaşıması durumunda enfeksiyona neden olabilir. Atopik dermatit bulaşıcı olmasa da çocukta görülen siğiller, molluscum kendi kendine kaybolana kadar bulaşıcıdır. Molloscum'un şiddetine bağlı olarak doktor, örneğin küretaj veya kriyoterapi kullanarak, siğilleri yok etmek için tedavi uygulayabilir.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

Kendimiz her zaman farkında olmasak da atopik dermatit başkaları tarafından fark edilebilen patolojidir bir cilt problemidir; dolayısıyla çocukların davranışlarında kendini gösterebilen psikolojik bir etkisi olabilir. Bu noktada en önemli şey gözlemci ve güven verici olmaktır.

Atopik bebek sahibi anne ve babalar

Bazı çocuklar tüm hayatlarını atopik dermatit ile geçiriyor, onsuz hayatın nasıl bir şey olduğunu bile bilmiyor! Diğerleriyse büyüdükleri zaman bu kırmızı lekelerin neden olduğu kaşıntı ve hoş olmayan hislerle tanışıyor. Genellikle atopik dermatitin şiddetine bağlı olarak, yaşanılan bu deneyim, yaşları ne olursa olsun tüm çocukların davranışlarını bir şekilde etkilemektedir.

1. Çocuklar geceleri sık sık uyanır ve kolayca sinirlenir

Bu, atopik dermatiti olan bebekler ve çocuklarda yaygın görülen klasik bir senaryodur. Yanma ve kaşıntı hissi, geceleri ve şekerleme yaparken uykularını böler. Bu da çocuğun, oldukça fazla önem arz eden bir dönemde yeterince uykusunu alamamasına yol açar. Çocuğa bağlı olarak yaşanılan bu yorgunluk o kadar kötüleşebilir ki, çocuk gün içinde kolayca öfkelenebilir, ruh halinde ani dalgalanmalar yaşanabilir ve oldukça huysuzlaşabilir.

"Geçen hafta Julia'nın cildinde onu rahatsız eden kırmızı bir leke vardı. Uyumak istemiyordu. Benden lekenin üzerine topikal bir tedavi kremi uygulamamı istedi. Kaşıntı atakları yüzünden uyuyamayacağından korkuyordu. Biraz nemlendirici krem sürdüm. Gerekmediği için bakım kremi sürmedim. İşe yaradı. Julia sakinleşti ve sorunsuz bir şekilde uyudu."

Aude, 5 yaşındaki Julia'nın annesi

2. Çocuklar kıpırdamadan duramaz

Bu durum atopik dermatit lekelerinin neden olduğu kaşıntı ve rahatsızlık hissinin bir sonucudur.

Bebekler genelde oldukça sıkıntılı ve kıpır kıpır görünür, yerinde duramaz, bir oraya bir buraya kıvranıp dururlar. Daha büyük çocuklar ise okulda yanlış anlaşılabilecek derecede uzun süre hareketsiz kalmakta zorlanabilir. Dikkatini verme ve kaydırmada zorluk çekebilir, kaşınıp durur, sık sık oturma pozisyonunu değiştirir, oldukça sıkıntılı görünürler; oysa sadece kaşınmaktadırlar.

3. Çocuklar kendinden memnun değildir

Atopik dermatit şiddetliyse ve aylarca ve hatta yıllarca devam ederse, çocuğun kişilik gelişimi etkilenebilir. Dermatolog Dr. Bourrel-Bouttaz, atopik cilde sahip çocukların çizdiği oto portreleri analiz ederek, bu çocuklar arasında tipik olan duygu ve hisleri tespit etmiştir. Bu çocuklar diğerlerinden kendilerini farklı hissedebilmek ve genellikle iyi bir şekilde gizledikleri, kendilerinde derin bir üzüntüye sebep olan bedenlerine yönelik acı dolu bir bakış açısına sahip olabilmektedirler. Bu durum endişeye yol açabilse de ebeveynler, çocuklarına güven vermeli ve bu tür hoş olmayan durumlara karşı koymak için gerekli kaynakları ve esnekliği sağlamalıdır.

