Atopic Skin

Atopik dermatit, aşırı kuruluk ve sıklıkla yoğun kaşıntıya neden olan küçük veziküller (küçük “kabarcıklar”) ile kaplı kırmızı lekeler ile nitelendirilen iltihaplı bir cilt hastalığıdır.

Atopik dermatit, tehlikesiz ve bulaşıcı olmayan egzama alevlenmesiyle görülen kronik bir hastalıktır.

Bu akut patlamalar yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve sıklıkla uykusuzluğa neden olur. Zamanla, yoğun cilt kuruluğuna sahip bir profil, astım, alerjik rinit veya alerjik konjonktivit gibi diğer alerjiler de ortaya çıkabilir. Komplikasyonlar bakteriyel veya viral (herpes) sekonder enfeksiyonlardır. Viral bir durum olan molluskum kontagiozum da yoğun cilt kuruluğuna sahip profiller üzerinde daha sık görülür.

Body areas

Sağlıklı cilt, esas olarak su ve lipitlerden (sebum) oluşan hidrolipidik film ile yüzeyinde doğal olarak korunur. Geçirimsizdir, cildi dış stresten korur ve su kaybını azaltır.

Epidermisin üst tabakası iyi bir su ve lipit dengesine sahip olmadığında, bariyer işlevini artık etkili bir şekilde yerine getiremez ve yukarıda açıklandığı gibi değişen derecelerde rahatsızlık verir.

Susuz cildin aksine, kuru veya çok kuru cilt genellikle genetik bir bozukluğun neden olduğu kronik bir durumdur. Yağlı cilt, karma cilt vb. gibi bir cilt türüdür.

Doğuştan veya sistemik kuruluğa ek olarak, diğer faktörler tarafından tetiklenen kuru cilt koşulları da vardır: Dış, çevresel veya hava koşulları, cilt hastalıkları (atopik dermatiti, sedef vb.), genel hastalıklar (tiroid, diyabet, beslenme eksiklikleri, vb. ) ve / veya tıbbi tedaviler.

Immunity
Zayıf Bir Bağışıklık Sistemi İltihap oluşturarak aşırı tepki verir. Epidermis, enflamatuvar reaksiyonları tetikleyen alerjenlere (akarlar, hayvan tüyü, polen) ve bazı bakterilere (Staphylococcus aureus) geçirgen hale gelir.
Food
Besin Alerjisi İnek sütü, yumurta, vb. de bazı egzama alevlenmelerinin tetiklenmesine yol açar. Cilde uygulanan kimyasal ürünler, ısı veya terleme gibi diğer faktörler de bu alevlenmelere neden olan tahriş edici faktörlerdir.

Bununla birlikte, vakaların büyük çoğunluğunda, atopik çocukların gıda alerjileri yoktur. Gıda alerjileri kendilerini sindirimle ilgili belirtilerle birlikte boy ve kilo eğrilerinde bir “kırılma” olarak gösterir.

*Dermatite atopique: épidémiologie en France, définitions, histoire naturelle, association aux autres manifestations atopiques, scores de gravité, qualité de vie (Atopic dermatitis: Epidemiology in France, Natural History, Association with Other Atopic Manifestations, Severity Scores, Quality of Life). E. Mahé. Ann. Dermatol. Venereol. 2005 ; 132

Step 1

Aşama 1

Atopik dermatit genellikle yanaklarda ve ellerde aşırı derecede yerleşik kırmızı lekeler görüldükten sonra yaşamın ikinci ve üçüncü ayları arasında başlar, daha sonra diz ve dirseklerdeki kıvrım kırışıklıklarına yayılır. Hastalık bir ila iki yıl boyunca alevlenmelerle gelişir.

Cilt kalıcı olarak kurudur, kaşıntıya, uykusuzluğa ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.
 

Step 2

Aşama 2

Birkaç yıl sonra, bazı çocuklarda alerjik rinit ve / veya alerjik astım gibi başka atopi belirtileri oluşabilir. Bu, “atopik yürüyüşün” son aşamasıdır. Genellikle tahriş ve ciltte yüksek oranda stafilokok aureus kolonizasyonu içerir.

Bu nedenle bilimsel topluluk, henüz belirtileri görünmeyen ancak genetik yatkınlığı olan yeni doğan bebeklerde bu belirtilerin görünür hale gelmesini ve kötüleşmesini önlemek için doğumdan itibaren yoğun cilt kuruluğu tedavisinin erken yönetimini önermektedir.

Mom with her baby
 • Etkilenen insanlar genetik olarak alerjiye eğilimlidir (atopi yatkınlığı).
 • Ayrıca solunum problemleri (astım), kulak, burun ve boğaz problemleri (alerjik rinit), göz problemleri (alerjik konjonktivit) veya sindirim problemleri (gıda alerjisi) de olabilir.
 • Küçük çocukların ve bebeklerin etkilenme olasılığı genellikle üç ay ile beş yıl arasındadır ve vakaların %80'i bir yaşından önce görülür. Ancak yoğun cilt kuruluğu daha uzun, yetişkinliğe kadar sürebilir.
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr Michèle Sayag, Alergolog.

  Bir internet kullanıcısının sorusu: Atopik dermatit nasıl önlenebilir ve tedavi edilebilir?