"Geçen yıl karantina boyunca Julia nadiren bacaklarını açıkta bırakan şort veya etekler giyip okula gitti.  Bu yıl, yine atopi ve molluscum contagiosum lekeleri olduğu için onunla bu konu hakkında konuşacağım. Üzülmemeyi öğrenmesi gerek. Maalesef küçük de olsalar çocuklar her zaman kibar olamayabiliyor. Her halükarda, her zamanki yaklaşımımı devam ettirip, bu durumu fazla büyütmeyeceğim."

Aude, 5 yaşındaki Julia'nın annesi

Atopik Dermatitin Psikolojik Bir Etkisi Bulunmaktadır

Ciddi bir mesele veya bulaşıcı bir rahatsızlık olmamasına rağmen atopik dermatit yine de aile hayatını sarsabiliyor. Atopik cilde sahip bebeklerin gündüz ve geceleri yaşadıkları rahatsızlıkları ifade etmek için ağlamaktan başka çareleri yoktur. Çocuğu her gece ağlayan ebeveynlerin ise sakin kalabilmesi oldukça zordur. Öte yandan daha büyük çocuklar rahatsızlıkları hakkında konuşabilseler de sinirli, üzgün veya hiperaktif olma gibi yanlış yorumlanabilecek davranışlar sergilemektedir. Dolayısıyla atopik dermatitle doğru bir şekilde baş edebilmek için psikolojik etkisinin de iyi anlaşılması gerekmektedir.

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Bu konuda unutulmaması gereken en önemli şey, cildin durumu ne kadar iyiyse çocuğun da kendini o kadar iyi hissedeceği ve o kadar sağlıklı bir şekilde büyüyebileceğidir.

  Joël Pacoret, Psikolog.

Atopik egzamanın aile hayatı üzerindeki etkileri

Bu durumdan en fazla etkilenenlerin ebeveynler olduğu bir gerçek. Ebeveynler, fiziksel olarak genellikle bitkin durumdadır. Çocukların sık sık uykularının bölünmesi aynı şekilde ebeveynlerin de kötü bir gece geçirmesi anlamına gelir. Giderek daha da kötü bir hale gelen yorgunluk sonucu ebeveynler, bunun ne zamana kadar böyle devam edeceğini sorgular ve sinirlerine hakim olabilmek için bir sabır kaynağı bulmaya çalışır.

Psikolojik olarak ise atopik cilde sahip çocukların ebeveynleri kendilerini genellikle yalnız ve güçsüz hissetmektedirler. Atopik dermatite sahip bebeklerle bağ geliştirmek oldukça zorlayıcı olabilir. Henüz tam olarak anlaşılamadığı için bu cilt hastalığının teşhisi de zaman alabilir. Bu durumdan mustarip birçok ebeveyn yalnızlık ve kafa karışıklığı yaşadıklarından bahsetmektedir. Bazıları ebeveynler atopik dermatit ciddi bir hastalık olmasa dahi bu durumdan kendilerini sorumlu tutarak suçluluk duyabilmektedir.

"Bacaklarındaki kırmızı lekeleri gördüğümde kendimi çok kötü hissediyorum. Açıkçası biraz güçsüz hissediyorum. Kortizon onu rahatlatsa bile, her zaman kullanılması da iyi değil. Nemlendirici krem ​​kaşıntıyı yatıştırıyor evet, ama her gün sürmesi de çok kolay olmuyor… Özellikle de alevlenme döneminde. Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum..."

Aude, 5 yaşındaki Julia'nın annesi

Çocukta egzama nedeniyle aile hayatındaki sonuçlar
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Çocukları iyi olmadığı için ebeveynlerin de endişelenmesi oldukça normal. Ancak unutulmamalıdır ki atopik cilt, ebeveynler yüzünden olan bir şey değildir. Atopik dermatit, modern dünyanın genetik yapısı üzerindeki bir sonuçtur. Bundan elli yıl önce, çocukların yalnızca %3'ü atopik cilde sahipti... Asıl sorun çevre, daha spesifik konuşmak gerekirse çevre kirliliği. Maalesef çevre kirliliği, genlerimizin işleyişini değiştiriyor.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Atopik dermatit, genetik yatkınlıkla ilişkilidir. Biyolojik bir piyangonun sonucudur ve ebeveynlerin bu durumu değiştirmek için yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bu rahatsızlık  yorgunluğa yol açabilir ve elbette, bu da eşler arasında gerginlik ve tartışmalar yaratabilir. Çocuklarda atopik cilt olsun ya da olmasın, yorgunluk ve stres bütün ailelerde normaldir! Dolayısıyla neyin hastalığa bağlı olduğunu, neyin bağlı olmadığını ayırmak önemlidir. Burada ebeveynlern üzerine düşen görev, iş birliğini güçlendirmek ve strese yol açan farklı durumlarla daha iyi başa çıkacak çözümler üretmektir. Aile ve arkadaşlar ise; bu kişilere atopik cilt ile ilgili sorunları açıklamak, özellikle bu kişinin neleri yapılması ve nelerden kaçınılması gerektiği (beslenme, cilt bakımı) konusunda bir bilgi vermek oldukça önemlidir. Her şey evde olduğu kadar iyi gitmese dahi, bu da iyi bir öğrenme fırsatıdır; unutmayın, her zaman her şeyi kontrol edemeyiz.

  Joël Pacoret, Psikolog.

Çocuklarda egzama

1. Bir şüphe varsa doktora doktora başvurulmalıdır

Tüm klasik atopi belirtilerine sahip, şüpheli bir kızarıklık görüldüğünde doktora veya dermatologa başvurmaktan çekinilmemelidir. Ayrıca hastanelerde özel atopik dermatit servisleri bulunmaktadır. Teşhis her zaman kolay olmamakla birlikte biraz zaman alabilir. Alevlenmeler arasındaki aralıkların mümkün olduğunca uzaması için yapılması gereken ilk şey, bir tedaviye başlamaktır. Ayrıca tetikleyici faktörleri belirlemeye çalışmak: sıcak, soğuk, beslenme, aktiviteler, giysiler, çamaşır deterjanı, tuvalet ürünleri... Tüm bu bilgiler doktor için faydalı olabilir.

Hatırlatalım

"Atopik dermatit her zaman bir hastalık olarak görülmemektedir. Hastalık yoksa tedavi de yoktur! Çoğu zaman kaşıntılı cilt atopi ile ilişkilendirilmez. Sonuç olarak, ebeveynler topikal kortikosteroidleri çok geç uygulamaya başlayabilir ve yeterince uzun süre uygulamayabilir. Maalesef çoğu ebeveyn ne ne zaman başlayacaklarını ne de ne zaman duracaklarını bilmiyor.”

Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog (Fransa)

2. Alışkanlıkları değiştirin

Günlük hayatın atopik dermatite göre düzenlenmesi gerekir!

 • Öncelikle çocukların atopik cildine uygun olarak geliştirilen tuvalet ve bakım ürünlerini doğru kullanmak: örneğin sabun yerine yumuşak bir duş yağı. Çocuğun rahat etmesini sağlayacak nemlendirici bir krem veya yumuşatıcı balm uygulamanın günlük rutinin bir parçası olması gerekmektedir. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren ciltleri konusunda iyi alışkanlıklar kazandırmak daha iyidir; böylece daha sonraki yıllarda ebeveynlerden bağımsız hale gelerek, kendi bakımlarını üstlenebilirler.

“Çok fazla alevlenme yaşıyorlar, ancak yumuşatıcı bir krem uyguladığımda ciltlerinin daha iyi olduğunu fark ettim."

Anne-Laure, 10 yaşındaki Maxime ve 4 yaşındaki Hadrien'in Annesi

Hatırlatalım

"Nemlendirici krem bazen can yakabilir. Bu oldukça normal!"

Dr. Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog (Fransa)

Atopk dermatit lekeleri yüzünden tahriş olan bir cilde nemlendirici krem uygulamak, batma ve yanma hissine neden olabilir. Bu oldukça normaldir, ancak uygulamaya devam edilmelidir. Uygulamayı bırakmak iyi bir fikir değildir. Cilt normale dönene kadar yumuşatıcı kremin yanı sıra topikal bir kortikosteroid de uygulanmalıdır.