  Önleme, “risk altındaki” çocuklar için, yani ebeveynlerinden en az biri alerjiye yatkın olan çocuklar için kullanılır. Bu durumlarda örneğin ilk birkaç haftada kedilerle temas etmekten kaçınılması gerektiğini biliyoruz. Tedavi konusunda ise egzama başlangıcı, mümkün olan en erken evrede topikal anti-enflamatuar steroidler kullanılarak tedavi edilmelidir. Cilt bariyerinde oluşan değişiklikler ise bir nemlendirici ile her gün tedavi edilmelidir.

  Dr Michèle Sayag, Alergolog.
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr Michèle Sayag, Alergolog.

  Bir internet kullanıcısının sorusu: Çocuğumu yıkamak için kullandığım su, yoğun cilt kuruluğunu kötüleştirebilir mi?

  Kireçli su, kuru cildin daha da kötüleşmesine ve bu nedenle cilt bariyerini olumsuz etkileyerek çevredeki alerjenlerin ciltte tutunmasına ve cilde nüfuz etmesine neden olur. Böyle yoğun cilt kuruluğuna sahip olan ciltlerin atak şiddeti ve sıklığı artar.

  Dr Michèle Sayag, Alergolog.
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr Michèle Sayag, Alergolog.

  Bir internet kullanıcısının sorusu: Alerjim var (egzama, zona). Kızım da bu cilt problemlerine daha yatkın mı olacak?

  Zona, bir alerji değil, viral enfeksiyondur. Ancak atopik alerjik reaksiyonlarınız varsa kızınızın da atopik dermatite normalden daha yatkın olacağı söylenebilir.

  Dr Michèle Sayag, Alergolog.

TAM TEŞHİS

Cildinizle ilgili rahatsızlığınız varsa, cildinizin kuru ya da nemsiz olup olmadığını teşhis edebilecek olan dermatoloğunuza başvurun.

Cilt aniden kurursa, tetikleyici faktör araştırılmalıdır:

 • Ortamdaki bir değişiklik (farklı yerlerde çalışmak, havuzda yüzmek veya duş sonrası aşındırıcı bir sabun veya duş jeli kullanmak gibi cilde zarar verecek bir faaliyette bulunmak),
 • İç hastalık veya ilaç tedavisi (anti-kolesterol ilacı, vb.) olabilir.

Buna sebep olan bir faktör varsa, mümkün olduğunca düzeltilmelidir.

İlerleyici bir hastalığı yönetmek için nasıl bir strateji benimsenmelidir?

«Pre-atopik» evrede, ciltleri çok kuru, beyazımsı ve pürüzlü olan, ebeveynleri veya kardeşleri atopik cilde sahip olan risk altındaki bebeklerde mümkün olduğunca erken hareket edilmelidir.

Bioderma - skin expert

Bu nasıl yapılmalı?

Her atopik dermatit alevlenmesi yeni atakları teşvik ettiğinden, mümkün olan en kısa sürede en odaklı tedaviye ve doğru temizleme ve bakım ürünlerine başlamak.

Her bir atağı, lezyonların yeniden ortaya çıkmasını sınırlayacak ve hastalığın ilerleme seyrini iyileştirecek şekilde etkili tedavi etmek ve bakım rutini oluşturmak oldukça önemlidir.

Egzama atakların için ilaçlı tedaviler esas olarak lokal kortikoidlere (veya topikal steroidlere) dayanır. Enflamatuvar lezyonları ortadan kaldırır ve kaşıntıya karşı hızlı bir rahatlama etkisi sağlar. Lezyonlar tedaviye ara verildiğinde sıklıkla tekrar kendini gösterir. Uygulanan lokal kortikoidlerin miktarı, tedavi gerektiren yüzey alanına ve hastanın yaşına bağlıdır. Belirli bir süre boyunca kullanılan tüp sayısı doktor tarafından karar verilir.

Yüze veya bir bebeğin bez bölgesine uygulamaktan kaçının.

Scratching

Yarattığı rahatsızlığa ek olarak kuru, çok kuru cilt ve yoğun cilt kuruluğu, alerjiye neden olan ajanların cilde nüfuz etmesine izin verir.

 • Ayrıca belirli durumların (egzama, sedef hastalığı) belirmesine veya kalıcı hale gelmesine sebep olur.
 • Bu yüzden cildin derinlemesine nemlendirilmesi gerekmektedir. İlk adım yeterli miktarda su içmektir.
 • Ayrıca, ciltte hassasiyete neden olmayan temizleme ve cilt bakım ürünlerini seçmek her zaman önemlidir.
 • Cilt bariyerini onarmaya destek olan ve cildi nemlendiren temizleme ürünleri tercih edilmelidir (bölgeye ve kuruluk derecesine bağlı olarak süt, krem, jel ve balm formunda).
 • Amaç nem kaybını azaltmak, epidermiste yeterli miktarda nem tutmak ve bozulmuş cilt bariyerini onarmaktır.
 • Aşırı sıcak ve havasız ortamlarından kaçının.
 • Günde 1,5 litre su içmeye çalışın.
Clean clothes

Günde bir veya iki kez, yüzünüzü cilt bariyerine zarar vermeyecek nazik bir temizleyici ile yıkayın.
Cildi ovalamadan nazikçe kurulayın.

Baby in a bath

Her sabah ve akşam cildinizi yıkadıktan sonra, gerginlik hissini hafifletmek ve cildinizi dış etkenlerden korumak için nemlendirici ve yatıştırıcı bir bakım kremini uygulayın. Yüzünüzü ve vücudunuzu uygun ürünlerle beslemeyi unutmayın.

Bioderma - Woman applying cream on her body