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Yumuşatıcı krem uygulamak tıpkı diş fırçalamak gibidir. Üç yıl boyunca çocuğunuza dişlerini fırçalaması gerektiğini anlatırsınız. Sonrasında istemese de size itaat etmeye başlar, ancak görevin otomatik olarak gerçekleşen bir şeye dönüşmeden önce biraz zaman gerekir. Aynısı çocuğun yumuşatıcı krem uygulamanın faydalarını anlamasında da geçerlidir. Çocukken ne kadar çok uygularsanız, daha sonraki zamanlarda, özellikle ergenlik veya yetişkinlik döneminde, atopik cilt yapısının devam etmesi durumunda kendisi de aynı şekilde yapmaya devam edecektir. Bu nedenle çocuğunuzu sürece dahil etmek ve 4-5 yaş gibi olabildiğinde erken bir yaşta katılımını sağlamak önemlidir. Böylece bu çocuk için bir alışkanlık haline gelecek ve kremin günlük hayatta kendisine ne kadar rahatlık getirdiğini anlamasını sağlayacaktır.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Yumuşatıcı krem uygulaması çocuklarla paylaşılan özel bir an haline gelebilir. Her iki tarafın da sakin ve rahat olması, işlemin de çok uzun sürmemesi en iyisidir. Bazen, özellikle de cilt tahriş olmuşsa, yumuşatıcı krem uygulanması çok hoş hissettirmeyebilir, ancak durum her zaman böyle değildir. Bu noktada en fazla önem arz eden şey bunu uzun vadeli bir aktivite haline getirmek ve hem çocuğun hem de ebeveynlerin fayda görmesini sağlamaktır: bakım rutini, ne kadar sık uygulanırsa o kadar iyi sonuç alınmaktadır.

  Joël Pacoret, Psikolog.
Giysiler Cildi tahriş etmeyen, sıkmayan veya batma hissine yol açmayan yumuşak materyallerden yapılmış giysiler seçilmelidir.
Reaksiyon Spor, açık hava etkinlikleri ve hobiler gibi etkinlikler sırasında çocukların cildi, çevrede bulunan farklı şeylere reaksiyon gösterebileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Daha fazla bilgi için: "Atopik ciltlerde neler yapılmalıdır?"

Banyo yaptırırken çok sıcak su kullanmamaya ve banyo sonrasında cildi ovalamadan, hafifçe dokunarak kurulamaya özen göstermek önemlidir. Ayrıca giysilerinin rahat ve yumuşak materyallerden yapılmış olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Aude, 5 yaşındaki Julia'nın annesi

"Tuz ve kum ciltlerini acıtabildiği için, çocuklar sahile gitmekten her zaman hoşlanmayabiliyor."

Anne-Laure, 10 yaşındaki Maxime ve 4 yaşındaki Hadrien'in Annesi

"Bu, hayatın bir parçası, dış dünyamızı her zaman kontrol edemeyiz. Öte yandan, bazı aktiviteler acı ya da huzursuz hissettirirse, daima herkesi mutlu edecek başka aktiviteler bulunabilir."

Joël Pacoret, Psikolog..

Son olarak, herkesin kaşıntı ataklarında alevlenme ve yatışma dönemlerinin ritmini takip etmesiyle birlikte atopi, aile yaşamının büyük bir bölümünü hızla ele geçirebilir. Böyle bir durumdan etkilenen bir çocuğun diğer kardeşleri, ebeveynlerinin her zaman bu durum hakkında konuştuğu ve kardeşlerinin evde onlardan daha büyük bir ağırlığı olduğu hissine kapılabilir.

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Kardeşler arasında çatışmalar ve kıskançlık duygularının yaşanması oldukça normaldir. Çocukların öğrenmesi gereken şeylerden biri de kendilerini bir toplulukta yaşamaya hazırlamaktır. Bununla birlikte, her biriyle ayrı ayrı kaliteli zaman geçirmeye çalışarak ilişkilerde bir denge kurulması hala büyük önem taşımaktadır. Tüm aileyi bir araya getiren etkinlikler ve aktiviteler, bağları güçlendirmenin iyi bir yoludur. Gerekirse, bu bir profesyonel aracılığı ile de yapılabilir.

  Joël Pacoret, Psikolog.

3. Atopi Hakkında Konuşmak

Atopik dermatit genellikle çok bilinmeyen bir cilt rahatsızlığıdır. Çocuklara güven telkin etmek için onlara bu durumu açıklama konusunda tereddüt edilmemelidir. Bu çocukların arkadaşları, öğretmenleri, kreş/okul danışmanları ya da diğer aile üyeleri ile ebeveynlerin konuşması gerekmektedir. Hayır, atopi bulaşıcı değildir; evet, kaşıntı atakları sinir bozucu olabilir ve hiçbir şekilde hijyenle alakalı değildir. Ayrıca kaşıntı, neden olduğu uykusuzluk yüzünden çocuğun sıkıntılı ya da değişken ruh halini de açıklayabilir. Hastanelerdeki dermatoloji servisleri buna “terapötik eğitim” adını vermektedir. Çocuklar ne kadar anlaşılmış, görülmüş ve desteklenmiş hissederse, yaşamını atopik dermatit ile sürdürmesi de o kadar kolaylaşacaktır. Doktorlar bu cilt problemi konusunda oldukça bilgilidir. Etkin ve etkili tedaviler bulunmaktadır. Dolayısıyla verdikleri farklı ipuçlarını ve tavsiyeleri günlük yaşamda uygulamaya koymak, alevlenmeleri önleme ve egzama ile başa çıkma konusunda oldukça faydalı olacaktır. Daha huzurlu bir yaşam tarzına geri dönmek için bu gereklidir.

Çocuklarla egzama hakkında konuşmak önemlidir

"I told her that eczema is a relatively common skin problem that isn’t serious. I’m always telling her that we need to put cream on everyday. And I don’t make it a big deal so that she doesn’t feel bad all the time."
Aude, 5-year-old Julia’s mom

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Hastanın ve ailesinin sorulara ve yorumlara yanıt verebilmesine yardım etmek her zaman mümkün. Okuldaki öğretmenler ve diğer çocuklarla bu konu hakkında konuşmalıdır. Hastalığı, belirtilerini ve olası etkilerini açıklamak, hastalık hakkında konuşulmasından hoşlanıp hoşlanılmadığını göstermek, onun kabul edildiğinin ve bu konuda açık olabileceğinin bir işaretidir.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Çocukların öğretmenleri ve okul hemşiresi ile hastalığı hakkında erkenden konuşmak onlarla açık bir ilişki yaratılmasını sağlar. Buradaki amaç, belirtileri açıklamak ve çocuğun "özel bir durumu" olan bir birey haline getirmeden belirli bir bakım türünün verilmesi gerektiğini anlamalarını sağlamaktır. Ayrıca bu konuda dernekler tarafından düzenlenen forumlar, çevrimiçi topluluklar, bilgilendirme günleri de bulunmaktadır... Bunların hepsi aynı sorunlarla uğraşan diğer ebeveynler ve çocuklarla tanışmayı mümkün kılar; böylece onlarla bu konu hakkında konuşup paylaşımlarda bulunmanın yanı sıra olaylara daha geniş bir perspektiften bakabilir ve ebeveynler kendilerini daha az yalnız hissederler.

  Joël Pacoret, Psikolog.

4. Stres ve Yorgunluğu Yönetin

atopik çocuklar için öneriler

Atopik dermatit, stres ve yorgunluk çoğu zaman el eledir... Bitkin düşmemek için kişinin kendisine çekidüzen vermesinin bir yolunu bulması gerekmektesir. Çocukların büyümesine ve güvende hissetmesine yardımcı olacak, kendisini iyi hisseden ebeveynlere ihtiyacı var. Geceler zor geçiyorsa, iki tarafın da yeterince dinlenebilmesi için ebeveynlerin nöbetleşerek çocukları ile ilgilenmesi gerekmektedir. Ayrıca ertesi gün içerisinde de kısa uykular alarak dinlenilebilir. Bireyler birbiri ile tartışırken atopik cilt konuya dahil edilmemelidir. Bekar ebeveynler, dinlenmek için mümkünse ailelerinden zaman zaman yardım istemelidir. Ayrıca çocuğun uyuması gerektiğini söylemekten de çekinilmemelidir. Bireyin kendine iyi bakması için yoga, meditasyon, spor gibi keyif aldığı ve iyi hissettirebilecek aktivitelerle mümkün olduğunca dinlenme anları yaratması gerekmektedir.

Hem ebeveynin hem de çocuğun yardıma ihtiyacı varsa, durumu yönetmek amacıyla yardımcı olabilece ve günlük yaşantıda ipucu verebilecek bir prikoloğa danışmak iyi olacaktır. Bunu yapmaktan çekinilmemesi gerekmektedir. Tıbbi tedaviye tamamlayıcı olarak, alternatif ilaçlar da evdeki stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir; bu, özellikle stresin alevlenmeyi tetikleyebileceği durumlarda önemlidir.

5. Ebeveynler Kendini Suçlu Hissetmemeli

Bu durum ebeveynlerin suçu değildir. Daima kolay olmasa da atopik dermatiti tedavi etmenin ve durumu iyileştirmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bireyler her türlü tavsiyeyi verebilecek ebeveynlere ulaşmak için derneklerle iletişime geçmeyi deneyebilirler.

“Arkadaşlarımdan birinin Julia'nın bacaklarını gördüğünde söylediği sözler gerçekten kendimi kötü hissettirdi. "Hemen tedavi ettir. Onu böyle bırakamazsın. Küçük kardeşine de bulaştıracak. Okulda herkes onunla dalga geçecek." Kendimi savundum ve doktorun tavsiyesine uyduğumu söyledim. Hiç de hoş bir ziyaret değildi. Julia'nın atopik cildinin molluscum contagiosum yüzünden daha da kötüleştiğini söyleyerek kendimi rahatlatıyorum. Yakında bu his gidecek ve kötü bir anı olarak geçmişte kalacak."

Aude, 5 yaşındaki Julia'nın annesi

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  İnsanlar incitici veya acı verici bir yorum yaptığında, kasıtlı olmasa dahi bu yorumu yapan kişiyle konuşulmalı, durumu açıklayarak ve tekrar olmasını önlemeye çalışılmalıdır.

  Joël Pacoret, Psikolog.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Bu durum hiçbir şekilde ebeveynlerin suçu değildir. Bunun, bakımın bir sağlık uzmanına değil de ebeveynlere devredildiği kronik bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bu cilt rahatsızlığında her şeyi ebeveynler halletmek durumundadır. Çocuklarına ne kadar iyi baktıkları ve ürünleri nasıl kullandıkları konusunda onlara güvence vererek rahatlatmak gerçekten çok önemlidir. Öğrenmeleri gereken birçok şey var ve bu da gerçekten stresli olabilir. Ebeveynlerin de iyi olduklarını duymaya ihtiyacı vardır.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
egzamalı çocukların gelişimi

6. Çocuğun Gelişiminde Yardımcı Olunmalı

Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren olumlu bir benlik imajı geliştirme konusunda yardıma ihtiyaç duyar. Atopik cilde sahip çocuklar genellikle kendileri hakkında daha az olumlu hisselere sahip veya diğer çocuklar tarafından reddededilirler. Öz güvenlerini geliştirmek için yeteneklerini ve onları özel kılan şeyleri ortaya çıkarılmalıdır: spor, müzik, resim, yemek yapma veya sevdikleri herhangi bir aktivite. Çocuk eğlenirken kaşıntıyı unutacaktır. Atopik dermatit lekeleri olsa bile onlarla vakit geçirmek, onlara dokunmak ve sarılmak önemlidir. Ciltlerine dokunarak onlarla sevgi hissettirilmelidir.

"En önemlisi krem sürmek ve egzama konusunu fazla büyütmemek. Julia'nın egzamaları hala orada olsa bile onun da rahatlatılmaya ve dikkat dağıtmaya ihtiyacı var."

Aude, 5 yaşındaki Julia'nın annesi

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.

  Yaşamın ilk saatlerinden itibaren güvenlik ihtiyacının karşılanması dokunma ve ten teması ile sağlanır. Cilde dokunmak çocuğun beynindeki kalıcı güvenlik hissini geliştiren bölümü harekete geçirdiği çalışmalarla ortaya konmuştur.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatolog.
 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Çocuğun davranışında süregelen bir değişiklik fark edilirse, onunla konuşmak gerekmektedir. "Atopisi olan biri" olmanın ötesinde kendilerini tutumları, becerileri ve başka yetenekleri olan bir birey olarak görme konusunda yardıma ihtiyaçları vardır. Bir çocuk, atopik cildinden çok daha fazlasıdır.

  Joël Pacoret, Psikolog.
bebekler için egzama kremi

7. İyimser Olmak için Birçok Neden Var

Kişi kendini kötü hissettiğinde veya çocuk kendini kötü hissettiğinde neyin önemli olduğunu hatırlamakta fayda var. Atopik dermatit ne ciddi bir sorundur ne de bulaşıcıdır. İyi tedavi edildiğinde çocuğun tüm arkadaşları gibi normal bir hayat sürmesine olanak tanıyan bir hastalıktır. Terapötik eğitim tam da bu sebepten ötürü gereklidir: ebeveynler tıbbi görevlilere güven duysun, tedaviye ve kendilerine inansın diye.

Öncelikle bu rahatsızlık dermatolojik tedavisinde şu üç temel ürünü dikkate alarak mümkün olduğunca özenli davranmak gerekir: temizleyici, yumuşatıcı kremler (emolyant) ve topikal kortikosteroidler:

 • Günlük bakım için çocukların cildine özel olarak geliştirilmiş ürünlerden oluşan temizleyici ve nemlendirici krem kullanımını içeren bir rutin oluşturulması gerekir.
 • Kaşıntı atağı döneminde temizleme ve krem rutinine devam ederek dermatologların önerdiği tıbbi tedavi uygulanmalıdır.

İpucu: Bir terapötik eğitim programı araştırma konusunda çekinilmemelidir. Bu tarz bir program atopik cildin yanı sıra tedavilerin ve günlük bakımın faydalarını da anlamakta yardımcı olacaktır.

İkinci olarak, çocukların atopi konusunu aşması ve olumlu yönde gelişmeye devam etmesi için ebeveynlerin her şekilde onlara yardım etmesi gerekmektedir. Bu tür bir zorluktan geçmek, hayatta karşılaşabilecekleri diğer durumlarla yüzleşirken ihtiyaç duyacakları  karakter, dayanıklılık ve esnekliği geliştirebilmesinde çocuklara güç verebilir. Bunların hepsi gelecekleri için oldukça önemli avantajlardır!

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psikolog.

  Daima her durumdan alınacak olumlu bir şey bulunur. Atopi eğilimli çocuklar, diğer çocukların asla sahip olamayacağı beceri ve yetenekleri geliştirebilir.

  Joël Pacoret, Psikolog.

Daha fazla bilgi için:

Dr. Magali Bourrel-Bouttaz’in kaleme aldığı "Changer son regard sur l’eczéma (Atopik dermatite bakış açınızı değiştirin)" ve "L’eczéma est-ce vraiment dans la tête? (Atopik dermatit gerçekten kafamızın içinde mi?)" adlı kitaplara başvurabilirsiniz.

Yayıncı: Ovadia Eds

 • Durulanan günlük temizleyici

  Atopiye eğilimli ciltler

  Skin Barrier Therapy™ Patenti

  Atoderm Shower Oil

  (1 review)

  Kuru, hassas ve atopi eğilimli ciltler için durulanan duş yağı.

  Kimin için?

  Tüm aile için (prematüre bebekler hariç)

 • Durulanan günlük temizleyici

  Kuru Ciltler

  Skin Protect™ Kompleksi

  Atoderm Shower Gel

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Kuru ve hassas ciltler için temizleyici duş jeli

  Kimin için?

  Tüm aile için (prematüre bebekler hariç)

 • Durulanan günlük temizleyici

  Atopiye eğilimli ciltler

  Skin Barrier Therapy™ Patenti

  Atoderm Intensive Foaming Gel

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Çok kuru ve atopi eğilimli ciltler için zengin içerikli temizleyici jel.

  Kimin için?

  Tüm aile için (prematüre bebekler hariç)

 • Durulanan günlük temizleyici

  Atopiye eğilimli ciltler

  Skin Barrier Therapy™ Patenti

  Atoderm Intensive Bar Kalıp Temizleyici

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Çok kuru ve atopi eğilimli ciltler için nemlendirici kalıp temizleyici.

  Kimin için?

  Tüm aile için (prematüre bebekler hariç)

 • Bakım

  Atopiye eğilimli ciltler

  Skin Barrier Therapy™ Patenti

  Atoderm Intensive Balm

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Çok kuru ve atopi eğilimli ciltler için nemlendirici bakım kremi.

  Kimin için?

  Tüm aile için (prematüre bebekler hariç)

 • Bakım

  Atopiye eğilimli ciltler

  Skin Barrier Therapy™ Patenti

  Atoderm Intensive Gel-Cream

  (Henüz yorum yazılmamış)

  Çok kuru ve atopi eğilimli ciltler için yoğun kaşıntı karşıtı besleyici, ferahlatıcı ve nemlendirici jel krem.

  Kimin için?

  Tüm aile için (prematüre bebekler hariç)